Bańki w domu, część pierwsza

Brodaty mężczyzna pochyla się nad porcelanową filiżanką kawy, by poczuć zapach kawy, która parzy się w filiżance.

Rozpoczynamy serię o bańkach od zbadania, do czego służy ta metoda i jaką wartość ma bańki w domu.

TANYA NANETTI
STARSZY KORESPONDENT ONLINE

Zdjęcie na okładce autorstwa Tanyi Nanetti

Każdy miłośnik kawy prędzej czy później natknie się na filiżankę kawy: może właśnie usłyszał ten termin, może widział reklamę w palarni i decyduje się na udział, a może zapoznaje go z nim jeden z ich znajomych baristów.

Czym więc jest filiżanka kawy?

Bańki do kawy to metoda historycznie stosowana przez profesjonalistów zajmujących się kawą do oceny kawy. Poprzez cupping można określić mocne i słabe strony kawy, sprawdzić jakość profilu palenia oraz wykryć ewentualne defekty.

Zrodzony jako ustandaryzowany system pomagający rozpoznać konsystencję kawy, cupping istnieje od końca XIX wieku. Ale to właśnie na początku tego tysiąclecia firma SCA opracowała procedura bańki który stał się standardem branżowym dla bańki.

Bańki mogą pomóc w identyfikacji notatek degustacyjnych i jakości kawy.
zdjęcie zrobione przez Nuno Aleksandre.

Główny cel bańki: stworzenie łatwej procedury, która wymaga jedynie młynka do kawy, kilku misek i łyżek, trochę gorącej wody i ziaren kawy oraz wspólnego języka degustacji, którego mogą używać wszyscy na całym świecie. Profesjonalne stawianie baniek odbywa się zgodnie z rygorystyczną procedurą, w której uczestnicy oceniają kawę za pomocą Formularz który ocenia każdy atrybut kawy od sześciu do 10, zarówno pod względem intensywności, jak i jakości.

Bańki, uproszczone

Ta metoda może onieśmielać nowicjusza. Dlatego nawet, gdy kawiarnie czy palarnie organizują publiczne cuppingi, zazwyczaj nie stosują profesjonalnej formy, zamiast tego wybierają mniej formalne podejście.

Ale czy jest zabawny i łatwy sposób na zapoznanie się z filiżanką kawy?

Wejdź do bańki w domu! Jest to idealny sposób, aby zacząć uczyć się więcej o kawie i prawdopodobnie najlepszym sposobem, aby to zrobić, jest zastosowanie mniej technicznego i bardziej zabawnego podejścia.

Dzięki praktyce stawianie baniek może pomóc w rozwoju podniebienia. Zdjęcie: Nuno Alexandre.

Celem profesjonalnego cuppingu jest analiza różnych cech kawy (goryczka, kwasowość, słodycz itp.). Podczas robienia baniek w domu możesz ćwiczyć te cechy lub skupić się na odnalezieniu nut smakowych kawy.

Co więcej, zorganizowanie domowego cuppingu, nawet tylko dla siebie, może pomóc w nauce parzenia lepszej kawy.

Dzięki swojej powtarzalności i łatwej procedurze bańki są niemal niezawodne i mogą być naprawdę pomocne w podkreśleniu tego, co najlepsze i najgorsze, co każda kawa ma do zaoferowania, dając lepsze wyobrażenie o tym, jak ta kawa powinna smakować po zaparzeniu. Z prostego bańki można się wiele nauczyć!

Popraw swoje podniebienie

Powiedzmy na przykład, że kawa smakowana w bańce jest zbyt gorzka. To może pomóc ci w podjęciu decyzji o zaparzeniu tej samej kawy w zimniejszej wodzie, a może o grubszym zmieleniu lub obniżeniu stosunku zmielonych ziaren do wody. Jeśli natomiast kawie brakuje trochę słodyczy lub głębi, można spróbować naparu robiąc dokładnie odwrotnie i tak dalej.

Gazy ulatniają się z kawy podczas parzenia do bańki. Zdjęcie: Nuno Alexandre.

A najlepsza część? Im więcej wypijesz, tym więcej się nauczysz. Wkrótce będziesz w stanie łatwiej rozpoznać różne nuty i cechy smakowe, przygotowując Cię do następnego profesjonalnego bańki.

Czekajcie na część drugą jeszcze w tym tygodniu, w której omówimy procedury bańki na dobry początek!

O AUTORZE

Zapytaj Nanettiego (ona/ona) jest baristką specjalizującą się w kawie, podróżniczką i marzycielką. Kiedy nie jest za ekspresem do kawy (lub odwiedza jakiś ukryty zakątek świata), jest zajęta pisaniem dla Kawowe Powstaniestronę o kawie speciality, którą tworzy wraz ze swoim chłopakiem.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *