Chile’s RC Cork: Ekologiczna moda w trosce o planetę – vegconomist

Korek RC to chilijski startup produkujący w 100% naturalną i ekologiczną wegańską skórę korkową do tworzenia produktów modowych, takich jak torby, plecaki, portfele, buty i akcesoria.

Carmen Gloria Rodriguez, założycielka RC Cork, chcąca wprowadzać innowacje na rynku mody za pomocą wysokiej jakości, przyjaznych dla środowiska materiałów, stwierdziła, że ​​naturalna tkanina korkowa jest właściwym wyborem do zastąpienia tradycyjnej skóry.

kora dębu korkowego ułożona w stos
© Korek RC

Trwałość drzewa dębu korkowego

Rodriguez wyjaśnia, że ​​dęby korkowe rosną tylko w krajach śródziemnomorskich i mogą żyć nawet 300 lat. Eksperci w okresie eksploatacji usuwają korę bez uszkadzania drzew. Co dziewięć lat kora odrasta, usuwając z powietrza CO2.

Portugalskie lasy korkowe – skąd pochodzi surowiec firmy – zapewniają jeden z najwyższych poziomów bioróżnorodności na świecie, w tym rysia iberyjskiego, iberyjskiego orła cesarskiego, jelenia berberyjskiego oraz wiele gatunków rzadkich ptaków, a także grzybów, paproci i inne rośliny.

„Promujemy zrównoważoną ekologicznie modę, która dba o planetę, ponieważ nie wycinamy drzew, nie zabijamy zwierząt i nie zanieczyszczamy wody”, mówi firma.

rc korkowa czerwono-brązowa skórzana torba wegańska
© Korek RC

Świat korka ewoluuje

RC Cork produkuje swoją tkaninę w Portugalii przy użyciu wyłącznie wysokiej jakości kory korkowej i naturalnych barwników. Firma opisuje swoją wegańską skórę korkową jako elastyczną, ultralekką, wodoodporną i ognioodporną. Mówi, że ma również właściwości antyperspiracyjne i hipoalergiczne, dzięki czemu jest odpowiedni dla każdego.

Chilijski startup ma szereg produktów modowych, w tym różne modele butów, torebki i portfele. RC Cork planuje uruchomić linię dla zwierząt w 2023 roku, a wegańską kolekcję odzieży skórzanej w ciągu najbliższych pięciu lat.

Według Rodrigueza firma zamierza rozszerzyć działalność na inne rynki chilijskie i wprowadzić swoje produkty w Meksyku, Kolumbii i Peru. Planuje otworzyć franczyzę w Stanach Zjednoczonych.

Od momentu założenia w 2019 r. RC Cork sprzedaje DTC w całym Chile za pośrednictwem swojej strony internetowej i jest właścicielem sklepu stacjonarnego w Las Condes w Santiago. Produkty RC Cork sprzedawane są również na platformach takich jak Falabella, Linio i Paris.

„Kiedy wynaleziono tkaninę korkową, po raz pierwszy wyprodukowano ją w naturalnym beżowym kolorze. Jednak moda i czasy ewoluują, podobnie jak świat korka, więc kolory były stopniowo wprowadzane. Należy zauważyć, że nasze barwniki są w 100% naturalne” – dodaje Rodriguez.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *