Czy możesz pić kawę podczas karmienia piersią? Zaskakująca odpowiedź!

bliska kobieta trzymająca filiżankę kawy

Ach, kawa. Nektar bogów, niezbędny, by nie zasnąć — szczególnie, jeśli jesteś mamą z nowym dzieckiem i szalonym harmonogramem snu. Kofeina zawarta w kawie może czasami być jedyną rzeczą, która pomaga nam przetrwać dzień, ale czy można ją bezpiecznie spożywać podczas karmienia piersią? W końcu kawa jest stymulantem, więc ile jej przekażemy Twojemu maleństwu?

Jeśli zastanawiałeś się, czy możesz pić kawę podczas karmienia piersią, poczujesz ulgę, że odpowiedź brzmi tak!

Ale (zawsze jest ale) można go pić tylko w ograniczonych ilościach. A jeśli Twoje dziecko okaże się bardzo wrażliwe na małe ilości, jakie otrzymuje z mleka matki, będziesz musiała wprowadzić pewne poprawki do karmienia dziecka (lub tymczasowo powstrzymać się od kawy).

Oto najważniejsze informacje na temat picia kawy podczas karmienia piersią, w tym ile można bezpiecznie spożywać, ile jest przekazywane z mlekiem matki, oznaki wrażliwości malucha na kofeinę i co robić, jeśli jest.

przegroda 3

Ile kawy można bezpiecznie spożywać podczas karmienia piersią?

Według CDCSpożycie kofeiny dla matek karmiących powinno być ograniczone do 300 mg lub mniej dziennie (około 2-3 filiżanki kawy). Mniej więcej 1% kofeiny, którą spożywasz podczas karmienia piersią, przechodzi następnie na dziecko – co nie brzmi zbyt dużo, prawda? Jednak niemowlęta nie są w stanie przetwarzać kofeiny tak szybko, jak dorośli, więc stymulant pozostaje w ich organizmie na dłużej. W przypadku noworodków kofeina utrzymuje się przez kilka dni, podczas gdy dzieci w pobliżu 6 miesięcy kofeina pozostanie w ich organizmie tylko przez około 2 ½ godziny, mniej więcej tyle samo, co przeciętny dorosły.

Tak więc więcej niż 300 mg kofeiny dziennie może nie być dobre dla twojego dziecka. To też może nie być dla ciebie świetne. Jeśli ty nadkofeinatmożesz odczuwać niepokój, bezsenność, przyspieszone tętno, drżenie i nie tylko. W najlepszym razie nikt tego nie potrzebuje, a tym bardziej w przypadku noworodka!

matka karmiąca piersią noworodek podczas picia kawy
Źródło zdjęcia: Dmitry Naumov, Shutterstock

Skąd mam wiedzieć, czy moje dziecko jest wrażliwe na kofeinę?

Jeśli Twoje dziecko jest podatne na kofeinę, zobaczysz co najmniej jeden z poniższych oznaki:

  • Niepokój
  • Grymaszenie
  • Problemy z zasypianiem lub snem

Jeśli uważasz, że maluch nie radzi sobie dobrze z kofeiną, niekoniecznie musisz powstrzymywać się od kawy. Zamiast tego możesz spróbować:

  • Zmniejsz ilość wypijanej kawy (powiedzmy z 3 filiżanek dziennie do 1 filiżanki), aby sprawdzić, czy to rozwiąże problem
  • Karmienie dziecka przed wypiciem kawy. Wypij kawę po karmieniu, a następnie odczekaj co najmniej 3 godziny przed ponownym karmieniem, aby kofeina zniknęła z organizmu.

Ale jeśli żadna z tych rzeczy nie pomoże Twojemu dziecku wrócić na właściwe tory, prawdopodobnie będziesz musiał wziąć urlop po kawie.

przegroda 2

Końcowe przemyślenia

Picie kawy podczas karmienia piersią jest całkowicie bezpieczne dla Twojego dziecka. Ale będziesz musiał ograniczyć ilość kofeiny, którą spożywasz każdego dnia do 300 mg lub mniej. Istnieje również prawdopodobieństwo, że Twój maluch może być bardziej wrażliwy na kofeinę (zwłaszcza noworodki), co oznacza, że ​​ilość kofeiny, jaką otrzymuje z mlekiem matki, może sprawić, że będzie niespokojny lub wybredny. Jeśli tak się stanie, zmniejsz spożycie kofeiny lub nakarm dziecko przed wypiciem kawy. A jeśli to nie pomoże, to niestety prawdopodobnie będziesz musiał na trochę zrezygnować z kofeiny.


Wyróżnione zdjęcie: Kelly Sikkema, Unsplash

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *