8 kluczowych umiejętności baristy, których musisz się nauczyć: porady eksperta!

kobieta barista robi filiżankę kawy

Niektórzy mogą powiedzieć, że barista to po prostu inny rodzaj pracownika gastronomicznego, ale jeśli kiedykolwiek spróbowałeś, wiesz, że to nieprawda. Przygotowanie idealnej filiżanki kawy to wykwalifikowane rzemiosło. Oznacza to, że wraz ze wszystkimi podstawowymi umiejętnościami obsługi klienta, których wymaga każda praca publiczna, bariści potrzebują całego zestawu umiejętności, które pomogą im zaspokoić potrzeby klientów.

Niezależnie od tego, czy jesteś teraz baristą, masz nadzieję, że wkrótce nim staniesz, czy po prostu chcesz odświeżyć niektóre umiejętności, aby zaimponować gościom, oto osiem najważniejszych umiejętności, których będzie potrzebował każdy barista.

przegroda 3

8 najlepszych umiejętności baristy:

1. Naucz się mówić o fasoli

kawa ziarnista i kawa mielona
Źródło zdjęcia: wideonet, Shutterstock

Umiejętność to połączenie wiedzy i zastosowania — a to oznacza, że ​​najpierw będziesz musiał mieć podstawową wiedzę. Nie musisz wiedzieć wszystkiego o kawie, aby być dobrym baristą, ale powinieneś znać podstawy różnych rodzajów ziaren i palonych ziaren, różnych technik przetwarzania i tego, jak wpłyną one na smak. Wykracza to poza samą wiedzę o tym, co jest w Twoim menu — jeśli masz podstawową wiedzę, aby porozmawiać z klientem, który nie wie, czego chce, będziesz o wiele lepszy od swoich rówieśników.


2. Zrób idealny grind

mężczyzna barista wsypujący ziarna kawy do ekspresu do kawy
Źródło zdjęcia: Oleksandr Nagaiets, Shutterstock

Bariści mielą cały dzień. Musisz go zmielić jak najszybciej przed zaparzeniem, aby miał jak najświeższy smak. Idealne zmielenie zależy od ziarna, preferencji klienta i młynka. Kalibracja młynka jest trudna i prawdopodobnie będziesz musiał dostosować swoją w locie.

Kluczem są tutaj narzędzia — tani młynek nigdy nie uzyska wymaganej jednolitości. Jeśli twoja kawa jest zbyt gorzka, zmieliłaś ją zbyt drobno, a ostry lub kwaśny smak oznacza, że ​​jest zbyt gruboziarnista. Będziesz także chciał, aby Twój zasobnik był pełny — potrzebuje on masy pełnego ładunku ziaren, aby zapewnić prawidłowe karmienie.


3. Dowiedz się, jak podbijać

ubijanie kawy
Źródło: Ketut Subiyanto, Pexels

Ubijanie tworzy jednolitą powierzchnię, która nadaje Twojemu naparowi równomierny smak, którego oczekuje klient. Jeśli espresso nie jest odpowiednio ubite, gorąca woda najpierw przesiąknie przez mniej zwarte obszary, więc będzie parzyła nierównomiernie. Zanim zaczniesz, zadbaj o rozmieszczenie swoich gruntów. Wtedy będziesz chciał użyć mocnego nadgarstka i ramienia, aby ubić zmieloną kawę. Zacznij od lekkiego nacisku, następnie zwiększ nacisk i przekręć, aby uformować solidny, równy krążek.


4. Utrzymuj swoje maszyny

barista czyszczenie parujący ekspres do kawy
Źródło obrazu: Iam_Anupong, Shutterstock

Istnieje wiele komercyjnych ekspresów do kawy, a każdy z nich ma swoje własne potrzeby. Jeśli znasz maszyny swojego sklepu od podszewki, zawsze będziesz bezcenny. Dowiedzenie się więcej o używanym sprzęcie pomoże w rozwiązywaniu problemów, gdy coś pójdzie nie tak, i zapewni, że wszystko będzie czyste i funkcjonalne. Po drodze możesz zapoznać się ze wszystkimi ustawieniami i opcjami, które pomogą Ci dopasować napar do swoich potrzeb.


barista przygotowujący kawę w kawiarni w Tajlandii
Źródło zdjęcia: Takaeshiro, Shutterstock

Jako barista musisz wiedzieć, jak przygotować oszałamiającą ilość drinków. Jeśli ciągle musisz się zastanawiać lub sprawdzać, co wchodzi w skład mniej popularnego drinka, zmarnujesz swój czas, jak również czas klientów. Każdy napój ma swoje własne składniki, w tym składniki, techniki przetwarzania i nalewania. Niezależnie od tego, czy robisz coś prostego, czy złożonego, zawsze chcesz, aby zadanie wyglądało na łatwe.


6. Rozwiń swoje umiejętności latte art

barista wlewający na parze mleko do filiżanki kawy robiący piękną latte art
Źródło zdjęcia: Atstock Productions, Shutterstock

Latte art godne Instagramu to umiejętność sama w sobie i należy ją z czasem rozwijać. Nawet jeśli nie masz czasu na wykonanie skomplikowanego portretu, nadal będziesz mógł zwracać uwagę na estetykę przygotowywanych napojów. Równomierne, atrakcyjne nalewanie robi dużą różnicę w profesjonalizmie napoju, a piękna, prosta sztuka latte może wyróżnić Cię z tłumu. Nie próbuj robić zbyt wiele za szybko — najpierw opanuj podstawy, a następnie powoli rozwijaj swoje umiejętności.


7. Utrzymuj czyste miejsce pracy

mężczyzna barista przygotowujący kawę w blacie kawiarni
Źródło: quan le, Unsplash

Higiena powinna być oczywista, ale w pośpiechu pracowitego poranka może być trudno pamiętać o utrzymaniu czystości w miejscu pracy. Każda przestrzeń robocza ma swój własny system, ale sprzątanie bez przekonania może mieć poważne konsekwencje. Będziesz także chciał sprawić wrażenie, że Twoja kawiarnia działa sprawnie i profesjonalnie. Niechlujne miejsce pracy — nawet takie, które technicznie spełnia normy bezpieczeństwa — może zniechęcić klientów i podważyć zaufanie do Twojej marki.


8. Uporządkuj swoje narzędzia

barista przygotowuje zamówienie
Źródło zdjęcia: Bhuwan Bansal, Unsplash

Dobrze zorganizowana przestrzeń robocza sprawi, że wszystko inne będzie działać nieco płynniej. Wszystkie Twoje narzędzia — od miarek i wag po ubijaki i szlifierki — powinny mieć swoje miejsca. Samo wybranie miejsca nie wystarczy — powinieneś mieć rzeczy, których często używasz, w zasięgu ręki i organizować je w sposób intuicyjny i łatwy do nadążania. Jeśli system jest zbyt skomplikowany lub trudny, to tylko kwestia czasu, zanim przestaniesz go przestrzegać i obejdziesz się bez systemu. Upewnij się, że zawsze masz pod ręką wszystko, czego potrzebujesz, aby się nie szarpać.

przegroda 2

Ostatnie myśli

Wszystkie te umiejętności są niezbędnymi elementami zostania baristą, ale jeśli dopiero zaczynasz, tak naprawdę tylko jedna jest kluczowa — chęć do nauki i praktyki. Każda umiejętność pojawia się, gdy połączysz odpowiednie techniki z wystarczającą ilością praktyki, aby uczynić ją drugą naturą, a te umiejętności niczym się nie różnią. Bez względu na to, gdzie jesteś na swojej drodze, powinieneś starać się wypróbować nowe techniki, opanować słabe umiejętności i podnosić swoje umiejętności.


Wyróżnione zdjęcie: Jacob Lund, Shutterstock

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *