Czy robienie kawy to zmiana chemiczna? Nauka wyjaśniona!

kawa parzona przy użyciu chemexu

Możesz codziennie gotować wodę na kawę, ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad nauką stojącą za tym naparem? Zamiana wody i fusów z kawy w aromatyczny napój może wydawać się magią — zwłaszcza, gdy nieco inne procesy warzenia prowadzą do tak drastycznie odmiennych smaków.

Jeśli wydaje ci się, że jest to coś z lekcji fizyki, możesz wrócić myślami do fizycznych i chemicznych reakcji, o których dowiedziałeś się w szkole, i zastanawiać się, co to jest. Prawda jest taka, że ​​parzenie kawy to zmiana fizyczna, a nie chemiczna. Ale zmiany chemiczne nadal stanowią dużą część tego procesu – zwłaszcza jeśli chodzi o prażenie ziaren kawy.

przegroda 4

Warzenie piwa — proces fizyczny

Jak więc woda zamienia się w kawę, jeśli nie jest to reakcja chemiczna? Wszystko ma związek z tym, jak woda rozpuszcza rzeczy. Kiedy wsypiesz rozpuszczalne w wodzie fusy z kawy do dzbanka, woda wsiąka w nie i zacznie przenosić chemikalia, które już są w kawie. W końcu otrzymasz mieszankę cząsteczek wody i wszystkich pysznych cząsteczek, z których składa się kawa, ale nowe cząsteczki nie są tworzone.

Mimo braku reakcji chemicznej niewielkie zmiany w procesie mogą mieć ogromny wpływ na rodzaj otrzymywanej kawy. Dokładne proporcje różnych rodzajów cząsteczek zmieniają się w zależności od sposobu warzenia. Jednym z powodów jest to, że woda nie wypłukuje wszystkiego w tym samym tempie. Najpierw ekstrahowane są tłuszcze i kwasy, a następnie cukry. Ostatnie są włókna roślinne. Dlatego zbyt długie parzenie kawy sprawia, że ​​jest gorzka – rozpuszcza się zbyt wiele gorzkich włókien!

parzona kawa
Źródło obrazu: StockSnap, Pixabay

Prażenie: gdzie zachodzą reakcje chemiczne

Warzenie może być procesem fizycznym, ale prażenie jest całkowicie chemiczne. Kiedy ziarna kawy są wystawione na działanie ciepła, przechodzą różnego rodzaju zmiany chemiczne. Podstawowe elementy budulcowe, z których składa się materiał roślinny, są przekształcane w ponad osiemset różnych związków, które nadają kawie bogaty smak i zapach. Wilgoć ucieka z fasoli podczas jej przemiany, tracąc część białek i cukrów i tworząc w ich miejsce nowe, bardziej strawne cząsteczki. Podobnie jak proces warzenia, niewielkie zmiany w procesie prażenia mogą mieć duży wpływ na końcową temperaturę.

palenie kawy w tradycyjny sposób w woku
Źródło: Laszlo Mates, Shutterstock

Chemia dobrego naparu

Więc jeśli chcesz dobrą filiżankę Joe, co możesz zrobić? Znajomość procesów fizycznych i chemicznych może Ci pomóc! Po pierwsze, potrzebujesz dobrej fasoli. Nierówne lub słabo palone ziarna kawy nigdy nie dorównają Twojemu ulubionemu paleniu o wysokiej jakości. Po drugie, potrzebujesz równego mielenia. Woda wypłukuje się na małe cząstki szybciej niż duże. To dobrze, jeśli wszystkie cząstki kawy są mniej więcej tej samej wielkości, ale jeśli jest mieszanka kawy drobnej i gruboziarnistej, masz problem. Gorzkie związki wypłukują się z małych cząstek, zanim duże skończą się zaparzyć.

Kiedy już dojdziesz do samego warzenia, dwa największe czynniki to temperatura i czas. Ogromna różnorodność smaków różnych rodzajów kawy sprowadza się do tego, które części ziaren kawy mają czas na rozpuszczenie się w wodzie. Istotną rolę odegrają również różnice temperatur, nadając kawie parzonej na zimno inny smak niż standardowy napar z gorącej wody. Kiedy już wiesz, co lubisz, spójność jest kluczem do uzyskania dobrych wyników.

przegroda 2

Ostatnie myśli

Robienie kawy może być codziennością, ale nie bierz tego za pewnik. Procesy chemiczne i fizyczne, które przenoszą poranną kawę od ziarenka do filiżanki, są złożone i fascynujące. Nic dziwnego, że istnieje tak wiele różnych rodzajów kawy! Więc następnym razem, gdy usiądziesz z gorącym, parującym napojem, poświęć chwilę, aby docenić wszystkie chemiczne i fizyczne zmiany, które to umożliwiają.


Wyróżnione zdjęcie Źródło: Thomas Martinsen, Unsplash

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *