Co to jest neapolitański ekspres do kawy? Fakty i porady piwowarskie!

filiżanka kawy z neapolitańskiego ekspresu do kawy

Większość z nas zna espresso, dzbanki Moka, a nawet staromodny ekspres do kawy, ale czy słyszałeś o neapolitańskim ekspresie do kawy? Popularny we Włoszech ekspres do kawy istnieje dłużej niż te, o których wspominaliśmy wcześniej. Znany również jako kukuma, neapolitański ekspres do kawy został stworzony przez Francuza o imieniu JL Morize w 1819 roku i nazwany na cześć Neapolu we Włoszech, ponieważ zakochał się w urodzonej tam dziewczynie.

W momencie jego powstania w XIX wieku większość ludzi korzystała z garnka kuchennego stworzonego przez Jeana Baptiste de Belloy. Z wielką miłością do kawy we Włoszech, sensowne było jedynie stworzenie własnego sposobu parzenia kawy, a więc użycia kukumy. W ich oczach kukuma, czyli neapolitański ekspres do kawy, był bardziej opłacalny i niezawodny, jeśli chodzi o kawę, o której często śpiewali mieszkańcy tego kraju. Obecnie neapolitański dzbanek do kawy jest uważany za podstawę wyjątkowej kultury kawowej Neapolu.

przegroda 3

Jak to działa?

Ekspres do kawy neapolitański składa się z czterech części. Zbiornik na wodę ma mały otwór na górze i uchwyt z boku. Zbiornik na kawę to miejsce, w którym umieszczana jest zmielona kawa. Filtr wkręca się w górną część zbiornika na kawę i zapobiega przedostawaniu się kawy do gotowego napoju. Następnie zbiornik na napoje, do którego podczas procesu trafia świeża kawa. Zbiornik na napoje posiada dzióbek do nalewania oraz pokrywkę, którą można na niego nałożyć po wyjęciu tej części ze zbiornika na wodę.

Aby użyć wszystkich tych części, napełnij zbiornik na wodę nieco poniżej małego otworu na górze. Następnie napełnij zbiorniki na kawę fusami. Będziesz chciał, aby były nieco większe niż te używane w garnku Moka. Przykręć filtr do górnej części zbiornika na kawę. Po wykonaniu tej czynności delikatnie umieść zbiornik na kawę w zbiorniku na wodę. Chcesz uważać, aby woda się nie wylała. Następnie dodajesz swój zbiornik na napoje. Powinien znajdować się na górze zbiornika na wodę, ze zbiornikiem na kawę w środku. Upewnij się, że uchwyty są odpowiednio wyrównane i nie widać otwartych przestrzeni, aby uniknąć rozlania.

Teraz, gdy wszystko jest w porządku, umieść ekspres do kawy na kuchence i czekaj. Gdy woda się zagotuje, przez maleńki otwór w zbiorniku wydostanie się trochę pary. Dzieje się tak, gdy wyłączasz ogrzewanie, chwyć pewnie za oba uchwyty, a następnie odwróć ekspres do kawy. Pozwala to na przejście wrzącej wody przez filtr. Powstała kawa zbierze się do zbiornika na napoje w ciągu około 5 do 10 minut po zakończeniu procesu. Następnie możesz wyjąć zbiornik na wodę, nałożyć pokrywkę na zbiornik na napoje i nalać filiżankę pysznej kawy.

Tradycyjny stary włoski neapolitański ekspres do kawy
Źródło zdjęcia: Photology1971, Shutterstock

Jakie są rodzaje neapolitańskich ekspresów do kawy?

Oryginalne neapolitańskie ekspresy do kawy zostały wykonane z miedzi. W tamtych czasach, w XIX wieku, był to metal z wyboru. Rękojeść używana do obracania ekspresu, gdy nadszedł czas, została wykonana z drewna. Pierwsi użytkownicy tego producenta również czuli, że to oznaka szczęścia, jeśli ich drewniana rączka została złamana. Jednak obecni twórcy neapolitańscy nieco się zmienili. Z biegiem lat zmieniło się zastosowanie miedzi i aluminium stało się metalem z wyboru. Drewniane uchwyty nawet ewoluowały. Zamiast prostego uchwytu możesz teraz kupić neapolitańskie ekspresy do kawy z prostymi lub zakrzywionymi uchwytami. Próba powrotu do bardziej tradycyjnego wyglądu pozwoliła również na odrodzenie się wytwórców miedzi.

Gdzie jest używany?

Chociaż neapolitański ekspres do kawy powstał we Włoszech i nadal jest szeroko stosowany w domach w całym kraju, na początku był tylko w domach osób z pieniędzmi. Z biegiem lat ten producent stał się bardziej przystępny cenowo i trafił do domów każdej klasy zamożności. Trafił także do innych krajów. Obecnie można znaleźć kawiarnie, które oferują kawy z tych dzbanków. Są również łatwo dostępne online do użytku w każdym domu na całym świecie.

Kawa neapolitańska
Źródło: ARCANGELO, Shutterstock

Zalety neapolitańskiego ekspresu do kawy

Korzystając z neapolitańskiego ekspresu do kawy, zdasz sobie sprawę, że używasz perkolacji. Chociaż ten ekspres może wyglądać podobnie do garnka Moka, w rzeczywistości jest zupełnie inny. Moka wykorzystuje ciśnienie, aby przepchnąć gorącą wodę przez kawę. To sprawia, że ​​powstały napar jest nieco cięższy. Kawa zrobiona z neapolitańskiego ekspresu często ma nuty prażonej ciemnej czekolady. Ma też gorzki posmak. Chociaż sam ekspres jest dość łatwy w użyciu, to powstały napar jest największą zaletą korzystania z tego ekspresu.

Kolejną zaletą tego ekspresu jest możliwość eksperymentowania, gdy masz go we własnym domu. Możesz używać różnych rodzajów palenia kawy, szybszych metod, a nawet całkowicie unikać pieca, używając po prostu gorącej wody. Dzięki temu posiadanie pod ręką neapolitańskiego ekspresu do kawy to świetny sposób na poznanie różnych smaków kawy.

Wady neapolitańskiego ekspresu do kawy

Największą wadą korzystania z neapolitańskiego ekspresu do kawy jest czas oczekiwania na filiżankę kawy. Większość ludzi na całym świecie przyzwyczaiła się do wygody automatycznej kroplówki. Jeśli używasz neapolitańskiego ekspresu do kawy zgodnie z jego przeznaczeniem, poświęcisz kilka minut na przygotowanie ekspresu, a następnie dodatkowe 5 do 10 minut na zaparzenie kawy na kuchence. Dla tych, którzy nie chcą czekać na filiżankę pysznej kawy, ten ekspres może nie być idealny.

Tradycyjny włoski neapolitański ekspres do kawy
Źródło zdjęcia: DaBeatriz, Shutterstock

Często zadawane pytania (FAQ)

Czy muszę używać ciemnej palonej kawy w moim neapolitańskim ekspresie do kawy?

Nie, ty nie. Ekspres do kawy neapolitański może dobrze współpracować z dowolnym rodzajem palenia. Po prostu eksperymentuj i wybierz smaki, które lubisz.

Który jest starszy, dzbanek Moka czy neapolitański ekspres do kawy?

Ekspres neapolitański jest o dekady starszy od dzbanka do Moki, a nawet od espresso.

Czy w moim neapolitańskim ekspresie do kawy mogę użyć dowolnej wielkości fusów?

Chociaż zachęca się do eksperymentowania z tym ekspresem, bariści pracujący z tym ekspresem sugerują używanie średnio mielonej kawy.

przegroda 2

Wniosek

Chociaż neapolitański ekspres do kawy nie jest dobrze znany, ten zabawny i smaczny sposób parzenia kawy zasługuje na większą uwagę. Jeśli chcesz posmakować neapolitańskiej tradycji bogatej kawy w swoim domu, skorzystanie z jednego z tych ekspresów spełni Twoje marzenia o kawie. Przy odrobinie praktyki w mgnieniu oka przygotujesz wspaniałe napoje kawowe.


Wyróżnione zdjęcie: ARCANGELO, Shutterstock

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *