Czy można zrobić zimny napar z drobno zmielonej kawy? Odpowiedź!

Czy kiedykolwiek myślałeś o zrobieniu własnej zimnej kawy w domu? To naprawdę bardzo proste i jest to świetny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, ponieważ nie będziesz musiał kupować go w kawiarni jak mrożoną kawę.

Ale wiele osób zastanawia się, czy można użyć drobno zmielonej kawy do parzenia na zimno. W końcu większość receptur na zimno wymaga kawy średnio/grubo lub średnio/drobno mielonej.

Więc dzisiaj będziemy sprawdź, czy możesz użyć drobno zmielonej kawy do parzenia na zimno. Podpowiemy Ci też, jak zrobić najlepszy cold brew!

Jak drobny rozmiar mielenia wpływa na zimny napar?

Czy można zrobić zimny napar z drobno zmieloną kawą?

Wielkość zmielenia ziaren kawy będzie miała duży wpływ na smak i jakość naparu na zimno.

Podczas mielenia ziaren zasadniczo uwalniasz wszystkie olejki i smaki znajdujące się w ziarnach kawy. Im mniejszy rozmiar mielenia, tym większa powierzchnia ziarna jest wyeksponowana i tym więcej smaku uzyskasz w filiżance.

Jeśli jednak zmielisz zbyt drobno ziarna, w niektórych przypadkach zauważysz w swojej kawie cierpkość lub gorycz. To nie jest dalekie od prawdy dla cold brew.

Jeśli użyjesz drobno zmielonego do zimnego naparu, prawdopodobnie zauważysz, że kawa jest bardziej gorzka niż w przypadku grubszego zmielenia, a ponieważ cold brew jest parzona przez około 12 godzin, goryczka zostanie wzmocniona.

Tak więc, chociaż technicznie można użyć drobno zmielonej kawy do parzenia na zimno, nie jest to zalecane, ponieważ skończy się na filiżance, która jest zbyt gorzka i niezbyt przyjemna. Ale jeśli chcesz poeksperymentować, zrób to! Po prostu wiedz, że możesz nie być zadowolony z wyników.

Jak używać drobno zmielonej kawy do zimnego zaparzania?

Użyj drobno zmielonej kawy do zimnego zaparzania

Teraz, jeśli nadal chcesz używać drobno zmielonej kawy do parzenia na zimno, możesz zrobić kilka rzeczy, aby zniwelować potencjalną gorycz.

Najpierw spróbuj użyć wyższej proporcji kawy do wody. Standardowa receptura cold brew to 1:16, ale jeśli używasz drobniejszego mielenia, możesz spróbować proporcji 1:12 lub nawet 1:8. Dzięki temu zimny napar będzie bardziej skoncentrowany, a przez to mniej rozcieńczony i mniej gorzki.

Możesz także spróbować zaparzyć swój cold brew przez krótszy czas. Nie pozwól, aby kawa parzyła się przez 24 godziny, rób to tylko przez 12-16. Dzięki temu zimny napar będzie bardziej skoncentrowany i mniej gorzki.

Innym pomysłem jest zaparzanie na zimno we francuskiej prasie. Daje to większą kontrolę nad wielkością zmielenia, a tłok pomoże odfiltrować niektóre zmielone ziarna.

Czy smakuje dobrze?

To naprawdę zależy od Twojego gustu. Wiele osób faktycznie preferuje smak cold brew z drobno zmielonej kawy, ponieważ ma bardziej intensywny smak. Wszystko sprowadza się do wody, której użyjesz, rodzaju wybranej kawy i czasu parzenia.

Przepis na drobno zmielony zimny napar

Przepis na drobno zmielony zimny napar

Receptura cold brew to przede wszystkim stosunek kawy do wody. Możesz go używać w dowolnym miejscu od 1:12 do 1:16.

Istnieje wiele sposobów na zaparzanie kawy cold brew z drobnym stopniem zmielenia, ale wszystkie opierają się na jednej prostej zasadzie – czasie. Im dłużej zaparzasz, tym bardziej aromatyczna i mniej kwaśna będzie Twoja kawa.

Oto mój ulubiony sposób na zrobienie tego:

  • Zacznij od proporcji kawy do wody 1:12, a następnie pozostaw na noc. Dla mnie to 30g fusów na 420g wody.
  • Potem zwykle rozdzielam kawę na dwa słoiki – jeden na 8 godzin, a drugi na 16.
  • Po zakończeniu namaczania użyj papierowego filtra do kawy (lub gazy), aby usunąć wszystkie fusy z naparu.

Wspaniałą rzeczą w tym przepisie jest to, że możesz wybrać ten, który lepiej pasuje do Twojego gustu, a jeśli lubisz oba, możesz je naprzemiennie.

Powstała kawa jest bardzo mocna i smakuje mniej kwaśno niż parzona na gorąco, ale ma też gorzki posmak. Możesz go zmniejszyć dodając trochę wody i cukru. Jeśli chcesz, aby była słodsza bez zmniejszania smaku, użyj cukru brązowego lub demerara.

Kawa na zimno dobrze komponuje się z mlekiem, ale traci w niej smak. Możesz dodać odrobinę wanilii lub melasy, aby nadać jej połysk.

Często Zadawane Pytania

Czy można zrobić zimny napar z drobno zmieloną kawą — często zadawane pytania?

Gdzie kupić grubo mieloną kawę do zimnego zaparzania?

Jeśli chcesz kupić grubo mieloną kawę na zimno, możesz ją znaleźć w większości sklepów spożywczych. Najlepiej jednak znaleźć lokalną kawiarnię, która sprzedaje całe ziarna i kupuje od nich. Jeśli możesz znaleźć specjalistyczne kawiarnie, będą miały bardziej zróżnicowany wybór ziaren do wyboru.

Jak filtrować drobne fusy z kawy do zimnego zaparzania?

Ponieważ drobno zmielona kawa jest bardziej podatna na zatkanie filtra kawy, warto zastosować inną metodę filtrowania. Jedną z opcji, o której mówiliśmy wcześniej, jest użycie prasy francuskiej. Inną opcją jest użycie rożka do kawy z bibułą filtracyjną.

Smutną rzeczywistością jest to, że nie możesz odfiltrować każdej kawałka kawy z koncentratu cold brew. Dlatego do robienia cold brew zalecamy prasę francuską. Filtr siatkowy w prasie francuskiej doskonale sprawdza się w usuwaniu fusów z kawy z produktu końcowego.

Jak zmielić kawę do zimnego parzenia?

Jeśli masz młynek do żaren, możesz zmielić ziarna kawy na drobno. Jeśli nie masz młynka żarnowego, możesz użyć szlifierki ostrzowej. Tylko pamiętaj, aby pulsować młynkiem, aby nie przesadzić. Po zmieleniu ziaren umieść je w filtrze i zaparz zgodnie z przepisem na cold brew.

Jeśli nie masz młynka, możesz użyć kawy mielonej. Tylko upewnij się, że kupujesz kawę oznaczoną jako „w porządku” lub nawet „bardzo dobra”.

Czy mogę używać kawy espresso do parzenia na drobno zmielone na zimno?

To jest pytanie, które ma naprawdę dużo sensu. W końcu espresso używa bardzo drobnego mielenia. Czy można używać kawy espresso do cold brew?

Odpowiedź brzmi tak, ale musisz być ostrożny. Kawa espresso przeznaczona jest do parzenia pod ciśnieniem. Używając go do cold brew, musisz mieć pewność, że zużyjesz mniej kawy. Jeśli tego nie zrobisz, zimny napar będzie bardzo mocny i gorzki.

Zalecamy użycie około 1/3 mniej kawy espresso niż w przypadku zwykłego przepisu na zimny napój. Jeśli więc Twój przepis wymaga 3 filiżanek kawy, użyj 2 filiżanek espresso.

Ostatnie myśli

A więc masz to – możesz zrobić cold brew z drobno zmielonej kawy. Nie jest to idealny sposób na zrobienie tego, ale jeśli to wszystko, co masz pod ręką, to zadziała w mgnieniu oka. Tylko pamiętaj, aby użyć większej ilości fusów niż do dripa lub gorącego naparu i daj jej dużo czasu na zamoczenie.

Nie zapomnij zdobyć naszego darmowa ściągawka do rozmiaru mielenia aby upewnić się, że używasz właściwego mielenia dla swojej metody parzenia kawy.

Miłego parzenia!

Evelina

Nie można było ukryć pasji Eveliny do kawy. Pracując jako barista, poznała prawdziwą wartość ziarna kawy i jego sekrety. W miarę jak rozwijała się jako baristka, rozwijała się jej wiedza, techniki przygotowywania różnych mieszanek kawy, a co najważniejsze, jak obsługiwać każdy rodzaj sprzętu, jeśli chodzi o kawę. Posiadanie dyplomu z biomedycyny i bycie baristą pozwala jej dostarczać naszej społeczności dogłębną wiedzę na temat kawy.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *