Ciasto Brunch Jagodowo Cytrynowy – Pieczenie Bites

Ciasto Brunch Jagodowo Cytrynowy

Ciasto na śniadanie to zawsze uczta. Teraz wiele razy częstuję się resztkami tortu z poprzedniego dnia do porannej kawy, ale zwykle ciasto na śniadanie to ciasto kawowe. To wilgotne ciasto z jagodami i cytryną to wilgotne ciasto wypełnione świeżymi jagodami i jasną skórką z cytryny, oba smaki są mile widziane na moim stole śniadaniowym. A kto nie lubi odrobiny dodatkowych owoców do śniadania – zwłaszcza, gdy pomaga to usprawiedliwić dodatkowy kawałek ciasta!

Ciasto zaczyna się od ciasta maślankowego, które jest aromatyzowane dużą ilością skórki z cytryny. Skórka z cytryny nadaje ciastu intensywny smak, większy niż z samego soku. Użyłem dwóch całych cytryn (średniej wielkości cytryn) na skórkę, więc pamiętaj, aby zebrać dwie i zachować je do późniejszego wyciskania soku, przechowując je w lodówce. Jagody są składane w cieście tuż przed pieczeniem. Niektóre mogą opaść na dno ciasta, ponieważ jest to ciasto o lekkiej konsystencji, w którym jest dość dużo jagód, ale dopóki nasmarujesz patelnię lub wyłożysz ją pergaminem, plasterki ciasta wyjdą gładko z jagodami doskonale nienaruszonymi.

Ciasto jest bardzo wilgotne i delikatne, o wiele bardziej ciastowate niż przeciętna muffinka jagodowa. Przed pieczeniem posypałam ciasto bardzo hojną posypką cukru, aby nadać mu ładną chrupiącą wierzchnią skórkę i dodać trochę dodatkowej słodyczy do ciasta. Jeśli masz ulubiony przepis na kruszonkę, z pewnością możesz posypać nią wierzch zamiast cukru, aby zmienić to proste ciasto w nieco bardziej tradycyjne ciasto kawowe.

Jak zwykle, możesz użyć mrożonych jagód w tym przepisie na ciasto zamiast świeżych, jeśli świeże jagody nie są w sezonie. Jeśli używasz mrożonych jagód, polecam używać ich w stanie zamrożonym i nie pozwolić im rozmrozić się przed złożeniem ich do ciasta. Zapobiegnie to przedostaniu się soku z jagód do reszty ciasta i zamienieniu całego ciasta na niebieski. Twoje ciasto może również wymagać dodatkowej minuty lub więcej czasu pieczenia, zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na obfite odmierzanie jagód (tak jak ja czasami!), ponieważ zimne jagody lekko schładzają ciasto. Świeże jagody są najlepsze, gdy są w sezonie, więc pamiętaj o tym przepisie przy następnym zakupie koszyka w lokalnym sklepie spożywczym lub na targu.

Ciasto Brunch Jagodowo Cytrynowy

Ciasto Brunch Jagodowo Cytrynowy
1 2/3 szklanki mąki uniwersalnej
1 łyżeczka sody oczyszczonej
1/4 łyżeczki soli
1 1/4 szklanki cukru
2 duże jajka
2/3 szklanki maślanki
1 łyżeczka wanilii
2 łyżki skórki z cytryny (2 cytryny)
6 łyżek masła, roztopionego i schłodzonego
1 1/4 szklanki jagód, świeżych lub mrożonych
2 łyżki cukru gruboziarnistego, do posypania

Rozgrzej piekarnik do 350F. Lekko posmaruj 9-calową patelnię do ciasta lub wyłóż papierem do pieczenia.
W średniej misce wymieszaj mąkę, sodę oczyszczoną, sól i cukier.
W dużej misce wymieszaj jajka, maślankę, wanilię i skórkę z cytryny. Dodaj suche składniki i ubij, aby połączyć. Wlej roztopione masło i ubij, aż masło zostanie całkowicie zmieszane. Złożyć jagody.
Ciasto wlać do przygotowanej patelni i rozprowadzić na równomierną warstwę. Wierzch ciasta posyp cukrem gruboziarnistym.
Piecz przez 45-50 minut, aż ciasto zarumieni się, a góra odskoczy po lekkim naciśnięciu. Pozostaw ciasto do ostygnięcia na patelni do prawie temperatury pokojowej (lub w temperaturze pokojowej) przed pokrojeniem.

Obsługuje 9.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *