Flat White vs Latte: jaka jest różnica

W naszym ostatnim ankieta na temat najpopularniejszych kaw w UKstwierdziliśmy, że w kawiarniach wolisz zamawiać flat white lub latte. Biorąc pod uwagę, że są ulubieńcami kawoszy i jak często jesteśmy pytani o różnice między nimi, pomyśleliśmy, że przyda Ci się dowiedzieć się więcej o tych popularnych kawach.

Co to jest płaska biel?

Płaska biel to kawa na bazie espresso. Składa się z pojedynczej lub podwójnej porcji espresso zwieńczonej cienką lub „płaską” warstwą mikropianki – gotowanego na parze mleka, które zostało napowietrzone, aby uzyskać gładką i aksamitną konsystencję. Mikropianka ma kremowe odczucie w ustach, które nie jest zbyt mleczne i doskonale uzupełnia mocny smak espresso.

Ludzie nie są do końca pewni pochodzenia płaskiego białego – Australia i Nowa Zelandia twierdzą, że go stworzyły – chociaż wiemy, że przybył do Wielkiej Brytanii około 2005 roku i zaczął być sprzedawany w Starbucks w całym kraju w 2010 roku. Starbucks w końcu doda ją do swojego menu w Ameryce w 2015 roku. Pod wieloma względami jest nowicjuszem w świecie kawy z głównego nurtu, choć najwyraźniej nie miało to żadnego wpływu na jej popularność.

płaski biały

Co to jest latte?

„Latte” to po włosku mleko. Dlatego we Włoszech najlepiej nie składać zamówienia na „latte”, ponieważ prawdopodobnie skończysz z filiżanką mleka, zamiast tego, czego naprawdę chcesz, czyli „caffè latte”.

Jednak poza Włochami latte to kolejna kawa na bazie espresso, składająca się z pojedynczego lub podwójnego espresso, mleka na parze i warstwy spienionego mleka, aby ją uzupełnić. Ta spieniona mleczna pianka jest często używana do robienia latte art.

Latte ma bardziej mleczny smak niż flat white. (Oczywiście można dostać całą gamę smakowych latte, co doprowadziło również do deserów inspirowanych latte, takich jak popularne ciasto z kawą latte z przyprawami dyni). W dzisiejszych czasach jest ich mnóstwo opcje mleka bezmlecznegow tym soję, którą można wykorzystać do robienia latte dla osób wegan lub nietolerujących laktozy.

Więc jakie są różnice między flat white a latte?

Flat White i Latte obok siebie
Zdjęcie: Avlxyz Flickr

Oto 3 główne różnice:

  • Rozmiar: będzie się to różnić w zależności od baristy, ale często płaski biały jest podawany w filiżance o pojemności od 150 do 160 ml, podczas gdy latte podawana jest w większym kubku o pojemności 240 ml.
  • Kompozycja: płaskie białe ma mniej mleka, a więc większy procent espresso niż latte, ponieważ składa się z jednego lub dwóch porcji espresso pokrytych cienką warstwą mikropianki, podczas gdy latte składa się z jednego lub dwóch porcji espresso, mleko na parze i warstwa spienionego mleka
  • Smak: Płaska biel będzie miała mocniejszy kawowy smak niż latte, która będzie miała bardziej mleczny smak

Możesz zrobić własne płaskie białe i latte w domu, zwłaszcza jeśli masz parowa różdżka zrobić mikropiankę. A subskrypcja kawy z Blue Coffee Box gwarantuje idealną kawę bez względu na to, jak ją robisz, więc dlaczego nie spróbować swoich sił w przygotowaniu tych popularnych napojów kawowych lub wysłać pudełko na prezent do tego wyjątkowego miłośnika kawy.

Pamiętaj, aby sprawdzić nasze szkoła kawy aby dowiedzieć się więcej o świecie kawy i najpopularniejszych (i pysznych) trendach kawowych.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *