Co to jest pierwsze pęknięcie podczas palenia kawy? Informacje i porady!

ziarna kawy na czarnym stole

Większość osób pijących kawę wybiera swoją ulubioną markę, rodzaj palenia i smak, a następnie każdego ranka przygotowuje gorący garnek. Jeśli nie jesteśmy fanami parzenia własnej kawy, wpadamy do lokalnej kawiarni, aby napić się filiżanki perfekcji przygotowanej przez baristę z większymi umiejętnościami niż my. O ile nie jesteś prawdziwym entuzjastą kawy, niewiele myśli się o procesie palenia ziaren kawy, które spożywamy każdego dnia, aby zapewnić nam kopa energii, którego potrzebujemy, aby przejść przez życie. Jest jednak jeden krok w procesie palenia kawy, o którym większość z nas słyszała. Ten krok jest znany jako pierwsze pęknięcie.

Biorąc pod uwagę, że pierwsze pęknięcie jest legendarne, gdy się o nim mówi, to naturalne, że o nim słyszałeś, ale co to znaczy? Mówiąc najprościej, pierwszym trzaskiem jest trzask, który usłyszy palarnia, gdy ziarna kawy zbliżają się do jadalnych. Dowiedzmy się nieco więcej o pierwszym cracku i dlaczego powinien on być ważny dla wszystkich miłośników kawy siedzących wygodnie i delektujących się filiżanką joe.

przegroda 6

Co to jest pierwsze pęknięcie?

Palenie kawy to delikatny proces. Wszystko trzeba zrobić jak należy, aby pieczeń, która powstała, była smaczna, pełna aromatu i znikała z półek tak, jak powinna. Bez względu na rodzaj palonej kawy, zachodzą 2 ważne etapy lub pęknięcia. Pierwsza z nich jest oczywiście znana jako pierwsze pęknięcie. Jest to moment, w którym wilgoć wewnątrz ziaren kawy wyparowuje, a wewnątrz ziaren tworzy się para. W miarę narastania pary ciśnienie wewnątrz powoduje pękanie ziaren. Gdy to nastąpi, ziarno kawy może zrzucić swoją srebrną skórkę lub plewy kawy.

Pierwsze pęknięcie oznacza, że ​​fasola jest jadalna. W przypadku palarni kawy ten etap procesu nazywany jest pierwszym pęknięciem ze względu na dźwięk, jaki wydaje. Brzmi to podobnie do popcornu i ostrzega palarnię, że ziarna zbliżają się do fazy lekkiego palenia. Pierwsze pęknięcie może być szybkie i głośne lub powolne i ciche, w zależności od rodzaju pieczeni. Czas potrzebny na dotarcie do pierwszego pęknięcia może pomóc palaczom kawy określić, czy ziarna, z którymi pracują, są dobrej jakości, czy też może występować wada, która może skutkować niższą jakością smaków.

proces palenia ziaren kawy za pomocą poręcznej palarni w domu
Źródło zdjęcia: Bonchan, Shutterstock

Co się potem dzieje?

W przypadku niektórych paleń kawy proces nie wykracza poza pierwsze pęknięcie. Na tym etapie zazwyczaj kończy się lekkie pieczenie. To nie znaczy, że pierwsze pęknięcie jest jedynym. Tak, podczas palenia kawy pojawia się drugie pęknięcie. Średnio palone kawy zbliżają się do tego punktu, ale to ciemno palone kawy zazwyczaj czekają na drugie pęknięcie i nieunikniony, ale bardziej miękki dźwięk, jaki wytwarza. Wiele ciemniejszych smaków palonej kawy pali się po drugim pęknięciu, aby nadać im bardziej wyrazisty smak. Na tym etapie należy zachować ostrożność, ponieważ zbyt długo palone ziarna kawy mogą się zapalić.

przegroda 4

Końcowe myśli o pierwszym pęknięciu

Pierwsze pęknięcie jest z pewnością najważniejszym krokiem w procesie palenia kawy. Dla tych z nas, którzy po prostu piją naszą kawę, nie wiedząc, jak się ją robi, ten etap procesu jest czymś, o czym słyszeliśmy, ale nigdy tak naprawdę nie myśleli o tym zbyt wiele. Dla palarni kawy, kogoś, kto chce doświadczyć wszystkiego, co mają do zaoferowania ziarna, jest to magiczny krok. Następnym razem, gdy usłyszysz, jak palarnia kawy wspomina o pierwszym pęknięciu i jakie to niesamowite, zrozumiesz więcej o tym, co to dla niego znaczy i o kawie, którą delektujesz się w filiżance.


Wyróżnione źródło zdjęcia: ben44, Shutterstock

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *