Bright Biotech zamyka rundę nadsubskrybowanych dla „zmieniającej reguły gry” roślinnej technologii chloroplastów

Z siedzibą w Wielkiej Brytanii Jasna Biotechnologia zabezpieczył finansowanie w wysokości 3,2 miliona dolarów w rundzie zalążkowej z nadsubskrypcją. Technologia startupu wykorzystuje cenne białka w chloroplastach roślin, które mogą pomóc zakłady mięsne osiągają tanią produkcję przemysłową.

Droższe niż diamenty

Czynniki wzrostu stanowią co najmniej 55% kosztu krańcowego mięsa hodowlanego. Według Bright Biotech, zdumiewająco, czynniki wzrostu mogą kosztować kilka milionów dolarów za gram, co czyni je droższymi wagowo niż diamenty.

Jasny zespół biotechnologiczny
© Bright Biotech

Jako rozwiązanie tego wąskiego gardła, startup z Manchesteru twierdzi, że może produkować i dostarczać wysokiej jakości czynniki wzrostu przy minimalnych kosztach przy użyciu białek wytwarzanych przez rośliny, poprzez innowacyjna technologia wykorzystująca chloroplasty do ekspresji dużych ilości wysokowartościowych białek z dużą wydajnością. Dodaje, że jego ekspresja oparta na chloroplastach jest napędzana światłem, wolna od zwierząt i drobnoustrojów oraz wysoce skalowalna.

Runda finansowania była prowadzona przez FoodLabs, Big Idea Ventures, CPT Capital (który wsparł Farmy Hoxtona), syndykat FoodHack i anioły biznesu. TInwestycja wesprze prace badawczo-rozwojowe nad nową metodą inżynierii genetycznej roślin w celu uzyskania przystępnych cenowo czynników wzrostu do hodowli komórek, poszerzenia zespołu wybitnych naukowców i skalowania działalności produkcyjnej.

Możliwość zastosowania w wielu branżach

Bright Biotech jest firmą zajmującą się produkcją kontraktową i rozwojem, produkującą wysokiej jakości i niedrogie rekombinowane białka do zastosowań badawczo-rozwojowych, terapeutycznych, kosmeceutycznych, rolno-spożywczych i przemysłowych. Założony w 2019 roku przez Anila Daya, Farida Khana, Mohammada El Hajja, Ranię Deranieh i Tariq Ali, startup jest wspierany przez zespół wykształcenie akademickie i wcześniejsze doświadczenie w produkcji białek i hodowli komórkowej.

Jasny zespół biotechnologiczny
© Bright Biotech

„Cieszymy się, że pozyskaliśmy tak renomowanych i podobnie myślących inwestorów, którzy poparli naszą wizję bardziej zrównoważonego systemu żywnościowego. Dzięki nowym funduszom i rosnącemu zespołowi doświadczonych naukowców i ekspertów ds. produkcji jesteśmy gotowi na szybką komercjalizację. Nasza technologia jest solidna, ultra-skalowalna i zrównoważona i będzie dostępna na rynku do 2023 roku” – komentuje Mohammad El Hajj, współzałożyciel i dyrektor generalny Bright Biotech.

„Podejście firmy Bright Biotech do wykorzystania chloroplastów do produkcji czynników wzrostu w roślinach może zmienić zasady gry w przemyśle mięsnym i będzie kluczowym czynnikiem umożliwiającym osiągnięcie parytetu cen. Niezmiernie cieszymy się, że możemy ich wspierać w budowaniu globalnego mistrza” – dodaje Christian Guba, Senior Associate w FoodLabs.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *