Dlaczego moja kawa ma smak spalenizny?

Zarządzałem kilkoma specjalistycznymi kawiarniami, więc wiem co nieco o świeżej javie. Ale jeśli dopiero zaczynasz robić kawę, to odważne odczucie w ustach może być dodatkowo zadymione.

Masz dość zadawania sobie pytań, dlaczego moja kawa smakuje przypalona? Zdiagnozowanie gorzkiej kawy jest trudne – nawet dla doświadczonego pijącego kawę.

Nie poddawaj się jeszcze! W tym artykule wyjaśnię, w jaki sposób prażenie, temperatura zaparzania, płyty grzejne i wielkość mielenia mogą sprawić, że Twoja kawa będzie przypalać smak.

spalona kawa

Dlaczego kawa smakuje przypalona

Jest ponad upieczony

Istnieje kilka powodów, dla których Twoja kawa może smakować jak przypalona. Najprostszy? Kawa palona czasami pochodzi z ziaren, które zostały dosłownie spalone.

Proces prażenia wykorzystuje wysokie temperatury, aby uzyskać pyszne smaki i aromaty ziaren kawy.

Ale złe palenie może szybko doprowadzić do złej kawy. Niedopalona fasola może tworzyć słabe, trawiaste napary. A przepalone ziarna mogą sprawić, że kawa będzie smakować.

Zrównoważone średnie pieczenie to najbezpieczniejsza opcja. Polecam średnio prażoną fasolę z Ameryki Środkowej. Ziarna te zazwyczaj nie mają smaku przypalonej lub gorzkiej kawy.

Czy to oznacza, że ​​musisz wyrzucić tę ciemną mieszankę pieczeni? Nie. Na pewno istnieją niesamowite ciemno palone kawy, które dostarczają bogatych nut czekoladowych bez przypalonego smaku.

Ale jeśli chcesz uniknąć jakiejkolwiek możliwości przypalenia kawy, wypróbuj jaśniejsze palenie.

Nie znasz się na jasnych pieczeń? Spróbuj torebki jednorodnej fasoli z Afryki Wschodniej. Kawy afrykańskie mają bardziej kwaśne i bardziej owocowe profile smakowe niż kawy pochodzące z innych krajów, dzięki czemu nadają się do doskonałej, lekkiej palenia.

Niespójne pieczenie może również powodować gorzki smak. Jeśli niektóre ziarna są niedopieczone, a inne przepalone, nie uzyskasz równomiernej ekstrakcji.

A jak wyjaśnię w dalszej części, nadmiernie wyekstrahowane fusy z kawy mogą mieć smak spalenizny.

Najlepszym sposobem na uniknięcie przepalonych kaw jest kupowanie ziaren w renomowanej palarni. Wykwalifikowani palacze dostosowują temperaturę palenia, biorąc pod uwagę pochodzenie ziarna, odmianę i metodę przetwarzania.

nad paloną fasolą

Temperatura zaparzania jest zbyt wysoka

Nawet jeśli używasz doskonale palonych ziaren kawy, możesz odczuwać smak przypalonej kawy, ponieważ temperatura zaparzania jest zbyt wysoka.

Kawa podczas parzenia wymaga określonej temperatury wody. Ogólnie temperatura zaparzania powinna wynosić 195-205 F.

Każda metoda parzenia ma idealną temperaturę do zaparzenia najlepszej filiżanki kawy. Na szczęście metody przelewowe i zanurzeniowe pozwalają kontrolować temperaturę wody. Z automatycznym ekspresem do kawy nie jest to takie proste.

Przelewowy ekspres do kawy może podgrzać wodę do temperatury powyżej 200 F podczas procesu parzenia. To jest na wyższym końcu tego, na czym chcesz, aby warzyły się twoje fusy, więc nie jest to idealne rozwiązanie.

Z prasą francuską idealna temperatura zaparzania wynosi około 190-195 F. Dzięki temu kawa dobrze się rozkwita. A fusy uwalniają wszelkie przypalone gazy smakowe.

Średnie nalewanie jest najlepsze, gdy woda ma 200 F. Ponownie, ta temperatura pomaga w rozkwicie kawy. Prezentuje słodkie cukry, które fasola naturalnie wyprodukowała.

Kiedy dodasz do miksu elewację, wszystko się zmienia. Na wyższych wysokościach temperatura wrzenia wody jest niższa ze względu na różnicę ciśnienia atmosferycznego.

Jeśli jesteś na wysokości, możesz przegotować wodę, co spowodowałoby nadmierne wydobycie ziemi. Spróbuj obniżyć temperaturę, aby pozbyć się smaku przypalonej kawy.

Woda o odpowiedniej temperaturze wydobędzie z kawy naturalne tłuszcze, cukry i oleje… i uniknie nieprzyjemnego smaku spalenizny.

Kawa jest przecież produkowana z owoców. Jeśli rozgotujesz owoce, przypalą się. To samo dotyczy parzenia kawy w zbyt wysokiej temperaturze.

Temperatura wody nie jest jedyną rzeczą do rozważenia. Grunty rozszerzają się i kurczą w zależności od temperatury otoczenia. Nieumyślna zmiana wielkości mielenia zwiększa ryzyko wydobycia smaku przypalonej kawy. Więc trzymaj te fusy w temperaturze pokojowej.

kawa, która jest przypalona

Pozostawiłeś włączoną płytę grzejną

Jeśli używasz oldschoolowego ekspresu Mr. Coffee do parzenia kawy filtrowanej, uważaj na płytę grzejną.

Większość automatycznych ekspresów do kawy ma wbudowane płyty grzejne, które pomagają utrzymać napar w cieple. Ale jeśli zostawisz dzbanek na gorącej płycie, szybko się przegrzejesz.

Ekspresy do kawy z wbudowanymi płytami grzewczymi są fantastyczne dla osób, które chcą gorącej kawy i nie mają nic przeciwko przypalonym smakom.

Nie zrozum mnie źle. Nie mam nic przeciwko automatycznym ekspresom do kawy. Ale pozostawienie porannego garnka z joe na płycie grzejnej może łatwo spowodować przypalenie kawy. (Prawdopodobnie do popołudnia wypijesz również nieświeżą kawę.)

Jeśli nie chcesz, aby Twój napar smakował przypalony, nie musisz rezygnować z kawy w temperaturze pokojowej.

Zamiast tego przechowuj napar w karafce termicznej. Termos nie tylko zatrzyma ciepło, ale ten hermetyczny pojemnik zmniejszy również ryzyko stęchłej kawy.

Używasz złego grindu

Nadal zadajesz sobie pytanie, dlaczego moja kawa smakuje przypalona? Być może używasz niewłaściwego grindowania.

Wielkość mielenia bezpośrednio wpływa na czas ekstrakcji. Jeśli zmielisz zbyt drobno, możesz skończyć z nadmierną filiżanką kawy. A nadmiernie wyekstrahowany joe często ma przypalony smak.

Wyobraź sobie, jak woda może przepływać przez filiżankę skał zamiast filiżanki piasku.

Przestrzeń między skałami jest większa niż przestrzeń między ziarnami piasku. Dzięki temu woda płynie łatwiej, a dotarcie do dna kubka zajmuje krócej.

Ziarna piasku są bardziej zwarte. Tak więc woda potrzebuje więcej czasu, aby dotrzeć do miejsca docelowego.

Grube fusy z kawy są jak kamienie. Drobny grunt jest jak piasek.

Jeśli mielenie jest zbyt grube, woda przepływa przez kawę zbyt szybko. Ten niedostatecznie wyekstrahowany napar będzie miał wodnisty i trawiasty smak

Ale jeśli zmielenie jest zbyt drobne, Twoja kawa może zostać nadmiernie wyekstrahowana. A filiżanka nadmiernie wyekstrahowanej kawy może mieć przypalony, gorzki i zupełnie nieprzyjemny posmak.

Aby zaradzić tym gorzkim smakom, rozpocznij proces od całych ziaren zamiast wstępnie zmielonej kawy. Następnie użyj młynka do kawy, aby zmielić te ziarna, aby pasowały do ​​Twojej metody parzenia.

Średnie mielenie to standard dla wstępnie zmielonych ziaren. Ale ten rozmiar mielenia może być zbyt drobny dla metod zanurzeniowych, takich jak prasa francuska lub cold brew.

Jeśli nie masz dostępu do młynka, weź torbę świeżych ziaren z lokalnej kawiarni. Następnie poproś ich, aby zmielili ziarna kawy, aby pasowały do ​​Twojej metody parzenia.

Czasami nie możesz oprzeć się wygodzie wstępnie zmielonej fasoli. Rozumiem, dobra kawa nie powinna być przykrym obowiązkiem.

Ale jeśli idziesz na skróty, zachowaj ostrożność. Zaparz wstępnie zmielone ziarna za pomocą standardowego ekspresu przelewowego, aby uniknąć przypalenia.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *