Dlaczego warto wziąć udział w konkursach kawowych

Sędziowie zebrali się wokół stołu podczas konkursu kawowego.  Mężczyzna trzyma schowek.

Wyjście poza swoją strefę komfortu, niezależnie od tego, czy chcesz rywalizować, obserwować, czy być wolontariuszem, to świetny sposób na budowanie społeczności i poszerzanie wiedzy o kawie.

TANYA NANETTI
STARSZY KORESPONDENT ONLINE

Zdjęcia autorstwa @kawa_kawa/ myMediaStudio chyba że zaznaczono inaczej

Rozwój sceny kawowej specialty przyniósł ze sobą wzrost konkursów kawowych. Od zabawnych wydarzeń, takich jak rzuty latte art, przez konkursy dla konkretnych marek (takie jak dla AeroPress i Comandante) po wysoce profesjonalne mistrzostwa, takie jak te organizowane przez Stowarzyszenie Kawy Specjalistycznej czy sławny Mistrzowie kawyzawsze jest jakieś fajne wydarzenie, w którym miłośnik kawy może wziąć udział.

Ale jakie są dobre powody, aby wziąć udział w konkursie kawowym? Czy istnieje zły powód?

Gian Zaniolzwycięzca Italian Brewers Cup 2017, od 2011 roku mieszka w Berlinie. Jest baristą, pasjonatem kawy, trenerem i (oczywiście) trochę kawowym nerdem. Gian opowiada swoją historię i powody, dla których zdecydował się wziąć udział w konkursie kawowym.

„Tu w Berlinie odkryłem, jak fajna może być kawa i jak wiele ma do zaoferowania to pole. Mój drogi przyjaciel (wtedy też mój szef), Nora Szmahelowapchnął mnie do współzawodnictwa i nie mogę jej wystarczająco podziękować. Szczerze mówiąc, nie lubiłem rywalizować i eksponować się, ale wtedy pomyślałem, że to może być dobra okazja, aby dowiedzieć się więcej o kawie [and] siebie i poznawanie nowych ludzi.”

Gian Zaniol prezentuje nalewak do kawy V60 na konkursie kawowym
Gian pnie lubi przelewania V60 na konkursie.

Dowiedz się więcej i doskonal swoje umiejętności

„Decyzja o rywalizacji była jedną z najlepszych [decisions] Zrobiłem nie tylko dlatego, że wygrałem, ale przede wszystkim na wyjazd na zawody. Za pierwszym razem trenowałem przez cztery miesiące każdego dnia, biorąc moją zmianę w kawiarni rano i trenując przez resztę dnia w piwnicy Rozdział pierwszy. Ten okres był dla mnie po prostu magiczny: z Norą, która była również moim trenerem, przeprowadziliśmy wiele eksperymentów próbując różnych kaw, wody [types]i przepisy kulinarne. W ciągu tych czterech miesięcy nauczyłem się więcej niż przez wszystkie lata wcześniej razem wzięte”.

Otwarte drzwi dla możliwości

„Po wygraniu mojego pierwszego konkursu”, kontynuuje Gian, „Miałem o wiele więcej możliwości związanych z moją pracą. Nawiązałem kontakt z nowymi firmami (z niektórymi z którymi nadal współpracuję), poszerzyłem zarówno swoje umiejętności, jak i swój prywatny biznes, rozpocząłem drogę do stania się lepszym baristą, poznałem tak wielu fajnych ludzi, że do dziś mogę dzwonić do znajomych ”.

Według Giana uczenie się nowych umiejętności, nawiązywanie przyjaźni i otwieranie drzwi dla przyszłych możliwości to korzyści płynące z udziału w konkursach kawowych.

Barista zawodów podnosi rękę do góry, drugą rękę na piersi, gdy czas na jego prezentację upływa.
Konkursy pomagają doskonalić umiejętności związane z kawą, dzięki czemu możesz wnieść do stołu to, co najlepsze.

Trzymaj to w perspektywie

Czy te potencjalne wyróżnienia są głównym powodem, dla którego ktoś powinien chcieć konkurować?

„Przede wszystkim”, mówi Gian, „ważne jest, aby powiedzieć, że wygrana w zawodach jest punktem wyjścia, a nie ostatecznym celem. Rywalizacja musi być czymś, co robisz dla siebie, aby stać się lepszym baristą, dowiedzieć się więcej o kawie i wybranej przez nas pracy, aby poszerzyć swoją sieć kontaktów i poprawić swoje umiejętności. Widoczność jest tymczasowa; umiejętności i wiedza są na zawsze. Myślę, że jednym z najgorszych powodów do konkurowania jest uspokojenie swojego ego lub udowodnienie swojej wartości komuś innemu.

Roukiat Delrue jest certyfikowanym sędzią i WCE reprezentant na światowych imprezach i były wolontariusz konkursowy, pochodzący z Belgii, a obecnie mieszkający w Gwatemali. Roukiat zgadza się z Gianem co do pierwszego powodu udziału w konkursie kawowym: aby dowiedzieć się więcej.

„Zdecydowanie zachęcam przede wszystkim do wzięcia udziału w konkursie, niezależnie od roli, jaką wybrałeś – zawodnika, sędziego, wolontariusza – do nauki. Aby dowiedzieć się, jak robić lepiej, poznać trendy w branży, być narażonym na różne kawy i metody przetwarzania, poznać zarówno lokalny, jak i globalny przemysł.”

Buduj przyjaźnie i nawiązuj znajomości

Uczestnicząc w konkursach, możesz stać się częścią lokalnej społeczności kawowej i poznać nowych przyjaciół, dzieląc się doświadczeniem.

Roukiat kontynuuje: „(To) wspiera silne poczucie wspólnoty i zaangażowania w branży oraz bycia „przez coś” razem, znowu niezależnie od roli, o której mowa. Wreszcie (istnieje) poczucie wspólnoty, które przychodzi prawie naturalnie, oraz czynnik przyjaźni”.

Długowłosy barista w ręcznie robionym fartuchu przygotowuje swój wózek z kawą do prezentacji.  Jednym z plastikowych wózków są wagi, kubki do kawy, łyżki i inne narzędzia baristy do udanej prezentacji kawy.
David Ellis z Crema Coffee przygotowuje się do USCC Prelims w Sweet Bloom Coffee Roasters w Denver w zeszłym miesiącu. David zajął drugie miejsce w kategorii Barista. Zdjęcie: J. Carlan.

Czy jest więc zły powód, by rywalizować w imprezie kawowej? Przekonanie Roukiata jest podobne do przekonania Giana: „To jest konkurencja, więc oczywiście nikt otwarcie w nią nie wchodzi, nie chcąc wygrać – jednak, jako konkurent, twój cel powinien być większy niż to”.

Wesprzyj społeczność kawy

Roukiat dodaje inny punkt widzenia, przypominając nam, że nawet biorąc udział w zawodach – nie jako kandydat, ale jako sędzia lub wolontariusz – ważne jest, aby zrobić to z właściwego powodu.

„Jeśli zdecydujesz się na udział jako wolontariusz lub zostaniesz certyfikowanym sędzią”, podsumowuje Roukiat, „Nie myśl tylko o sobie i swojej roli, ale – jak mamy nadzieję wszyscy – pamiętaj, że jesteś tam, aby wspierać organizacja i konkurencja.”

O AUTORZE

Zapytaj Nanettiego (ona/ona) jest baristką specjalizującą się w kawie, podróżniczką i marzycielką. Kiedy nie jest za ekspresem do kawy (lub odwiedza jakiś ukryty zakątek świata), jest zajęta pisaniem dla Kawowa Insurekcjastronę o kawie speciality, którą tworzy wraz ze swoim chłopakiem.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *