Czy można wlać gorącą kawę do szklanki? Co wiedzieć!

kubek kawy

Szkło pod wieloma względami przewyższa plastik. Jest wielokrotnego użytku, nadaje się do recyklingu i nie nadaje napojowi ostrego smaku, jak niektóre inne materiały. Podawanie kawy w szklance zamiast styropianowego kubka nadaje imprezie wyrafinowania, jednocześnie utrzymując proste sprzątanie. I jeszcze, to, jak dobrze twoje szkło będzie sobie radzić pod wpływem ciepła, zależy w dużej mierze od jakości szkła.

Istnieją dwa główne rodzaje szkła: sodowo-wapniowe lub borokrzemianowe. Podczas gdy niektóre szkła sodowo-wapniowe mogą wytrzymać ciepło, szkła borokrzemianowe są specjalnie stworzone, aby wytrzymać ekstremalne temperatury i nie stwarzają niebezpieczeństwa rozbicia. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jakie rodzaje szkła mogą pomieścić kawę.

przegroda 5

Jak sprawdzić, czy Twoja szklanka zmieści kawę?

Istnieje dość techniczna definicja szkła borokrzemianowego w porównaniu ze szkłem wapienno-sodowym, ale jeśli nie masz dyplomu z chemii lub oleju mineralnego o wartości 30 USD, którego możesz użyć do zanurzenia szkła (tak, jest to zalecany przez Internet sposób, w jaki możesz jeśli masz prawdziwe szkło borokrzemowe), wyjaśnimy, na czym polega różnica.

Szkło sodowo-wapniowe jest najczęściej używanym szkłem do użytku domowego. Chociaż jest szeroko stosowany, jest tańszy i cieńszy niż szkło borokrzemowe i prawdopodobnie pęka w trudnych temperaturach. Najłatwiejszym sposobem stwierdzenia, czy masz na rękach szklankę sodowo-wapniową, jest zauważenie głębokości i czy krawędzie są wyraźne. Szkło sodowo-wapniowe jest niezwykle cienkie i ma niebieskawo-zielone brzegi. Pomyśl o starej szklanej butelce pop, a otrzymasz obraz. Nadal możesz wlać gorącą kawę do szklanki sodowo-wapniowej, jeśli najpierw zaaklimatyzujesz szklankę, na przykład pod gorącą (ale nie wrzącą) wodą. Największe ryzyko rozbicia szyby wynika z nagłej zmiany temperatury, niekoniecznie z samej temperatury.

Z drugiej strony szkło borokrzemowe zostało stworzone do pracy w wysokich temperaturach. Jest grubszy i powinien być solidnie przezroczysty, bez niebiesko-zielonego zabarwienia na brzegach. Większość naczyń do pieczenia o wyższej jakości będzie wykonana z tego stałego materiału, ponieważ może on wytrzymać zmiany temperatury o 300 stopni lub więcej naraz.

filiżanka kawy i ziaren kawy
Źródło zdjęcia: Dominika Roseclay, Pexels

A co z zimnymi napojami?

Zimny ​​napój można zazwyczaj wlać do dowolnego rodzaju szklanki. Jedynym wyjątkiem byłoby połączenie gorącej szklanki – zwłaszcza odmiany sodowo-wapniowej – z lodowato zimnym napojem. Zmiana temperatury mogłaby w tym przypadku rozbić szkło równie łatwo, jak gdyby była gorąca.

przegroda 4

Wniosek

Niezależnie od tego, czy planujesz imprezę, czy szukasz sposobów na uczynienie swojego stylu życia bardziej przyjaznym dla środowiska, szkło jest doskonałą alternatywą dla plastiku i styropianu. Ceramika może być lepszym wyborem, jeśli twój napój jest bardzo gorący w zimny dzień lub jeśli szklanka sodowo-wapniowa parująca prosto ze zmywarki czeka na filiżankę lemoniady.

Temperatura napoju nie ma tak dużego znaczenia, jak nagła zmiana temperatury, więc szkło nie powinno pęknąć, o ile nie nalejesz napoju, który jest drastycznie gorętszy lub zimniejszy niż filiżanka. Możesz jednak zainwestować w naczynia ze szkła borokrzemianowego, aby być bezpiecznym.


Wyróżnione źródło obrazu: PactoVisual, Pixabay

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *