Czy można pić jednodniową kawę? Co wiedzieć!

kubek kawy

Większość miłośników kawy zastanawia się, czy można wypić tę jednodniową kawę, która została pominięta poprzedniego dnia. Czasami spieszysz się, aby wyjść, ale potrzebujesz szybkiej dawki kofeiny, a może nie masz już kawy na świeży napar.

Niezależnie od tego, musisz wiedzieć, czy możesz sobie pozwolić na tę jednodniową kawę, jeśli znajdziesz się w jakichkolwiek okolicznościach, które mogą to uzasadnić. W przeciwieństwie do niektórych innych napojów, nie musisz się martwić, że kawa będzie zjełczała lub pełna bakterii po całodziennym siedzeniu.

Chociaż z pewnością nie będzie miał smaku i świeżości świeżego naparu, technicznie możesz go wypić, jeśli chcesz. Jednakże, tZaleca się unikanie picia kawy, która ma więcej niż 12 godzin, chyba że jest przechowywana w zamkniętym pojemniku w lodówce. Zalecenia zmieniają się, jeśli używasz śmietanki, więc przyjrzyjmy się nieco dokładniej, co dzieje się z kawą, gdy zostanie pominięta.

przegroda 3

Co się dzieje, gdy kawa zostaje pominięta?

Kawa i wszystkie inne produkty spożywcze i napoje przechodzą proces znany jako utlenianie, gdy zostały pominięte. Utlenianie to reakcja łańcuchowa zachodząca w obecności tlenu. Proces ten odpowiada za pogorszenie jakości żywności i napojów, co prowadzi do zmiany zapachu i smaku.

Utlenianie wpływa na różne rzeczy, proces może się różnić w zależności od składników, rodzaju opakowania, metod przechowywania, a nawet rodzaju przetwarzania żywności lub napojów. Ostatecznie utlenianie spowoduje wzrost bakterii i doprowadzi do jełczenia.

dwie szklanki kawy na stole
Źródło: Victor Freitas, Pexels

Utlenianie kawy

Po zaparzeniu kawa zazwyczaj zachowuje świeżość przez około 1 do 2 godzin, ale po zetknięciu się z tlenem rozpocznie proces degradacji. Jeśli kiedykolwiek wypiłeś filiżankę kawy kilka godzin po porannym naparze, prawdopodobnie zauważyłeś zmianę w smaku i aromacie, nawet jeśli jest ona minimalna, to dlatego, że zachodzi utlenianie.

Kawa w końcu spleśnieje, jeśli będzie zbyt długo pozostawiona. Jeśli kiedykolwiek przypadkowo zostawiłeś kawę w dzbanku na kilka dni, prawdopodobnie zauważyłeś wzrost pleśni unoszący się na górze. Podobnie jak fusy zaczną pleśnieć po przejściu przez maszynę. Z tego samego powodu jabłka po pokrojeniu zaczynają brązowieć.

Zdecydowanie zaleca się wypicie czarnej kawy w ciągu 12 godzin od zaparzenia, aby zachować bezpieczeństwo i zmniejszyć ryzyko połknięcia bakterii lub pleśni. Nie oznacza to, że picie po 24 godzinach nie będzie bezpieczne, ponieważ utlenia się wolniej niż inne produkty spożywcze, ale najlepiej zachować ostrożność.

Poza tym profil smakowy i zapach kawy będzie mocno zmieniony z powodu rozpadu związków chemicznych i zwiększonej kwasowości.

Co się stanie, jeśli dodam mleko lub śmietankę do kawy?

Jeśli dodasz do kawy śmietankę, jak wielu z nas, zasady są drastycznie inne. Nie powinieneś pić jednodniowej kawy, która została bez śmietanki już zmieszanej. Kawę, która została już zmieszana ze śmietanką, powinna zostać skonsumowana w ciągu 1 do 2 godzin.

Kawa parzona na zimno, która została już zmieszana ze śmietanką, również będzie musiała zostać wypita w ciągu 2 godzin, jeśli nie zostanie pozostawiona w temperaturze pokojowej. Możesz jednak umieścić kawę parzoną na zimno w szczelnym pojemniku i przechowywać ją w lodówce do 2 dni, aby zachować świeżość.

męska ręka trzymająca filiżankę czarnej kawy
Źródło zdjęcia: Evannovostro, Shutterstock

Wskazówki dotyczące picia starej kawy (jeśli musisz)

W idealnym świecie nigdy nie musiałbyś pić jednodniowej kawy, ale jeśli znajdziesz się w potrzebie czasu lub zabraknie Ci fusów na świeży napar, zaufaj nam, całkowicie to rozumiemy. Oto wskazówki, które pomogą Ci, jeśli będziesz potrzebować wypicia tej jednodniowej kawy.

Nie podgrzewaj

Gdy podgrzewacz ekspresu się wyłączy, kawa zaczyna stygnąć. Można by pomyśleć, że dobrym pomysłem byłoby odgrzanie starej kawy, ale pomyśl jeszcze raz. Proces podgrzewania tylko szybciej utleni kawę, czyniąc ją jeszcze bardziej gorzka. Podgrzewanie powinno odbywać się tylko w ciągu pierwszych kilku godzin po zaparzeniu, w przeciwnym razie pomiń je.

Umieść go w lodówce

Jeśli nie możesz przejść przez cały dzbanek, ale chcesz się nim delektować, zamiast zaparzyć coś świeżego, włóż kawę do lodówki, aby spowolnić proces utleniania. Pomoże to zachować smak i aromat.

Zalej lód i użyj śmietany

Jeśli nie podgrzałeś już kawy i desperacko potrzebujesz tej jednodniowej szybkiej naprawy, przelej ją na lód i wylecz. Już omówiliśmy, dlaczego nigdy nie należy odgrzewać, nawet jeśli jesteś miłośnikiem kojącej, ciepłej porannej kawy, ale jest to kawa mrożona. Dodanie śmietanki lub innych dodatków pomoże zminimalizować ten słaby i nieświeży smak.

szklanka mrożonej kawy na ciemnym drewnianym stole
Źródło obrazu: StockSnap, Pixabay

Jak długo nadaje się do parzenia kawy na zimno?

Teraz, gdy wspomnieliśmy o wylaniu jednodniowej kawy na lód, dotkniemy podstawy dla tych miłośników kawy na zimno. Parzenie na zimno to zupełnie inny proces, a kawa będzie miała znacznie dłuższy okres przydatności do spożycia niż kawa gorąca.

Dłuższy okres przydatności do spożycia to jedna z największych zalet cold brew, poza zapewnieniem miłośnikom kawy chłodnego, orzeźwiającego sposobu na delektowanie się ulubionym napojem. Kawa parzona na zimno pozostanie świeża przez kilka dni. Pamiętaj, że kawa cold brew to nie to samo, co przelewanie regularnie parzonej kawy na lód.

Zimny ​​napar zachowa swój smak do 7 dni, a może wytrzymać do 10. Możesz jednak zauważyć, że po 7 dniach zaczyna dominować czerstwy napar. Będzie jednak musiał być odpowiednio przechowywany, aby zachować tę świeżość. Najlepiej przechowywać go w lodówce w szklanym pojemniku, który można szczelnie zamknąć.

Oznaki, że Twój zimny napar jest zły

Podobnie jak gorąca kawa, cold brew będzie przechodzić ten sam proces utleniania, ale w znacznie wolniejszym tempie.

  • Smak czerstwy lub kwaśny
  • Brak aromatu
  • Zmniejszony smak
  • Brak zauważalnego kopnięcia kofeiny
  • Zjełczały zapach
  • Widoczna pleśń

przegroda 5

Końcowe przemyślenia

Nie zalecamy picia jednodniowej kawy, choć czasami wydaje się, że sytuacja tego wymaga. Ponieważ kawa przechodzi proces utleniania wolniej niż inne produkty spożywcze, technicznie można spożywać jednodniową kawę bez większego ryzyka rozwoju pleśni lub bakterii, ale z reguły najlepiej jest wypić ją w ciągu 12 godzin. Istnieje kilka przydatnych wskazówek, które pomogą odświeżyć starą kawę, jeśli musisz się do niej odwołać, ale mówimy, rozpieszczaj się i idź po świeżą filiżankę.


Wyróżnione zdjęcie: samer daboul, Pexels

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *