Digital Nomads, część trzecia: etykieta gościa w Twojej kawiarni

Ponieważ coraz więcej osób pracuje zdalnie, mogą zakładać sklep w Twojej kawiarni. Oto kilka wskazówek, jak zachęcić gości do dobrego zachowania.

TANYA NANETTI
STARSZY KORESPONDENT ONLINE

Zdjęcie główne autorstwa Tanyi Nanetti

Od redakcji: To trzecia część naszej serii „Digital Nomads”; jeśli je przegapiłeś, sprawdź część pierwszą i drugą.

Cyfrowi nomadzi — ci, którzy pracują poza tradycyjnym biurem — są teraz bardziej powszechni niż kiedykolwiek. Dedykowane przestrzenie coworkingowe powstają na każdym rogu, ale biblioteki, jadalnie, lobby hotelowe i inne zaimprowizowane lokalizacje goszczą co najmniej kilku cyfrowych nomadów każdego dnia. I oczywiście najpopularniejszym miejscem pracy cyfrowych nomadów w Twojej społeczności może być Twoja kawiarnia.

Podczas gdy jeszcze kilka lat temu wydawało się, że większość kawiarni była skłonna gościć cyfrowych nomadów bez żadnych ograniczeń, teraz sytuacja zaczyna się drastycznie zmieniać, a wiele kawiarni zmienia swoją politykę. Brać Pracana przykład, która została otwarta ponad dwie dekady temu jako pierwsza kawiarnia w Los Angeles, która zapewnia wydzieloną przestrzeń roboczą sterowaną komputerowo, ale niedawno zmieniła markę, zmieniając format, aby zakazać laptopów.

Czy cyfrowi nomadzi przeszli od błogosławieństwa do przekleństwa?

Chociaż klienci są niezbędni dla sukcesu w biznesie kawowym, co jeśli klienci nie są w rzeczywistości klientami? Właściciele kawiarni często mają trudności z uzyskaniem wystarczających zysków, aby wesprzeć swoje firmy, gdy są zatłoczeni ludźmi siedzącymi przez cały dzień, pracując zdalnie.

Ale to nie tylko kwestia tłumów – wiele innych aspektów może wpłynąć na decyzję między powitaniem lub zakazaniem obecności cyfrowych nomadów. Czy konsumują na tyle, by wesprzeć kawiarnię? Czy szanują firmę? Czy są uprzejmi wobec innych klientów? Czy ich obecność jest w zasadzie pomocą dla biznesu, czy tylko obciążeniem?

Osoba samotnie przy stoliku kawiarnia z telefonem i laptopem.
Kawiarnie mogą korzystać z cyfrowych nomadów lub pracowników zdalnych, gdy wszyscy rozumieją zasady sklepu. Zdjęcie: Austin Distel dla Unsplash.

Podstawowa etykieta jest niezbędna

Aby poprawić relacje między cyfrowymi nomadami a kawiarniami, pomocne może być umieszczenie w widocznym miejscu podstawowego oświadczenia „Etykieta pracy w kawiarni”. W dużej mierze przestrzegając zdroworozsądkowych praktyk i nie różniąc się tak bardzo od innych etykieta przestrzeni coworkingowejto stwierdzenie może opierać się na kilku prostych zasadach, które mogą pomóc w wyjaśnieniu relacji między sklepem a jego cyfrowymi nomadami. Przyjrzyjmy się teraz niektórym z tych zasad:

Zasada pierwsza: znajdź odpowiednie miejsce do pracy.

Najlepiej byłoby, gdyby klienci skorzystali z jednego z wiele aplikacji lub strony internetowe, na których można znaleźć przyjazne miejsca na laptopy i pracę w trybie drop-in. Ale z wyjątkiem tego, gdy dotrą do Twojego sklepu, zachęć klientów do zapoznania się z Twoimi zasadami. Oznakowanie może pomóc w skierowaniu klientów na stoły, na których dozwolone są na przykład laptopy, ale bariści również powinni być gotowi i być w stanie odpowiedzieć na pytania.

Dodatkowo, jeśli Twój sklep ma wytyczne, które zmieniają się w ciągu tygodnia, postaraj się, aby zasady były jasne i widoczne dla wszystkich. Czy jest wyznaczone miejsce na laptopa? Czy jest niedziela, a sklep nie pozwala na pracę cyfrową w weekendy? Czy istnieje maksymalna długość pobytu? A może właśnie zmieniłeś zasady i laptopy nie są już dozwolone? Wszystkie zasady i wytyczne należy opublikować. Jeśli klienci mają jakieś pytania, szybka rozmowa z zaprzyjaźnionym baristą powinna wystarczyć, aby zrozumieć, co dzieje się w sklepie.

Zasada druga: wybieraj godziny poza szczytem.

W kawiarni zawsze panują bardziej ruchliwe i wolniejsze pory dnia. Może Twój sklep jest zatrzaśnięty w porze śniadania lub ma gorączkę na lunch. Zachęcaj ludzi do ograniczania czasu spędzanego przy stołach, gdy twoje miejsce jest pełne. Możesz zachęcić cyfrowych nomadów do odwiedzania poza godzinami szczytu, promując specjalne napoje, takie jak bezpłatne dolewki w wolniejszych porach dnia, lub wydłużając czas, w którym stoliki mogą być zajęte, gdy sklep jest zwykle najmniej zajęty. Te zasady mogą pomóc cyfrowym nomadom wiedzieć, kiedy powinni swobodnie pracować w Twoim sklepie, ale także pokazać, że Twoja firma jest już istniejącą firmą z innymi klientami, którzy również zasługują na Twoją uwagę i obsługę.

Kawiarnie mogą powitać cyfrowych nomadów, oferując specjalne oferty skierowane do nich poza godzinami szczytu. Zdjęcie: Austin Distel dla Unsplash.

Zasada trzecia: wspieraj biznes (i nie zapomnij dać napiwku swojemu bariście!).

Jeśli cyfrowi nomadzi chcą założyć sklep w Twoim sklepie, rozsądnie jest wymagać od nich dokonywania zakupów. Można również ustalić minimalne czasy, przez które każdy może pracować w Twoim sklepie bez dokonywania kolejnych zakupów. Jeśli ktoś spędza tylko 10 minut na sprawdzaniu poczty e-mail, filiżanka kawy lub napój bezalkoholowy może być wystarczająco dużym zakupem, aby usprawiedliwić korzystanie z Wi-Fi. Jeśli jednak zaaklimatyzują się z laptopem i zamierzają spędzić cały poranek w Twojej kawiarni, możesz również ustawić limit wydatków, limit czasu lub oba te elementy. Ponownie, bariści powinni być w stanie wyjaśnić wszelkie zasady, a oznakowanie powinno być opublikowane lub dostępne za pośrednictwem kodu QR, który daje klientom wszystkie szczegóły.

Wszystkie te zasady mogą wydawać się trudne do wyegzekwowania, ale pokazują również Twoim klientom i cyfrowym nomadom, że Twój sklep służy im wszystkim w najlepszy możliwy sposób, jednocześnie pozwalając Ci pozostać w biznesie. Klienci, którzy nic nie kupują, wcale nie są klientami.

Zasada czwarta: żadnych filmów, muzyki ani rozmów telefonicznych bez słuchawek.

To zrozumiałe, że ludzie lubią słuchać muzyki lub oglądać filmy podczas pracy. Ale jeśli pracują w Twoim sklepie, możesz również powiedzieć swoim klientom, że mogą to zrobić tylko wtedy, gdy mają słuchawki. Jedyną muzyką, którą każdy powinien usłyszeć w kawiarni, jest muzyka, którą sklep odtwarza na swoim systemie dźwiękowym. To samo dotyczy filmów — nikt nie chce słuchać treści z komputera lub telefonu innej osoby, a zamiast tego można łatwo korzystać ze słuchawek.

Dodatkowo nikt nie musi dołączać do spotkania Zoom z Twojego sklepu. Twój sklep to miejsce prowadzenia działalności, obsługujące różnych klientów. Jeśli cyfrowy nomada chce wziąć udział w wideokonferencji, powinien to zrobić z innej lokalizacji.

Zasada piąta: bądź taktowny.

Cyfrowi nomadzi mogą być mile widziani w Twoim sklepie wraz z innymi pracownikami zdalnymi i stałymi klientami. Wszyscy wchodzą do twojej przestrzeni i powinni przestrzegać twoich zasad. I być może najważniejsza ze wszystkich zasad jest najprostsza: bądź taktowny.

Twoi klienci powinni zwracać uwagę na Ciebie, Twoich pracowników i Twoją przestrzeń. Powinni też być wobec siebie taktowni. Twój sklep to przestrzeń społecznościowa, w której ludzie będą musieli wchodzić w interakcje z Twoimi pracownikami i między sobą. Wszystkie te interakcje powinny odbywać się z grzecznością i życzliwością. Jeśli klienci mają problemy, należy poprosić ich o odejście. Jeśli cyfrowi nomadzi zajmują zbyt dużo miejsca przy stole, możesz poprosić ich o odciążenie. Możesz dać im znać, że cieszysz się, że jesteś ich klientem, ale masz też innych klientów i wszyscy potrzebują trochę miejsca.

Powszechnej przyzwoitości i szacunku może brakować w innych miejscach na świecie, ale nie muszą być one w Twojej kawiarni.

O AUTORZE

Zapytaj Nanettiego (ona/ona) jest baristką specjalizującą się w kawie, podróżniczką i marzycielką. Kiedy nie jest za ekspresem do kawy (lub odwiedza jakiś ukryty zakątek świata), jest zajęta pisaniem dla Kawowe Powstaniestronę o kawie speciality, którą tworzy wraz ze swoim chłopakiem.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *