Czym różnią się te pieczenie?

Zaczynasz każdy poranek od filiżanki kawy, ale czy kiedykolwiek zatrzymałeś się, by pomyśleć o różnicach między paleniem?

Dlaczego niektóre ziarna kawy są ciemniejsze niż inne? Palona włoska i francuska to dwa z najciemniejszych dostępnych ziaren kawy, ale jaka jest między nimi różnica?

Pieczeń francuska i włoska to zarówno ciemne pieczenie, jak i włoska to najciemniejsza pieczeń, jaką można uzyskać. Włoska pieczeń wyróżnia się smakiem spalenizny. Z kolei francuska pieczeń zapewnia gorzki, wędzony smak. Oba rodzaje palenia mają niski poziom kofeiny i kwasowości ze względu na długi czas palenia.

W tym artykule omówiono różnice między palonymi ziarnami kawy włoskiej i francuskiej, sposób ich przygotowania i profile smakowe. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tych dwóch ciemnych pieczeniu.

Czy pieczeń francuska i pieczeń włoska to to samo?

Pieczeń francuska i pieczeń włoska to nie to samo. Oba są ciemnymi pieczeń, przy czym włoski jest ciemniejszy z nich, co daje prawie czarną fasolę. Ziarna francuskiej kawy palonej są ciemnobrązowe. Włoska pieczeń może mieć śmielszy smak, ale obie mają podobną zawartość kofeiny.

Niektórzy ludzie przywiązują dużą wagę do naturalnych smaków samego ziarna kawy, podczas gdy inni wolą kawę bardzo ciemną, nie dbając o to, skąd pochodzi.

Co ciekawe, wiele osób uważa, że ​​im ciemniejsza kawa, tym jest mocniejsza. Jednak niekoniecznie jest to prawdą.

Zrozumienie, co kwalifikuje ciemną pieczeń

Ciemniejsze pieczenie mają zwykle „mocniejszy” smak, więc pieczeń włoska byłaby uważana za mocniejszą niż pieczeń francuska pod względem smaku. Jednak im ciemniejsza pieczeń, tym mniej kofeiny znajduje się w ziarnie.

Mając to na uwadze, francuskie i włoskie palone ziarna ważą mniej niż średnie lub jaśniejsze palone ziarna (ze względu na rozpad ciała komórkowego podczas palenia), więc bariści używają bardziej ciemnych palonych ziaren do dzbanka kawy.

Jako taka, kofeina w filiżance francuskiej lub włoskiej palonej kawy jest z grubsza taka sama jak jasno palona kawa.

Dodatkowo w ciemnych pieczeniu jest mniej kwasowości w porównaniu z pieczeniem średnim lub jasnym.

Proces palenia kawy

Zanim przejdziesz dalej, ważne jest, aby wiedzieć Jak działa proces palenia ziaren kawy. Pomaga to lepiej zrozumieć różnice między pieczeniem.

Wszystkie ziarna kawy, w tym Arabica, Robusta, Liberica i Excelsa (dwa pierwsze są najbardziej popularne), zaczynają mieć kolor zielony.

Podczas proces palenia ziaren kawyziarna zaczynają zmieniać odcień – najpierw stają się żółte, potem jasnobrązowe, a im dłużej się palą, stają się ciemniejsze.

Ziarna kawy emitują odgłos pękania po osiągnięciu temperatury wewnętrznej około 196,11°C.

Roasters nazywają ten dźwięk „pierwszym trzaskiem”. Z powodu ciepła ziarna znajdują się pod dużym ciśnieniem, więc pękają, uwalniając parę i dwutlenek węgla.

Ziarna kawy palonej na blond.

Palarnie wyciągają ziarna kawy tuż po pierwszym pęknięciu, aby uzyskać jasne i średnie palenie.

Około 435°F (223,88°C), jeśli ziarna będą dalej prażone, przechodzą przez „drugie pęknięcie”, emitując bardziej miękki dźwięk niż pierwsze pęknięcie.

W tym momencie olejki zawarte w ziarnach zaczynają przenikać do zewnętrznej skorupy.

Ziarna wyglądają na większe niż jasno palone ziarna kawy. The drugie pęknięcie daje ciemniejsze pieczenie.

Zarówno pieczenie francuskie, jak i włoskie (oraz inne ciemne pieczenie) kontynuują ogrzewanie do drugiego pęknięcia lub później. Pieczeń włoska jest podgrzewana dłużej niż pieczenie francuskie.

Jeśli palacze nie będą uważnie uważać po drugim pęknięciu, ziarna mogą zamienić się w węgiel drzewny.

W takim przypadku są bezużyteczne, łatwo rozpadają się na kawałki przy każdym rodzaju obsługi. W związku z tym palacze są niezwykle uważni podczas procesu palenia.

Czym różnią się pieczenie francuskie od pieczeni włoskiej?

Pieczenie francuskie i włoskie różnią się procesem palenia. Oba wytrzymują proces palenia poza drugim pęknięciem, ale włoskie pieczenie trwa nieco dłużej, co daje prawie czarną fasolę o zwęglonym, przypalonym smaku. Francuskie pieczenie są ciemnobrązowe, o słodko-gorzkim, dymnym smaku.

Pieczeń francuska vs pieczeń włoska

Chociaż pieczenie francuskie i włoskie mają wiele podobieństw, istnieje kilka różnic, jak pokazano na poniższym wykresie:

Charakterystyka: Pieczeń francuska: Pieczeń włoska:
Rodzaj pieczeni Ciemny Ciemny
Pochodzenie fasoli Arabika lub Robusta Arabika lub Robusta
Kolor fasoli Bardzo ciemny brąz Prawie czarny
Smak Dymny, słodko-gorzki Spalony, zwęglony
Poziom kwasowości Niski Niski
Zawartość kofeiny Niski Niski

Jak widać, podstawową różnicą między paleniem francuskim a włoskim jest kolor i profile smakowe ziaren.

Poza tym jest więcej podobieństw niż różnic. Pieczeń, którą wybierzesz, zależy od Twojej palety smaków.

Jak powstaje francuska palona kawa?

Francuska kawa palona jest przygotowywana z dowolnych ziaren kawy prażonych do określonego stopnia zaciemnienia po drugim pęknięciu. Te ziarna mają ciemnobrązowy kolor, podobny do ciemnej czekolady. Ziarna nabierają połysku dzięki swoim naturalnym olejkom i wytwarzają odważną, słodko-gorzkią kawę o dymnym smaku.

Francuska kawa palona nie jest produkowana we Francji, chociaż ciemna kawa jest popularna w tym kraju. Zamów „kawiarnię” we Francji, a barista poda Ci espresso.

Sama fasola też nie jest uprawiana we Francji. Większość producentów uprawia ziarna kawy w pobliżu równika, ponieważ jest to najlepsze środowisko do uprawy ziaren.

Podczas robienia francuskiej palonej kawy palarnie mogą używać dowolnego ziarna, niezależnie od kraju pochodzenia. Ziarna robusty są powszechnie używane we Francji, podczas gdy wiele miejsc w Stanach Zjednoczonych (w tym Starbucks) używa ziaren Arabiki.

Francuska pieczeń na Skali Agtron Gourmet

The Waga dla smakoszy Agtron to sposób na klasyfikację różnych palenia kawy. Stosując tę ​​skalę, stowarzyszenie Specialty Coffee Association of America wymienia francuską paloną kawę jako ciemną paloną, mieszczącą się między 28 a 35 lat.

Oznacza to, że jest to jedna z najciemniejszych kaw, jakie można znaleźć. Ten profil palenia jest również powszechnie spotykany w amerykańskim espresso.

Jak powstaje włoska palona kawa?

Wiele osób ma wrażenie, że francuska palarnia jest najciemniejszą paleniem kawy, jaką można znaleźć, ale włoska palarnia jest ciemniejsza. Poza tym włoskie pieczenie dają bardziej tłustą fasolę.

Włoska palona kawa zaczyna się od wszelkich ziaren kawy. Podczas procesu prażenia ziarna przekraczają drugie pęknięcie, co skutkuje prawie zwęglonymi ziarnami. Zawierają bardzo mało kofeiny i kwasów w porównaniu do ich lżejszych odpowiedników. Ludzie często opisują włoski smak pieczeni jako przypalony.

Bardzo ciemne palone ziarna kawy.

Co jest wyjątkowego Włoska palona kawa jest to, że pali się tak długo, że pijący zwykle nie są w stanie rozpoznać żadnych charakterystycznych cech oryginalnego ziarna kawy.

W związku z tym wielu nie może powiedzieć, skąd pochodzą ziarna, ani czy palarnia używała ziaren kawy wysokiej czy niskiej jakości.

Producent mógł wypalić ziarna kawy dwa miesiące temu i nie będzie można tego stwierdzić.

Smak, który większość ludzi wyczuwa podczas picia bardzo ciemnej kawy, jest wynikiem procesu palenia, a nie naturalnego ziarna kawy. Pieczenie fasoli do tego poziomu ciemności wypala wszelkie smaki.

Wiele osób w południowych Włoszech lubi tę super ciemną pieczeń.

Test smaku: pieczeń francuska vs pieczeń włoska

Jako ciemne palenie, zarówno francuskie, jak i włoskie kawy uzyskują swój smak w procesie palenia. Po prażeniu do tego stopnia ciemności pozostaje bardzo niewiele cech różnicujących.

Francuska pieczeń ma mocny i wyrazisty smak, podobny do ciemnej czekolady lub prażonych orzechów. Koneserzy kawy mogą być w stanie odróżnić przytłumione nuty oryginalnych ziaren kawy, ale nie tak bardzo, jak w przypadku jaśniejszego palenia.

Dominują tony słodko-gorzkie o palonym, wędzonym smaku.

Porównanie pieczeni francuskiej i pieczeni włoskiej obok siebie.

Niektórzy uważają, że francuskie pieczenie często zawierają lżejsze elementy, takie jak ciepłe, cytrusowe nuty.

Co ciekawe, pomimo długiego procesu palenia, ludzie twierdzą, że kawy Sumatra French zawierają pierwiastki ziemi, które wydają się pikantne lub omszałe.

Niektórzy twierdzą nawet, że ta kawa ma elementy zbliżone do smaku grzybów.

Pieczeń włoska i inne ekstremalnie ciemne pieczenie mogą być wyjątkowo gorzkie z dominującymi nutami spalenizny.

W wyniku długiego procesu prażenia powstają włókna karbonizowane, co prowadzi do charakterystycznego profilu smakowego.

Ziarna kawy jasno palonej i bardzo ciemnej w porównaniu z wagą.
Jasno pieczeń po lewej stronie. Bardzo ciemna pieczeń po prawej

W ogólnym smaku fasola ma niewiele naturalnych cech lub nie ma ich wcale. Ciało napoju jest cienkie o niskiej kwasowości.

Dlaczego różne pieczenie nazywa się francuską i włoską?

Pieczarki francuskie i włoskie otrzymały swoje nazwy ze względu na preferencje regionalne. Preferowana kawa we Francji jest często ciemna i gorzka, z dużą ilością dodatku cukru. We Włoszech ludzie wolą espresso zrobione z bardzo ciemnych ziaren kawy.

Na początku XIX wieku ludzie w całej Francji upodobali sobie nadmiernie ekstrahowane ziarna kawy.

Chociaż możemy nigdy nie poznać dokładnego powodu, dla którego nazwa ciemnej pieczeni utknęła.

Co ciekawe, chociaż Francja słynie z wyśmienitej kuchni, większość kawy używanej we francuskich kawiarniach wykorzystuje ziarna robusty, a nie wyższej jakości ziarna arabiki.

Na południowym zachodzie Włosi preferują niezwykle ciemne pieczenie o intensywnych, zwęglonych smakach (szczególnie w południowej części kraju).

W rzeczywistości espresso to metoda parzenia do wyboru — i oczywiście oznacza to ciemno paloną kawę.

Espresso w małej szklance.

Różne regiony w całym kraju oferują własne, niepowtarzalne wariacje na temat espresso, więc wypróbuj kilka, jeśli kiedykolwiek odwiedzisz ten piękny kraj.

Wniosek

Według New York Post większość koneserów kawy (i amatorów) wolę średnią pieczeń Kawa.

Jednak Los Angeles Times donosi, że ciemne pieczenie to najpopularniejsze marki sprzedające kawę.

Bez względu na to, którą kawę wolą ludzie, ciemne palenie pozostają podstawą w różnych regionach świata, pomimo braku wyróżniających się smaków ziaren kawy.

Wydaje się, że niektórzy wolą odważny, słodko-gorzki smak powstały w wyniku długiego procesu palenia od lekkich, kwiatowych, a czasem słodkich nut palonych jaśniejszych.

Przepisy na kawę do wypróbowania

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *