2022 Singapur Forum palarni

Przyjrzymy się niektórym z najważniejszych wydarzeń ostatniego Singapore Roaster Forum, od przejęć kawiarni i stołów do robienia baniek po dyskusje panelowe z ekspertami z branży.

VASILIA FANARIOTI
STARSZY KORESPONDENT ONLINE

Zdjęcia dzięki uprzejmości Singapurski kolektyw kawowy

Singapur może i jest małą wyspą, ale jeśli chodzi o kawę speciality, ma mocny cios. Było to widoczne podczas drugiego Singapur Forum palarni; Forum, które odbyło się w pierwszy weekend października 2022 r., zgromadziło najlepszych lokalnych i międzynarodowych talentów w branży kawowej. Zatrzymane na dwa lata z powodu COVID-19 wydarzenie w końcu miało miejsce i nie zawiodło.

Na forum, które organizatorzy określają jako otwartą platformę dla profesjonalistów zajmujących się kawą do dzielenia się i wymiany wiedzy, odbyły się różnorodne dyskusje panelowe, przejęcia kawiarni i degustacje kawy. Nie zabrakło również gościnnych występów niektórych z największych nazwisk w branży kawy. Dzisiaj przyjrzymy się niektórym z najważniejszych wydarzeń z tego wydarzenia, które z pewnością będą corocznym punktem w singapurskim kalendarzu kawowym.

Matt Winton przemawia przed zgromadzoną publicznością.  W jednej ręce trzyma mikrofon, drugą gestykuluje na publiczność.  Ubrany jest w jaskrawe kolory z fantazyjną koszulką z nadrukiem dinozaura pod rozpiętą koszulą zapinaną na guziki.
Matt Winton, mistrz World Brewers Cup 2021, mówił o tym, jak małe palarnie mogą budować relacje w zakresie zaopatrzenia.

Najważniejsze informacje z Singapore Roaster Forum

Wśród głównych atrakcji wydarzenia były przejęcia barów przez Matt Winton2021 mistrz World Brewers Cup i Sierra Yeo2022 Mistrz Wielkiej Brytanii Brewers Cup. Tych dwóch utalentowanych kawowych specjalistów obsługiwało bary w Ciasto oraz Glyph Supply Co.i poczęstował gości niesamowitymi kawowymi kreacjami. Inne niezapomniane chwile to konkursowe kawy serwowane przez Skrzypce Yessyliamistrz Indonezji Barista 2022 oraz Mikael JasinIndonezyjskiego Mistrza Baristów 2019 i 2020 2019/2020, at Kawa wspólnotowaa także ich zaimprowizowane zmiany gości w Dough.

Trzy kobiety zasiadają w panelu dla kobiet przedsiębiorców zajmujących się kawą.  Ten w środku ma włosy do brody i mówi do mikrofonu.  Po jej lewej stronie siedzi kobieta w czarnym topie, twarzą do rozmówcy.  Po drugiej stronie jest kobieta z kucykiem trzymająca filiżankę i słuchająca.  Po drugiej stronie jest mężczyzna w białej koszuli, również na panelu.
Przedsiębiorczość kobiet znalazła się również w centrum uwagi podczas Forum Roaster.

Gorące tematy

Podczas Singapore Roaster Forum odbyło się wiele dyskusji panelowych, które obejmowały różne tematy, od metod kubkowania i przetwarzania, po podejścia do palenia i przedsiębiorczość w branży kawowej. Hee WeiMistrz Baristów Singapuru z 2022 r. podzielił się swoją podróżą na Mistrzostwa Świata, a Matt Winton opowiedział o pozyskiwaniu ziaren kawy dla małych palarni. Mikael Jasin mówił dalej o różnych metodologiach przetwarzania stosowanych w celu uzyskania wyższych wyników w bańkach i cen ziaren kawy. Doświadczeni palacze ważyli próbkę w porównaniu z prażeniem produkcyjnym. Dodatkowo panel przedsiębiorczych kobiet podzielił się swoimi doświadczeniami w branży kawowej.

Stolik kawowy na Singapore Roaster Forum zawierał duży wybór kaw z całej Azji, w tym kilka specjałów wietnamskich przywiezionych przez Will Frith oraz Kel Norman z Budowanie kawy.

Widok z tyłu mężczyzny przy stole do robienia baniek, układającego wiele torebek z kawą wystawową przywiezioną przez singapurskie palarnie na to wydarzenie.  Nosi białą koszulkę i szarą bejsbolówkę.
Na stole do serwowania było ponad 20 kaw z całej Azji.

Więc myślisz, że możesz warzyć?

Weekend zakończył się pierwszym w historii So You Think You Can Brew? piwowarów domowych w Kawa wspólnotowa. W konkursie 18 finalistów rywalizowało w serii wyzwań, a każda runda zawierała tajemniczą kawę, którą należy skalibrować w celu zaprezentowania jurorom najlepszego naparu w ciągu 15 minut.

Rzucenie uwagi na piwowarów domowych było świetnym sposobem na zachęcenie entuzjastów kawy na wszystkich poziomach do zaangażowania się w branżę. Jesteśmy przekonani, że nie będzie to ostatni raz, kiedy zobaczymy takie wydarzenie na Singapore Roaster Forum.

Podsumowując, weekend okazał się ogromnym sukcesem, dając miłośnikom kawy szansę spotkania się i spotkania z najlepszymi w branży, dowiedzenia się więcej o kawie i delektowania się naprawdę znakomitymi filiżankami joe. Nie możemy się doczekać, co przyniesie przyszłoroczna impreza!

O AUTORZE

Vasileia Fanarioti (ona/ona) jest starszym korespondentem internetowym dla Magazyn Baristyoraz niezależny copywriter i redaktor z głównym naciskiem w kawowej niszy. Była również wolontariuszką copywriter dla NIE JESTEM BARISTĄ NPO dostarcza treści, które pomagają edukować ludzi na temat baristów i ich pracy. Jej przygody można śledzić na thewanderingbean.net.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *