Espresso vs Lungo: 5 interesujących różnic –

Kawa espresso i lungo to dwa z najpopularniejszych rodzajów kawy. Ale jaka jest między nimi różnica? Czy jedno jest lepsze od drugiego?

Espresso powstaje poprzez przetłaczanie gorącej wody przez drobno zmielone ziarna kawy. Daje to mocną, skoncentrowaną kawę z grubą warstwą pianki na wierzchu. Z drugiej strony Lungo to słabsza, rozcieńczona wersja espresso. Jest on wytwarzany przez dłuższe przepływanie gorącej wody przez fusy lub użycie grubszego ustawienia młynka do kawy.

Przyjrzyjmy się bliżej szczegółowym różnicom między tymi dwoma rodzajami kawy.

Co to jest espresso?

Filiżanka do kawy espresso

Espresso jest przygotowywane za pomocą specjalnego ekspresu do kawy, który posiada bojler do podgrzewania wody oraz pompę do wytwarzania wysokiego ciśnienia (co najmniej 9 barów). Ciśnienie wtłacza gorącą wodę przez fusy do filiżanki. Powstała kawa jest pełna i ma lekko gorzki smak, w zależności od użytych ziaren.

Espresso to około 1 uncji kawy.

Podczas mielenia ziaren kawy do espresso, musisz użyć młynka żarnowego i ustawić drobny rozmiar mielenia. Używasz około 7-8 gramów mielonej kawy.

Kieliszek espresso służy jako baza do wszelkiego rodzaju napojów kawowych, takich jak cappuccino, latte, tonik-espresso itp.

Co to jest lungo?

Filiżanka kawy Lungo

Lungo to rozszerzone espresso, które zapewnia osobom pijącym kawę dłużej. Nazwa pochodzi z języka włoskiego. „Lungo” to włoskie słowo oznaczające „długie” i zasadniczo odnosi się do innego sposobu przygotowywania espresso. Niektórzy porównują lungo do amerykańskiej czarnej kawy z ekspresu przelewowego, ale to wcale nie to samo.

The kluczowa różnica polega na tym, że lungo to około 2 uncji kawypodwoić objętość normalnego zastrzyku espresso. Robi się go również w ekspresie ciśnieniowym, używając tej samej dawki mielonej kawy.

Lungo można zrobić na 2 sposoby:

  1. Użyj tego samego ustawienia drobnego mielenia, co w przypadku espresso i wydłuż czas ekstrakcji do około 40-50 sekund, aby przepuścić więcej wody.
  2. Użyj grubszego ustawienia mielenia niż w przypadku espresso i trzymaj się 25-sekundowego czasu ekstrakcji. Grubsze mielenie przepuszcza więcej wody.

Podczas gdy wiele kawiarni korzysta z tego pierwsza metoda, nie jest poprawna.

Po prostu wydłużając ekstrakcję do 40 sekund, napój jest bardziej rozcieńczony, ale także bardziej gorzki i dlatego smakuje zupełnie inaczej niż zwykłe espresso.

Wolę drugą metodę zaparzania lungo, ponieważ pierwsza tworzy nieco bardziej gorzki smak ze względu na dłuższy czas ekstrakcji.

Różnice między espresso a lungo

Oprócz powyższych różnic w przygotowaniu dwóch napojów, oto tabela porównująca inne aspekty espresso z kawą lungo.

Espresso Długie
Gramy fusów z kawy 7-8 gramów 7-8 gramów
Stosunek parzenia 1:2 1:3
Objętość napoju 1 uncja 2 uncje
Zawartość kofeiny Mniej kofeiny Więcej kofeiny
Wygląd zewnętrzny Złota crema, głęboki kolor Mniej pianki, mniej koloru
Smak Intensywne, bogate smaki, mniej goryczkowe Rozcieńczone, bardziej gorzkie nuty
Porównanie Espresso vs Lungo

Porozmawiajmy trochę o tych aspektach bardziej szczegółowo.

Tom

Ważne jest, aby pamiętać, że użyj tej samej ilości zmielonej kawy do espresso i lungo.

Pod względem objętości lungo jest w przybliżeniu dwukrotnie większe niż zwykłe espresso, co oznacza, że ​​stosunek naparu wzrośnie z 1:2 w espresso do 1:3 w lungo.

Zwykła filiżanka 1 uncji espresso zamieni się w 2 uncje w lungo.

Koncentracja smaku, gorycz

Im dłużej kawa będzie miała kontakt z wodą, tym bardziej rozcieńczona, ale i bardziej goryczkowa będzie Twoja filiżanka. Dlatego lungo będzie mniej skoncentrowaną kawą, ponieważ jest to kawa, która zawiera znacznie więcej wody, ale ma bardziej gorzki smak niż ristretto czy zwykłe espresso.

Czemu?

Ta dodatkowa goryczka może być spowodowana faktem, że większość składników kawy, które powodują gorycz, rozpuszcza się później w procesie ekstrakcji. Dlatego wydłużenie czasu potrzebnego na wypicie napoju daje więcej czasu na wejście gorzkich nut do kawy.

Ale biorąc to pod uwagę, niektórzy ludzie niekoniecznie odczuwają dodatkową goryczkę ze względu na wyższą zawartość wody.

Zwykłe espresso będzie mocniejsze. Będzie miał bardziej intensywny smak niż lungo i będzie mniej gorzki.

Zawartość kofeiny

Ilość kofeiny w filiżance zależy od czasu kontaktu wody i kawy. Tak więc lungo będzie zawierało więcej kofeiny niż espresso, choć ma mniej intensywny smak, ponieważ podczas ich przygotowania z samej kawy wydobywa się więcej składników.

Porównanie kapsułek espresso i lungo Nespresso

Kapsułka Nespresso zawiera kawę mieloną przygotowaną specjalnie do espresso lub lungo. Typ mieszanka kawy i rozmiar mielenia są różne w obu kapsułkach.

Po naciśnięciu przycisku espresso lub lungo w ekspresie Nespresso przez kawę przepływa różna ilość wody. Kapsułki Nespresso lungo mają w sobie nieco grubsze (większe) zmielenie kawy, więc czas ekstrakcji powinien być mniej więcej taki sam jak w kapsułce espresso.

Kapsułka Nespress

Czy do robienia espresso należy używać kapsułki Nespresso lungo?

Nie, nie powinieneś. Większy rozmiar mielenia w kapsułce Nespresso lungo sprawi, że espresso będzie słabe i nie tak intensywne, na jakie zasługuje espresso.

A w przypadku innego rozmiaru, czy powinieneś zrobić lungo za pomocą saszetki do espresso Nespresso?

Możesz, ale użycie kapsułki Nespresso do przygotowania lungo wydłuży czas ekstrakcji ze względu na mniejszy rozmiar mielenia, dzięki czemu lungo będzie bardziej śmierdzące niż powinno.

Więc który wybrać?

Musisz spróbować obu, aby dowiedzieć się, co lubisz najbardziej.

Jeśli lubisz mocną, odważną filiżankę kawy, to prawdopodobnie najlepszym wyborem jest espresso. Możesz dodać mleko na parze, aby zrobić z niego różne napoje kawowe.

Ale jeśli wolisz filiżankę słabszej, bardziej aksamitnej kawy, to lungo jest prawdopodobnie lepszym wyborem.

Do lungo polecam wyłącznie kawę Arabika, ponieważ nie będą one tak gorzkie jak lungo z mieszanki Robusta.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *