Co to jest i jak wziąć udział w 2022 roku

W 2003 roku Trish Rothgeb, palarnia kawy, użyła terminu „trzecia fala”, aby: opisać zmiany, których była świadkiem w konsumpcji kawy i filozofii w Skandynawii.

Media i marki kawy uczepiły się terminologii i konsekwentnie używały jej do opisywania znaczących zmian w konsumpcji kawy, zwyczajach konsumenckich i rozwoju branży.

Dziś jesteśmy u progu czwartej fali kawowej.

Czwarta fala kawy koncentruje się na nauce, w tym chemii i innowacjach w technologii warzenia. Zrównoważony rozwój odgrywa dużą rolę, a konsumenci zastanawiają się, skąd pochodzi ich kawa i jaka jest nauka stojąca za jej produkcją. Kawy cold brew i gotowe do spożycia również stają się podstawą przemysłu.

Od początków kultury kawowej przez modne sieciówki po kawę rzemieślniczą — a teraz kawa naukowa?

W tym artykule omawiamy różne fale kawy, jak wyglądały i co może przynieść czwarta fala.

Omówię również, w jaki sposób możesz wziąć udział w tej czwartej fali i jak najlepiej wykorzystać swoje doświadczenie związane z kawą.

Czym są „kawowe fale”?

Zanim zagłębimy się w czwartą falę kawy, omówmy najpierw czym są „kawowe fale” i krótko omówimy pierwszą, drugą i trzecią falę.

Wskazówka: Aby uzyskać szczegółowy przewodnik po pierwszej, drugiej i trzeciej fali kawy, możesz zapoznać się z tym pełnym artykułem!

Fale kawy

Pierwsza na świecie filiżanka joe była prawdopodobnie niezwykle intensywna i gorzka – ale pobudzający umysł efekt kofeiny był mile widziany, więc ludzie sobie z tym radzili (co ciekawe, dzisiaj my kocham kawę za jej gorycz).

Kawa bardzo się zmieniła od czasu pierwszej gorącej, gorzkiej filiżanki.

Fale kawy to zmiany, które zachodzą w branży kawowej. Każda fala przynosi nowe i ekscytujące innowacje oraz postawy i oczekiwania konsumentów. Wcześniejsze fale wpływają na każdą kolejną zmianę. Większość pijących kawę zgadza się, że każda zmiana przynosi lepszą kawę.

Teraz, gdy już wiesz, czym są fale kawy, przyjrzyjmy się pierwszym trzem falom kawy.

I fala kawy: Początek skomercjalizowanej kawy

W 1650 r. Osmanowie wprowadził kawę do Europyinicjowanie pierwszej fali kawy. Stamtąd miłość do tego kofeinowego napoju rozprzestrzeniła się lotem błyskawicy.

Później kawiarnie zaczęły pojawiać się w miastach na całym świecie, dzięki zdolności kawy do stymulacji umysłu i ciała. Szybko stał się powszechnie spożywanym napojem i narodziła się kultura picia kawy.

Bardzo ciemne palone ziarna kawy.

Wraz z upływem pierwszej fali kawa stała się gorącym towarem. Miał ogromny potencjał jako produkt gotowy, a marki kawy wykorzystały znaczny popyt. W końcu kawa stała się podstawą kultury Ameryki Północnej.

II fala kawy: bariści, sieciówki i kawiarnie

Sieciówki i bariści zaczęli podbijać świat podczas drugiej fali kawy. W Stanach Zjednoczonych rozpoczął się rozwój mainstreamowych kawiarni.

Rosnąca popularność kawy sprawiła, że ​​ludzie zaczęli dostrzegać różnicę między różnymi kawami i rozwijać preferencje dla niektórych rodzajów.

Doświadczenie kawiarniane stało się podstawą w Ameryce, a ludzie zaczęli umawiać się na „randki na kawę” z przyjaciółmi i rodziną. W rezultacie branża odnotowała zwiększony popyt na więcej kawiarni, palarni i mieszanek.

Kawa oficjalnie stała się doświadczenie — nie tylko napój. Nacisk położono na kreatywność napoju, „klimat” kawiarni i wiedzę baristy.

Mocha Frappuccino, gotowe do picia.
Mocha Frappuccino

To już nie naukowcy pili kawę w bibliotece w niedzielne poranki — praktyka popijania filiżanki joe stała się modna i bardziej zglobalizowana.

Nawet restauracje typu fast food próbowały wykorzystać tę zmianę. McDonald’s zmienił całą swoją estetykę aby dostosować się do nowych wymagań konsumentów i popularności sieci kawowych.

Opracowali nawet Linia napojów McCafé konkurować z takimi firmami jak Starbucks.

Trzecia fala kawy: koneserzy kawy

Trzecia fala kawy podwoiła się w drugiej fali, zwiększając popyt i preferencje dla różnych kaw, choć z większym naciskiem na drobniejsze szczegóły.

Konsumenci zaczęli bardziej interesować się specyfiką napoju, w tym:

 • Subtelności smaków
 • Pochodzenie ziaren kawy
 • Różne profile pieczenia
 • Techniki parzenia

Dodatkowo ludzie chcieli przezroczystość. Skąd wzięła się kawa? Kiedy zostało upieczone? Jakie są nuty smakowe?

Zwiększone pragnienie wiedzy na temat filiżanki kawy prawdopodobnie nastąpiło dzięki dobrze wykształconym baristom drugiej fali.

Jeśli barista mógłby powiedzieć klientowi o pochodzeniu jego kawy, sposobie i czasie palenia oraz czego oczekiwać pod względem smaku, dlaczego nie miałby oczekiwać tego samego poziomu wiedzy przy zakupie kawy w sklepie?

Pieczenie jasne i ciemne w porównaniu z tą samą ilością w gramach,
Blond pieczeń po lewej stronie. Ciemna pieczeń po prawej

Zasadniczo trzecia fala kawy dotyczyła koneserów kawy. Napój zyskał większe uznanie — i branża to zauważyła. Robienie lepszej kawy stało się głównym punktem tej fali.

Firmy zaczęły umieszczać dodatkowe informacje na swoich opakowaniach, niektóre nawet dodawały kody QR. Kody te kierowały konsumentów do stron internetowych i filmów zawierających szczegółowe informacje o marce i konkretnym produkcie.

Jaka jest czwarta fala kawy?

W branży toczy się dyskusja na temat tego, czy weszliśmy już w czwartą falę kawy. Pomimo debaty większość ludzi zgadza się, że nawet jeśli nie jesteśmy w czwartej fali kawy, z pewnością jesteśmy na krawędzi.

Oczywiście ludzie nadal mają preferencje kawowe, Starbucks nadal jest popularną sieciąa ludzie nadal lubią szczegółowe informacje o swojej kawie.

Jednak zaczynamy dostrzegać zwiększone zainteresowanie świadomością społeczną, zrównoważonym rozwojem i nauką stojącą za tym napojem z kofeiną.

Dodatkowo obserwujemy większy nacisk na kawy ziarniste i cold brew.

Brazylijska kawa ziarnista.

Oto dwa aspekty, na które należy zwrócić uwagę podczas czwartej fali kawy:

 • Zainteresowania naukowe – Nastąpiła zmiana w rozwoju kawy, w tym większa świadomość dokładnych pomiarów warzenia, chemii wody i innowacji w technologii warzenia.
 • Zrównoważony rozwój i świadomość społeczna – Konsumenci rozwinęli tęsknotę za głębszymi informacjami na temat regionu, profili smakowych i nauki stojącej za produkcją kawy. Oczekują, że te informacje będą widoczne na opakowaniach i oczekują od firm pozyskiwania zrównoważonych składników.

Powiedziawszy to, niektórzy eksperci uważają, że nauka o kawie i zrównoważonym rozwoju nie są największe czynniki zapoczątkowujące czwartą falę kawy — zamiast tego myślą, że to cold brew.

Dodanie pokrywki do zimnego naparu słoika mason, aby mógł się zaparzyć.
Parzenie kawy cold brew w domu

Według Matthew Swensona, dyrektora ds. kawy w Nestlé, cold brew to ten czynnik definiujący czwartej fali kawowej.

Wzrost popularności kawy gotowej do spożycia i cold brew dostępnej w sklepach ogólnospożywczych i detalicznych prawie wszędzie stworzył przemysł wart miliardy dolarów w mniej niż dekadę.

Udział w czwartej fali kawy

Kiedy łączymy się z czwartą falą kawy, ludzie zastanawiają się, jak mogą uczestniczyć w tej następnej zmianie.

Poniżej przedstawiam sześć sposobów, dzięki którym możesz cieszyć się nową zmianą w branży kawowej:

 • Zbadaj kawę. Dowiedz się więcej o metodach warzenia i innowacjach w technologii warzenia.
 • Eksperyment. Skorzystaj z naukowej metody, aby stworzyć własną, doskonale smakującą kawę. Wypróbuj różne proporcje kawy do wody, różne rodzaje mielenia i różne temperatury.
 • Kupuj w sposób zrównoważony. Zbadaj marki kawy i dowiedz się, skąd pozyskują swoje składniki.
 • Zachęcaj do świadomości społecznej. Wspieraj firmy, które oferują bezpośrednią reinwestycję rolnikom, którzy uprawiają i zbierają ziarna kawy.
 • Dowiedz się o przetwarzaniu. Dowiedz się, jak producenci kawy wytwarzają produkt końcowy. Jak suszą fasolę? Jak tworzą różne profile smakowe?
 • Ciesz się zimnym naparem. W 2013 roku „cold brew” był po prostu „mrożoną kawą”. Dziś możesz spróbować wszystkich rodzajów kaw parzonych na zimno, od jednorodnych, przesiąkniętych na zimno naparów po zimną kawę z azotem — i to nie ma znaczenia gdy lub gdzie próbujesz, ponieważ zimna kawa jest opłacalna wszystko czas.

Kawa z piątej fali?

W zależności od tego, kogo zapytasz, czwarta fala kawy jest określana jako „nauka o kawie” lub „rewolucja na zimno”.

I chociaż nie przeszliśmy jeszcze połowy tej czwartej fali, ludzie już zaczynają się zastanawiać, jak mogłaby wyglądać piąta fala kawy.

Thompson Owen, współwłaściciel Sweet Maria’s, uważa, że piąta fala kawy już trwa — i dzieje się w wielu krajach rozwijających się.

Wyjaśnia, że ​​we wschodniej Afryce, Indiach i niektórych krajach Ameryki Łacińskiej rolnicy zaczynają palić i sprzedawać kawę.

Zgadza się. Rolnicy, którzy kiedyś przeznaczali swoją ziemię pod ziarna kawy głównie na eksport, teraz czerpią korzyści finansowe z tworzenia produkt.

Średnio palone i ciemno palone ziarna kawy obok siebie.

Za farmami pojawiają się małe kawiarenki — rolnicy nie tylko sieją i zbierają plony, ale także pełnią funkcję palarni i baristy! Z ekonomicznego punktu widzenia rolnicy zaczynają w pełni wykorzystywać swoje uprawy.

Ponieważ każda nowa fala kawy zazwyczaj czerpie inspirację z poprzednich fal, sensowne jest, aby piąta fala podwoiła się pod względem zrównoważonego rozwoju i świadomości społecznej czwartej.

To bezpośrednie połączenie z farmą może być w zasadzie kolejną wielką rzeczą w branży kawowej.

Bez względu na to, co piąta fala kawy ma w zanadrzu, jesteśmy pewni, że będzie tak samo kusząca, jak pierwsze cztery fale, które ją poprzedziły.

Wniosek

Bez pierwszej fali kawowej nigdy nie mielibyśmy okazji doświadczyć świetnie zaprojektowanych kawiarni, dobrze wykształconych baristów, kaw speciality i radości z subtelności smakowych.

Przechodząc do czwartej fali, mamy nadzieję zagłębić się w naukę stojącą za kawą i mieć szansę wypróbowania różnych rodzajów kawy na zimno i kawy gotowej do spożycia.

Nawet jeśli nie możemy się zgodzić co do tego, co dokładnie przynosi czwarta fala, możemy przynajmniej zgodzić się, że z każdą falą kawa po prostu się poprawia.

Dowiedz się więcej o kawie

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *