Co to jest channeling espresso? Eksperckie rozwiązania i porady!

kapanie espresso

Napicie się espresso, które nie smakuje wyśmienicie, może być rozczarowujące. Musisz ustalić, co spowodowało problem, aby następnym razem go naprawić i uniknąć nieprzyjemnego smaku. Najczęściej, gdy espresso smakuje słabiej, problemem jest channeling.

Możesz zapytać, co to jest channeling? Mówiąc najprościej, channeling ma miejsce wtedy, gdy w łóżku espresso występują słabe punkty. Te plamy powodują nierównomierny przepływ wody przez krążek. Kiedy tak się dzieje, masz do czynienia zarówno z niedostateczną, jak i nadmierną ekstrakcją, co skutkuje filiżanką espresso, którą wolisz wyrzucić. Dowiedzmy się więcej o kierowaniu espresso, co je powoduje i jak, miejmy nadzieję, można go uniknąć.

przegroda 4

Dlaczego tak się dzieje?

Jak wspomnieliśmy powyżej, kierowanie espresso ma wiele wspólnego z przepływem wody przez złoże kawy. Jak wszystko inne, woda przepływająca przez ekspres do kawy będzie podążać ścieżką najmniejszego oporu. Oznacza to, że niektóre fusy będą ekstrahowane bardziej niż inne.

Niestety, trudno jest ci stwierdzić, czy channeling ma miejsce, ponieważ twój portafiltr jest zablokowany podczas ekstrakcji. Jest to szczególnie ważne, jeśli korzystasz z kolby dostarczonej z ekspresem do kawy. Zamiast używać tych podstawowych portafiltrów, większość baristów i ekspertów od kawy sugeruje użycie nagiego portafiltra, znanego również jako portafiltr bez dna.

Filtr do kawy
Źródło obrazu: StockSnap, pixabay

Jakie są oznaki dostarczania espresso?

Chociaż możesz nie być w stanie zobaczyć wszystkiego, co dzieje się w ekspresie do kawy, można zauważyć oznaki kanalizowania espresso. Nauczmy się tych znaków, które pomogą Ci lepiej zrozumieć, dlaczego Twoje espresso może nie smakować najlepiej.

Strzał zaczyna się szybko

Wyciąganie espresso nie powinno rozpocząć się, dopóki nie zostanie wytworzone odpowiednie ciśnienie. Jeśli zauważysz, że twój strzał wychodzi zbyt wcześnie, zwłaszcza przed wzrostem presji, możesz doświadczać channelingu. Możesz również zauważyć oznaki blondingu. Niezależnie od tego, czy dzieje się to, gdy espresso trafi do filiżanki, czy w trakcie strumienia, blonding jest głównym wskaźnikiem tego, że wewnątrz filtra sprawy nie działają prawidłowo.

Oglądaj kroplówkę

Obserwowanie dolnej części portafiltra może pomóc w ustaleniu, czy odbywa się channeling. Jeśli okaże się, że kroplówka twojego espresso preferuje jeden obszar od innych, możesz mieć problem. To, co chcesz zobaczyć, to równomierna dystrybucja, ale nie oczekuj, że będzie idealna. Dobra filiżanka espresso powinna przynajmniej przepływać przez więcej niż jeden obszar. Podczas tego procesu nie powinieneś widzieć swojego portafiltra.

Strumienie wody

Jedną z najbardziej nieuporządkowanych oznak kierowania espresso jest to, że z dna filtra wydobywają się strumienie wody, małe lub nie tak małe. Ta dramatyczna oznaka channelingu zwykle kończy się na tacce ociekowej twojego urządzenia, ale może trafić na ciebie, jeśli stoisz zbyt blisko.

Crema nie dorównuje par

Jeśli wystąpi którykolwiek z tych innych objawów i zauważysz, że twoja crema jest bledsza niż powinna, jest to kolejna oznaka channelingu. Możesz również zauważyć brak pianki, co wskazuje na problem.

ekspres do kawy
Źródło zdjęcia: Kevin Schmid, Unsplash

Jak mogę przestać przygotowywać espresso?

Nauczenie się, jak zrobić dobrą filiżankę espresso, wymaga dużo praktyki. Przekonasz się, że kilka czynników musi ze sobą współgrać, aby stworzyć smaczną filiżankę. Jeśli zauważysz channeling podczas próby wypicia zastrzyku espresso, jest kilka rzeczy, które możesz poprawić, mając nadzieję na zminimalizowanie tego problemu lub całkowite zatrzymanie go. Przyjrzyjmy się tym teraz.

Dostosuj swój przepis

Przygotowanie espresso według solidnego przepisu może pomóc położyć kres channelingowi. Często największym problemem, z jakim borykasz się w swoim przepisie, jest mielenie fasoli. Jeśli twoje ziarna są zbyt drobno zmielone, można zwiększyć channeling. Najlepszy stosunek do naśladowania dla dobrego wyciągnięcia to od 1:1 do 1:2,5. Będziesz także chciał trzymać się przedziału czasowego od około 20 do 35 sekund.

Dystrybucja Grindów

Możesz nie zdawać sobie z tego sprawy, ale sposób rozmieszczenia fusów z kawy w kolbie może decydować o tym, jak dobre jest twoje espresso. Jeśli sprawy nie są równomiernie rozłożone, bardziej prawdopodobne jest, że nastąpi channeling. Twoja dystrybucja nie zaczyna się, gdy wlewasz kawę do kolby. Zaczyna się od szlifowania. Każdy młynek jest inny i będzie dozował w inny sposób. Aby uniknąć channelingu, potrzebujesz równomiernego rozłożenia i unikaj młynków, które skupiają się na określonych obszarach filtra. Możesz pomóc w tym procesie, obracając portafiltr w małe kółka, aby wyrównać dystrybucję.

Używaj dobrych narzędzi

Posiadanie dobrego ubijaka do espresso może pomóc w walce z channelingiem. Podczas korzystania z ubijaka staraj się, aby mielenie w łóżku kawowym było jak najbardziej równomierne. Każde nachylenie może spowodować, że przepływ wody będzie faworyzować jedną stronę i spowodować powstanie kanałów.

Wybierz odpowiedni filtr

Wspomnieliśmy już o nagich portafiltrach. Jeśli naprawdę chcesz walczyć z channelingowym espresso, unikaj używania zwykłego filtra, który jest dostarczany z urządzeniem i wybierz filtr bez dna lub bez dna. Pozwala to lepiej widzieć przepływ wody przez filtr i wykrywać potencjalne problemy, które mogą wystąpić przy pobieraniu espresso.

Portafiltr i ubijak do ekspresu do kawy Cyetus

Często zadawane pytania (FAQ)

Jak smakuje espresso, gdy odbywa się channeling?

Niestety nie tak dobrze. Z powodu nierównomiernego przepływu wody Twoje espresso może być niezrównoważone. Zauważysz zarówno słaby, jak i kwaśny smak, który jest zbyt gorzki. Szczerze mówiąc, dość trudno jest ukończyć strzał.

Czym jest blonding espresso?

Tak, blonding jest oznaką channelingu, ale czym właściwie jest blonding? To wtedy kolor espresso zmienia się z normalnego ciemnego koloru na jasnobrązowy. To zwykle pokazuje koniec ekstrakcji. Jeśli zdarzy się to na wczesnych etapach oddania strzału i przez resztę procesu, jest to wyraźny wskaźnik niedociągnięcia strzału. Ten problem może być spowodowany kanałem.

Jak wybrać odpowiedni sabotaż?

Wybierając sabotaż, najlepiej upewnić się, że działa on dobrze z Twoim portafiltrem. Będziesz potrzebować takiego, który ma odpowiednią średnicę, wagę i materiał. Potrzebujesz ciasnego dopasowania, aby Twoje łóżko do kawy było równe.

ziarna kawy i portafiltr
Źródło: Marian Weyo, Shutterstock

Skrócona instrukcja obsługi

Jak rozpoznać Channeling Espresso

  • Obserwuj spód filtra pod kątem przerw w przepływie
  • Strzały zaczynają się zbyt szybko
  • Blonding zaczyna się na początku procesu i trwa przez cały czas
  • Crema nie jest na równi

Jak przestać przygotowywać espresso?

  • Popraw swój przepis i użyj odpowiednich proporcji
  • Prawidłowo rozprowadź mielenie
  • Używaj dobrych narzędzi do ubijania
  • Użyj gołego kolby, aby mieć oko na przepływ

przegroda 5

Wniosek

Jeśli podczas picia espresso doświadczysz channelingu, nie czuj się osamotniony. Najlepsi bariści na świecie zajęli się tym problemem i najprawdopodobniej znów to zrobią. Nie pozwól, by powstrzymało Cię to przed zrobieniem własnego espresso i lepszym w tym. Przy odrobinie praktyki i postępując zgodnie z kilkoma wskazówkami, o których wspomnieliśmy powyżej, możesz łatwo położyć kres channelingowi i zrobić świetną filiżankę espresso. Zanim się zorientujesz, będziesz gotowy do zmierzenia się z tymi w swoich ulubionych kawiarniach.


Wyróżnione zdjęcie: NATHAN MULLET, Unsplash

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *