Café Cubano to mocne espresso ubijane z cukrem.

Starszy mężczyzna siedzi na ławce z kawą w ręku przed muralem przedstawiającym trzech mężczyzn w Miami.

Dowiadujemy się więcej o napoju – podstawowym w Miami – i jego popularnych odmianach.

EDDIE P. GOMEZ
SPECJALNE DLA MAGAZYNU BARISTY

Zdjęcie na okładce autorstwa Juno Jo przez Unsplash

Każdy, kto zaczynał dzień od cappuccino, na własnej skórze doświadczył wpływu kultury włoskiej na kształtowanie zamiłowania Amerykanów do kawy. Podobnie, kawiarnie serwujące wietnamską kawę rozkwitły w miastach takich jak Filadelfia, Kansas City, Mo. i Portland w stanie Oregon. Kawiarnie o tematyce meksykańskiej pojawiły się poza zachodnim wybrzeżem, podczas gdy kawiarnie jemeńskie serwują swoją przyprawioną kawę na otwartym stole płomień, aby był gorący podczas rozmowy. Jednak kubańska kawa, tak jak rozwinęła się w Miami, pozostaje w większości napojem regionalnym, który jest trochę źle rozumiany przez osoby z zewnątrz.

W mieście znanym z życia nocnego, plażowych scen wzdłuż Ocean Avenue i międzynarodowego tłumu, który przyciąga, Miami wyróżnia się spośród amerykańskich miast wyjątkową atmosferą i energią. Miasto błyszczy również ze względu na swoje związki z kulturą kubańską – ponad pół miliona Kubańczyków przybyło do Miami w dziesięcioleciach po rewolucji kubańskiej, wielu z nich to profesjonaliści i biznesmeni poszukujący nowych możliwości. W rezultacie duża część duszy Miami maszeruje w rytm kubańsko-amerykańskiego doświadczenia, co jest wzmocnione przez skarbnicę żywności i napojów tej kultury.

Historia kawy na Kubie

Jose Antonio Gelabert po raz pierwszy sprowadził na wyspę wytwórnie kawy w 1748 r. Przemysł rozkwitł, gdy francuscy imigranci uciekający przed rewolucją haitańską przywieźli ze sobą wiedzę potrzebną do stworzenia dobrze prosperującej sieci plantacji kawy, która rozwinęła się we wschodniej części wyspy. Gospodarki kolonialne były zależne od handlu, aby się utrzymać, więc kawa znalazła miejsce obok cukru i innych ważnych towarów. Na początku XIX wieku kawa przewyższała cukier jako główny towar eksportowy na Kubie, utrzymując istotną obecność w rolnictwie aż do Rewolucja Kubańska znacjonalizował krajowe farmy kawy. Spadek produkcji kawy na wyspie po rewolucji został pogłębiony przez Związek Radziecki, który skierował większość krajowej produkcji na kontrolowane przez siebie rynki eksportowe.

Unikalny smak

Café Cubano jest mocna i wyjątkowo słodka. Ciemne pieczenie w stylu włoskim są warzone na kuchence na garnku Moka przy użyciu popularnych marek, takich jak Pilon, Bustelo i La Llave. Dodanie demerara lub jakikolwiek inny cukier na początku procesu warzenia jest kluczem do stworzenia Café Cubano. Po tym, jak pierwsze krople kawy zaczynają gotować się w dzbanku Moka lub parować z ekspresu do kawy, są one energicznie ubijane na kilka łyżek cukru – technika charakterystyczna dla Café Cubano – aż do uzyskania kremowej piany znanej jako piana lub piana wyniki. Kubańczycy w Miami wierzą, że espumita przypominająca cremę jest jednym z powodów, dla których ich kawa jest tak pyszna. Wysoka temperatura espresso hydrolizuje sacharozę, dając niepowtarzalny smak, który znacznie różni się od tego, gdy cukier jest dodawany po zaparzeniu kawy.

Ventanitas

W Little Havana i innych częściach Miami toczy się życie towarzyskie wiatr (po hiszpańsku „małe okna”). Café Cubano, ciastka i inne lekkie produkty spożywcze są sprzedawane przez te okna w restauracjach i innych firmach. Sąsiedzkie ventanitas wprawiają w ruch rytuały codziennego życia w obszarach otaczających kawiarnie lub gdziekolwiek pije się kawę, niezależnie od tego, czy chodzi o biuro, czy o sąsiedzki salon kosmetyczny.

Żądza głodu “Jak miejscowi piją kubańską kawę w Miami” szczegółowo opisuje występowanie ventanitas w Miami. Gospodarz twierdzi: „O 9 rano pojawia się Café Cubano. O godzinie 12 pojawia się kawiarnia Cubano. 15.00 Zbliża się kawiarnia Cubano. Miami działa w Café Cubano. Ventanitas są wszędzie w Miami, a niektóre działają przez całą dobę. Uczestnicy są przyjaźni i chętni do pomocy miłośnikom kawy w zdobyciu Café Cubano, niezależnie od tego, czy są to miejscowi, którzy są w okolicy od pokoleń, czy turyści odwiedzający Café Cubano po raz pierwszy.

Znani Ventanitas

Felipe Valls Sr., słynny restaurator/patriarcha kubańskiej społeczności Miami, zaprojektował i zainstalował pierwsze ventanitas w swoich restauracjach po imigracji z Kuby do Miami w latach 60-tych. Dwie z jego flagowych restauracji, Kawiarnia Wersal i La Carreta, są dziś punktami orientacyjnymi, w których kubańscy Amerykanie zbierają się, aby cieszyć się dobrym jedzeniem i piciem, żywymi scenami, które urzeczywistniają obecność Café Cubano.

Moka Pot to urządzenie do parzenia na kuchence podobne do perkolatora i służy do robienia kawy w stylu kubańskim.
Café Cubano w domu zaczyna się od dzbanka Moka i popularnych marek espresso kupowanych w sklepach.
zdjęcie zrobione przez Thanos Amoutzias przez Unsplash.

Chciałem dowiedzieć się więcej o roli, jaką Café Cubano odgrywa w życiu Miamians, więc skontaktowałem się z Nayelis Delisle, właścicielką Apartament Habana Cafe w modnej dzielnicy artystycznej Wynwood w Miami. „Cafe Cubano jest jednym z korzeni, wokół których wyrosła i rozkwita kubańska społeczność Miami” – mówi Nayelis. Café Cubano w Miami wyrosło z potrzeby, aby członkowie społeczności mieli miejsce, w którym mogliby porozmawiać o życiu lub o tym, co działo się w domu na Kubie – rozmowach, które kiedyś toczyły się wokół wózków z kawą na ulicach Hawany.

Oto cztery rodzaje Café Cubano, wszystkie wariacje oryginalnej receptury, która wykorzystuje ciemne pieczenie w stylu włoskim i espumita, aby stworzyć styl kawy, który jest wyjątkowo kubańsko-amerykański.

Colada

Matką wszystkich Cafe Cubano w Miami jest bez wątpienia colada. Colada zamawiana przez ventanita jest zwykle przygotowywana przy użyciu ekspresu do kawy. Ubijanie kilku pierwszych kropli espresso w cukier odbywa się bezpośrednio u źródła, zwykle za pomocą małego dzbanka. Ceniony za espumitę, colada jest wyjątkowo mocna, słodka i przeznaczona do dzielenia się. Colada jest zazwyczaj podawana w 12-uncjowym styropianowym kubku i towarzyszy jej pół tuzina maleńkich filiżanek, które sprawiają, że dzielenie się popularnym napojem jest obowiązkowe. Intrygująca część colady, poza wyjątkowo niską ceną i faktem, że zawartość jednego styropianowego kubka wystarcza na zastrzyk kofeiny sześciu osobom, polega na tym, co robi, aby zapewnić koleżeństwo. Dzielenie się coladą jest zaproszeniem do odejścia od rygorów życia i zaangażowania się w rozmowę. Colada tchnie życie w społeczność i jest uważana za kwintesencję kubańskiego Amerykanina.

Na drewnianej powierzchni stoi cafecito w przezroczystej szklanej filiżance do espresso i spodku.
Gęste cafecito z cukrową pianką to świetny sposób na spłukanie dobrego posiłku.
zdjęcie zrobione przez nitin pariyar na Unsplash.

Cafecito

Cafecito to mini-ja colady, z tym samym odważnym espresso, słodką słodyczą i espumitą. Cafecito jest jednak podawane pojedynczo w demitasse, podobnie jak zwykłe espresso oferowane gdzie indziej. Mówi się, że żaden dobry obiad czy kolacja nie jest kompletna bez cafecito. Cafecito oferuje bardziej samotne doświadczenie niż dzielenie się coladą z przyjaciółmi i rodziną, ale ten sam pyszny zastrzyk energii sprawia, że ​​cafecito jest odpowiednią alternatywą. Co ciekawe, niektórzy miejscowi lubią odpoczywać na skrzyżowaniu dwóch najbardziej kultowych produktów Kuby: kawy i cygar. Zanurzają czubki cygar w cafecito, aby doprawić je słodyczą Café Cubano.

Cortadito

Cortadito, co po hiszpańsku oznacza „mały cortado”, jest dobrze znane poza Café Cubano. Cortado pochodzi z regionu Basków w Hiszpanii i zyskało popularność na całym świecie w ciągu ostatnich kilku dekad. Cortado jest również znane pod różnymi nazwami, takimi jak Gibraltar, noisette i piccolo. Cecha charakterystyczna cortado jest taka sama w Miami, jak w innych lokalizacjach – równowaga mleka i espresso, która tworzy bazę smakową, która obiecuje to, co najlepsze z obu światów. Jednak słodycz i technika ubijania pierwszych kropli espresso w słodką piankę sprawiają, że cafecito różni się od cortados, które ostatnio zyskały popularność na całym świecie.

Barista nalewa z metalowego dzbanka na parze mleko do szklanki typu demitasse do połowy wypełnionej espresso, by zrobić café con leche.
Café con leche jest tak proste w wykonaniu, jak pyszne. zdjęcie zrobione przez Zoe przez Unsplash.

Kawa z mlekiem

Café con leche oznacza po prostu „kawa z mlekiem”. Ten popularny napój jest odpowiednikiem latte. Jest ulubieńcem dzieciaków rodzin kubańsko-amerykańskich i tych, którzy niekoniecznie wolą odważny smak samego espresso. Niektórzy wolą mieć swoją kawiarnię con leche w jednej filiżance, jak tradycyjną latte, podczas gdy inni wolą trzymać rzeczy osobno. Niektórym café con leche smakuje lepiej, gdy w jednej szklance podaje się Café Cubano, a w drugiej mleko na parze. Niezależnie od wybranej wersji, cafe con leche to świetna okazja do spróbowania kubańskich wypieków lub babeczki Jak na przykład pytaniaktóre są wypełnione słodzonym serkiem śmietankowym.

O AUTORZE

Eddie P. Gomez (on / on) jest niezależnym pisarzem mieszkającym w Modesto w Kalifornii. Kiedy nie zastępuje nauczania w przedszkolu, wędruje od miasta do miasta, doskonaląc sztukę przygody z jedzeniem i kawą.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *