FoodValley Challenge poszukuje pożywnych i przetworzonych produktów roślinnych – vegconomist

Międzynarodowa organizacja zrównoważonej żywności Dolina Żywności, Holandia zapoczątkowała nowe wyzwanie dla startupów opracowujących pożywne i poddane recyklingowi produkty pochodzenia roślinnego.

Foodvalley poszukuje nowej generacji żywności pochodzenia roślinnego, aby pomóc wyżywić szybko rosnącą globalną populację. Według organizacji, chociaż wiele produktów z alternatywnymi białkami ma doskonały smak i strukturę, ich wartość odżywcza może ulec poprawie.

Ponadto istnieje kilka pobocznych strumieni przemysłu spożywczego — takich jak produkty uboczne pszenicy i wypieki z produkcji oleju roślinnego — które potencjalnie można wykorzystać do wytwarzania roślinnych alternatywnych produktów mięsnych i mlecznych, redukując ilość odpadów. Te produkty uboczne są często bogate w białko, bogate w błonnik i ubogie w cukier, dzięki czemu są pożywne i zrównoważone.

Startupy ubiegające się o udział w wyzwaniu powinny idealnie spełniać oba kryteria, produkując białka pochodzenia roślinnego, które są pożywne i zawierają składniki z recyklingu. FoodValley jest szczególnie chętny do kontaktu z producentami skupiającymi się na określonej grupie demograficznej, takimi jak sportowcy lub dzieci.

Mleko z ziaren Wunderkern
© Wunderkern

Produkty z recyklingu roślinnego

Coraz więcej firm wykorzystuje produkty uboczne przemysłu spożywczego do wytwarzania innowacyjnej żywności pochodzenia roślinnego. Należą do nich Wunderkern, który opracował mleka roślinne z pestek moreli, oraz Luya, producent mięsa alternatywnego, wykorzystujący okarę (produkt uboczny produkcji tofu i mleka sojowego) jako główny składnik. Innym przykładem jest izraelska More Foods, która produkuje alternatywy dla mięsa z przetworzonych nasion dyni i słonecznika.

Przyspieszenie innowacji

W ramach nowego wyzwania FoodValley będzie wspierać kandydatów, którzy odnieśli sukces, przyspieszając innowacyjność i rozwój biznesu. Może to obejmować zapewnienie dostępu do obiektów, zasobów, inwestorów i potencjalnych partnerstw.

Najbardziej obiecujące firmy otrzymają wsparcie na dalszy rozwój i komercjalizację swoich produktów. Zgłoszenia do konkursu będą otwarte do 15 listopada.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *