Czy możesz pić kawę z szelkami? Co wiedzieć!

makro białe zęby z aparatami ortodontycznymi

Aparaty ortodontyczne są narzędziami ortodontycznymi używanymi do korygowania zgryzów, stłoczeń i innych typowych problemów stomatologicznych. I chociaż Invisalign zdecydowanie odcisnął swoje piętno w branży dentystycznej, wiele osób, zwłaszcza nastolatków, wciąż otrzymuje tradycyjne aparaty ortodontyczne wykonane z drutu i zamków.

Jedną z największych komplikacji związanych z posiadaniem aparatów ortodontycznych są ograniczenia, które powodują w zakresie opcji żywieniowych. Niektóre produkty spożywcze i napoje mogą utkwić w aparatach ortodontycznych lub powodować plamy. Ale jakich pokarmów i napojów należy unikać? A czy kawa znajduje się na tej liście? Możesz pić kawę, gdy masz aparat ortodontyczny, ale możesz później wypłukać usta lub umyć zęby, aby uniknąć plam.

przegroda 6

Czy powinieneś pić kawę, jeśli masz aparat ortodontyczny?

Kawa może powodować plamy na zamkach i opaskach aparatów ortodontycznych. Oprócz kawy inne napoje, takie jak ciemna herbata, czerwone wino i napoje gazowane, mogą również powodować plamy. Nie wspominając o tym, że mogą również powodować zmiany z tyłu lub z przodu zębów.

Można tego jednak zwykle uniknąć, po prostu wypłukując usta po spożyciu tych napojów lub myjąc zęby. Nie oznacza to więc, że nie możesz wypić porannej filiżanki joe, jeśli masz aparat ortodontyczny, jest to raczej ostrzeżenie, że z czasem może powodować plamy.

filiżanka kawy na spodku
Źródło: Richard Balane, Pexels

Czego należy unikać, jeśli nosisz aparat ortodontyczny?

Oprócz napojów istnieją pewne produkty spożywcze, których należy unikać według ortodontów. Oto niektóre z najczęstszych. Pamiętaj, że główne produkty spożywcze, których chcesz unikać, to te, które są gumiaste, twarde lub szczególnie lepkie. Niektóre przykłady tych produktów spożywczych obejmują:

  • Prażona kukurydza
  • Guma i cukierki do żucia (takie jak Laffy Taffy, Starbursts i Tootsie Rolls)
  • precelki
  • Karmel
  • stek
  • Niepokrojone całe owoce i surowe warzywa
  • Twarde cukierki
  • Kukurydza w kolbie

6 najważniejszych wskazówek, jak zminimalizować dyskomfort aparatów ortodontycznych:

Szelki mogą wydawać się nieco niezręczne po pierwszym założeniu. A nauka jedzenia i rozmawiania z nimi może zapobiec kolejnym wyzwaniom. Istnieją jednak sposoby, aby ułatwić to przejście, a zęby i dziąsła będą Ci wdzięczne.

1. Zanim wyjdziesz z ortodonty, sprawdź swoje zapasy

Zanim wyjdziesz, ortodonta powinien dać ci kilka materiałów, które pomogą ci utrzymać aparaty ortodontyczne. Często będzie to obejmować gumki, środki czyszczące, wosk do dziąseł i wykałaczki. Pamiętaj też o szybkim sprawdzeniu aparatu, aby wskazać wszelkie drapania, które mogą podrażniać dziąsła.

Aby to zrobić, po prostu przesuń językiem lub palcem po całej ścieżce szelek (u góry i na dole), aby sprawdzić, czy nie ma spiczastych lub szorstkich obszarów. Twój dentysta powinien być w stanie pokryć ten obszar zamkami lub wsunąć luźne druty – i nie zapomnij o wosku!

wosk i gumy ortodontyczne
Źródło: Anna Gawlik, Shutterstock

2. Spróbuj przetrwać pierwszy tydzień

Pierwszy tydzień noszenia aparatów ortodontycznych jest zwykle najtrudniejszy – zwłaszcza jeśli chodzi o jedzenie i rozmowę. Twoje usta będą obolałe i będzie to niewygodne. Z całym nowym sprzętem, który porusza zębami, po prostu nie ma innego sposobu, aby tego uniknąć.

Na początkowych etapach słona woda może być pomocna w zmniejszaniu bólu i podrażnienia dziąseł/ust. I może być znacznie delikatniejszy niż płyn do płukania ust. Ale wiedz, że to minie i poczujesz się bardziej komfortowo nosząc je (i nitkować nimi) w ciągu kilku tygodni.


3. Uzyskaj listę produktów, których należy unikać od swojego ortodonty

To jedna z najtrudniejszych rzeczy do przygotowania – jedzenie. Aby uniknąć uszkodzenia aparatu ortodontycznego, musisz unikać niektórych pokarmów, pokarmów do żucia, lepkich lub twardych. Chociaż w niektórych przypadkach możesz po prostu pokroić jedzenie na mniejsze kęsy, unikając konieczności gryzienia jedzenia przednimi zębami.

Oznacza to, że jedzenie takie jak popcorn, karmel, pizza i grube kanapki mogą być nie do przyjęcia. I pamiętaj, że te pokarmy mogą łatwo utknąć w twoich aparatach ortodontycznych, spowodować poluzowanie się drutów lub uszkodzenie zamków, co skutkuje koniecznością odbycia dodatkowej wizyty u ortodonty – dlatego ważne jest, aby zachować ostrożność przez pierwsze kilka tygodni.

przycięty mężczyzna piszący w notatniku z piórem
Źródło: Karolina Grabowska, Pexels

4. Użyj wosku do ust i dziąseł

Twoje nowe aparaty będą ocierać się o wnętrze jamy ustnej i powodować podrażnienia. Chociaż aparaty ortodontyczne mają być delikatne dla ust, przyzwyczajenie się do nich może zająć trochę czasu. I podczas gdy twoje usta przyzwyczajają się do nich bardziej, wosk może złagodzić dyskomfort.

Wosk jest prosty w aplikacji, po prostu wcierasz go w tył ust. Jeśli masz wosk, miej go przy sobie, gdziekolwiek jesteś. I nie bój się poprosić dentysty o dodatkowy wosk przed wyjazdem.


5. Szczotkuj i nitkuj ​​regularnie

Aparaty ortodontyczne jeszcze bardziej utrudniają szczotkowanie i nitkowanie zębów, ale te czynności konserwacyjne są absolutnie niezbędne, aby utrzymać aparaty ortodontyczne i zęby w czystości oraz pomóc uniknąć takich rzeczy, jak próchnica i zalegające jedzenie (które mogą uszkodzić aparaty ortodontyczne).

Aby zapobiec rozwojowi bakterii i szkodliwych bakterii w jamie ustnej i tworzeniu się ubytków, należy dokładniej czyścić zęby. Tak, początkowo może wydawać się to kłopotliwe, ale zdecydowanie warto. Ortodonci zazwyczaj zalecają mycie lub mycie zębów po każdym posiłku. Może to więc oznaczać noszenie ze sobą szczoteczki do zębów i nici dentystycznej w podróży.

uprawa kobieta nakłada pastę do zębów na szczoteczkę do zębów
Źródło: Miriam Alonso, Pexels

6. Rozważ ochraniacz na usta

Jeśli uprawiasz sport, możesz również potrzebować ochraniacza na usta, aby chronić usta i aparaty ortodontyczne. Uderzenia i upadki mogą powodować poważne obrażenia, gdy masz aparat ortodontyczny i mogą prowadzić do skaleczeń, pęknięć drutów i krwawiących dziąseł. Noszenie ochraniacza na zęby może zapobiec większości z tych urazów. Możesz kupić ochraniacz na usta za około 12 USD na Amazon lub w dowolnym sklepie z artykułami sportowymi.

przegroda 4

Zawijanie rzeczy

Chociaż możesz pić kawę z aparatami ortodontycznymi, najlepiej robić to ostrożnie, ponieważ może to poplamić aparaty ortodontyczne i zęby. Jeśli regularnie pijesz kawę, wypłucz usta po wypiciu ulubionej filiżanki joe, aby tego uniknąć.


Wyróżnione zdjęcie: marinafrost, Shutterstock

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *