Fenics: Ekologiczne wegańskie trampki inspirowane latami osiemdziesiątymi – vegconomist

francuska firma Fenicy produkuje wegańskie trampki inspirowane latami osiemdziesiątymi, które mają o połowę mniejszy ślad węglowy niż inne marki na rynku.

Buty zużywają również o połowę mniej wody i energii do produkcji w porównaniu do konwencjonalnych sneakersów. Wynika to w dużej mierze ze zrównoważonych materiałów użytych do ich budowy.

Zewnętrzna część butów wykonana jest z włókien jabłkowych, wewnętrzna wyściółka to bawełna, a wkładka to poliuretan z recyklingu. Podeszwa zawiera połączenie kauczuku naturalnego i syntetycznego.

Buty powstają w warsztacie rzemieślniczym w Hiszpanii, który jest zasilany energią odnawialną. Po zużyciu można je zwrócić firmie Fenics i częściowo poddać recyklingowi w zamian za kredyt w wysokości 20 euro. Aby utrzymać niski ślad węglowy, buty są dostępne tylko w aglomeracjach Francji, Belgii, Monako i Andory.

© Feniks

Zrównoważone trampki

Wraz ze wzrostem troski o środowisko wiele marek zwraca się do nowych i innowacyjnych metod, aby ich buty były bardziej ekologiczne. Użyte materiały obejmują wszystko, od fusów z kawy i kukurydzy po tworzywa sztuczne na bazie roślin i skórę jabłkową.

Podczas gdy niektóre z tych innowacji pochodzą od nowych marek, znane marki, takie jak Adidas i Reebok, również pracują nad zmniejszeniem śladu węglowego, w wielu przypadkach wprowadzając wegańskie i przyjazne dla środowiska wersje swoich klasycznych butów.

Rynek obuwia wegańskiego jest obecnie wart 42,18 miliarda dolarów, a przewiduje się, że do 2030 roku osiągnie 76,30 miliarda dolarów.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *