Czy można włożyć gorącą kawę do lodówki? Zaskakująca odpowiedź!

kobieta otworzyła lodówkę

Jako miłośniczka kawy nie znosisz marnować nawet kropli pachnącego napoju, ale co zrobić, gdy rano zostało Ci pół dzbanka i musisz iść do pracy na czas? Wielu miłośników kawy pyta, czy mogą włożyć gorącą kawę do lodówki. Technicznie odpowiedź brzmi tak, ale umieszczenie gorącej kawy bezpośrednio w lodówce nie jest najlepszym pomysłem.

Na szczęście jesteśmy tutaj, aby odpowiedzieć na Twoje pytania. Na tym blogu opowiemy Ci wszystko o wkładaniu gorącej kawy do lodówki, najlepszym sposobie na to, a także kilka wskazówek, jak szybko schłodzić kawę.

przegroda 3

Czy możesz włożyć gorącą kawę do lodówki?

Tak, możesz włożyć gorącą kawę do lodówki, ale jest kilka zasad, o których powinieneś najpierw wiedzieć. Po pierwsze, włożenie odkrytego parującego kubka gorącej kawy do lodówki może uszkodzić go i jedzenie wokół filiżanki.

mężczyzna wkładający butelkę do lodówki
Źródło obrazu: Leon Seibert, Unsplash

5 najważniejszych wskazówek dotyczących wkładania gorącej kawy do lodówki:

Teraz, gdy wiesz, że możesz włożyć gorącą kawę do lodówki, przyjrzyjmy się kilku zasadom i wskazówkom.

1. Unikaj umieszczania blisko jedzenia

Ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, jest zepsucie jedzenia w lodówce, aby móc zachować gorącą kawę. Na szczęście istnieją sposoby, aby gorąca kawa nie zepsuła reszty jedzenia w lodówce. Ciepło łatwo przenosi się z gorącego pojemnika do otaczających go pojemników, takich jak resztki jedzenia, a gorącą kawę należy trzymać z dala od tych przedmiotów, zapewniając dużo miejsca między nimi.

Szczególnie ważne jest, aby gorącą kawę trzymać z dala od produktów takich jak mleko, masło i ser.


2. Zawsze używaj odpowiedniego pojemnika

wkładanie kawy do szklanego kubka ze stali nierdzewnej
Źródło zdjęcia: Taylor Beach, Unsplash

Twoja kawa nie będzie dobra, jeśli nie będziesz w stanie zachować smaku, gdy jest w lodówce. Najlepszym sposobem na to jest użycie odpowiedniego pojemnika. Najlepszym rozwiązaniem jest pojemnik ze stali nierdzewnej, ponieważ mają tendencję do zatrzymywania smaków i nie musisz się martwić, że zapachy kurczaka z zeszłej nocy przedostaną się do Twojej kawy.

Nie zapomnij nałożyć szczelnego wieczka na pojemnik ze stali nierdzewnej, w przeciwnym razie nie zachowa on smaku. Jeśli musisz umieścić gorącą kawę w lodówce i nie masz pojemnika ze stali nierdzewnej, inne pojemniki wystarczą. Słój z masonem lub inny szklany pojemnik powinien wystarczyć.

Najlepiej jednak powstrzymać się od używania plastikowych pojemników do przechowywania gorącej kawy w lodówce, ponieważ mają one sposób na pochłanianie zapachów i smaków.


3. Umieść kawę z tyłu lodówki

lodówka wypełniona jedzeniem
Źródło zdjęcia: Jordan, Unsplash

Czasami, gdy się spieszysz, kusi, aby wrzucić gorącą kawę do pojemnika i włożyć ją do lodówki. Jednak umieszczenie gorącej kawy z przodu lodówki nie jest najlepszym pomysłem. Ponieważ chcesz, aby kawa szybko ostygła, najlepszym sposobem jest odłożenie jej z tyłu. Umieszczenie kawy z tyłu lodówki przyspiesza proces chłodzenia.


4. Użyj wielu pojemników, aby uzyskać więcej kawy

szklanki i ekspres do kawy
Źródło zdjęcia: Bluewater Szwecja, Unsplash

Aby schłodzić duże ilości kawy, najlepiej użyć więcej niż jednego pojemnika. Dzieje się tak, ponieważ im więcej gorącej kawy włożysz do jednego pojemnika, tym większa szansa, że ​​podniesiesz temperaturę w lodówce i zrujnujesz resztę jedzenia.

Zamiast tego podziel gorącą kawę na kilka pojemników, zmniejszając ryzyko wzrostu temperatury i zepsucia.


5. Fajne przed chłodzeniem

filiżanka gorącej kawy
Źródło obrazu: Rene Porter, Unsplash

Jeśli masz czas, lepiej schłodzić kawę przed włożeniem jej do lodówki. Kiedy poświęcisz czas na schłodzenie kawy, nie musisz się martwić, że cokolwiek zepsuje lub nagrzeje lodówkę.

przegroda 6

Powody, dla których ludzie wkładają gorącą kawę do lodówki

Chociaż możesz nie przepadać za wkładaniem kawy do lodówki, oto kilka powodów, dla których niektórzy to robią.

  • Niektórzy ludzie nie lubią lodu w kawie cold brew, więc zamiast tego wkładają ją do lodówki, aby się ochłodziła. Zaparzają kawę, wkładają ją do lodówki na gorąco, a następnie czekają, aż ostygnie. W ten sposób dostają zimną kawę, ale nie muszą jej rozcieńczać dodając do mieszanki lód.
  • Czasami kończy Ci się czas i musisz wyjść z połową dzbanka kawy wciąż siedzącą. Nie chcesz więcej kawy, a włożenie jej do lodówki to dobry sposób, aby nie marnować drogiego napoju.
  • Lubisz smak zimnej kawy i często wkładasz filiżanki do lodówki.
drzwi lodówki otwarte
Źródło zdjęcia: nrd, Unsplash

Często zadawane pytania

Poniżej odpowiemy na niektóre z Twoich największych pytań dotyczących kawy i wkładania jej do lodówki.

Czy szkło pęknie podczas wkładania go do lodówki?

Chociaż zalecany jest pojemnik ze stali nierdzewnej, niektórzy ludzie używają szklanych pojemników do przechowywania gorącej kawy w lodówce. Generalnie większość okularów się nie stłucze. Pojemniki i szklane słoiki są zaprojektowane tak, aby nie pękały po dodaniu gorącego płynu.

Wyjątkiem jest sytuacja, gdy szklany pojemnik lub kubek jest wcześniej uszkodzony lub był wielokrotnie wkładany do lodówki. Kubki emaliowane będą najlepszym wyborem, jeśli wkładasz gorącą kawę do lodówki.

Czy można w kuchence mikrofalowej kawę prosto z lodówki?

Nie jest dobrym pomysłem podgrzewanie kawy w kuchence mikrofalowej po umieszczeniu jej w lodówce i nie można jej bezpośrednio podgrzewać w mikrofalówce, ponieważ może to spowodować pęknięcie pojemnika. Kawa z kuchenki mikrofalowej może mieć gorzki smak i nie zastępuje świeżo parzonej kawy.

Jak długo kawa pozostaje w lodówce?

Podobnie jak inne jedzenie lub napoje, kawę można przechowywać w lodówce tylko przez krótki czas, zanim przestanie być dobra. Co najwyżej, jeśli trzymasz kawę w szczelnie zamkniętym pojemniku, wystarczy na około 3 do 5 dni. Jednak nadal ryzykujesz, że smak kawy będzie okropny.

Dwadzieścia cztery godziny to mniej więcej tyle, ile zalecamy przed wyrzuceniem kawy i rozpoczęciem świeżej kawy.

Czy bezpiecznie jest wkładać gorącą kawę do lodówki?

Wkładanie gorącej kawy do lodówki jest bezpieczne, jeśli przestrzegasz powyższych zasad i wskazówek. Należy uważać, aby przechowywać go z dala od innych produktów spożywczych i umieścić w hermetycznym, odpornym na zalanie pojemniku. Jeśli nie możesz wypić gorącej kawy, ta metoda zadziała. Nie można jednak oczekiwać, że kawa będzie tak świeża, jak po włożeniu do lodówki.

przegroda 2

Końcowe przemyślenia

Chociaż technicznie można włożyć gorącą kawę do lodówki, istnieje kilka zasad i wskazówek, których należy przestrzegać, aby chronić swoją kawę i inne produkty spożywcze. Upewnij się, że używasz hermetycznego pojemnika, najlepiej ze stali nierdzewnej, przechowuj kawę z tyłu lodówki i trzymaj ją z dala od innych produktów spożywczych, zwłaszcza nabiału.

Jeśli nie możesz zabrać ze sobą kawy, przechowywanie jej jest kolejną najlepszą rzeczą, aby nie marnować drogiego, pysznego napoju. Ostrożnie przechowuj gorącą kawę w lodówce, aby uzyskać najlepszy smak.


Wyróżnione źródło obrazu: Pixel-Shot, Shutterstock

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *