Francuska prasa vs kawa przelewowa: która jest lepsza?

Wszyscy znamy to uczucie. Budzisz się oszołomiony i rozpaczliwie potrzebujesz kofeiny. Idziesz do kuchni, nalewasz kawę i czekasz. I czekaj. Wreszcie masz filiżankę joe, która zbyt długo stała na palniku.

Czas zainwestować w lepszą metodę parzenia. Ale który?

Dziś Porównam metody parzenia kawy French Press i Pour over aby pomóc Ci wybrać najlepsze dla Twoich potrzeb!

Dlaczego po prostu nie użyć automatycznego ekspresu do kawy przelewowej?

Automatyczny przelewowy ekspres do kawy jest łatwy i wygodny. Wystarczy włożyć filtr, napełnić go fusami, dodać wody i nacisnąć przycisk. Ale bycie łatwym nie zawsze oznacza, że ​​jest najlepsze. Korzystanie z automatycznego ekspresu przelewowego ma kilka wad:

  • Nie robi dobrej kawy: Możesz uzyskać przyzwoitą kawę za pomocą tradycyjnego ekspresu przelewowego, ale nigdy nie będzie ona smakować tak, jak te z kawiarni, do których jesteś przyzwyczajony.
  • Nie możesz kontrolować naparu: Nie możesz udoskonalić swojego naparu za pomocą automatycznego ekspresu do kawy przelewowej. Temperatura wody, czas parzenia i ilość wsypanej kawy mają wpływ na smak kawy.
  • To nie jest tanie: Automatyczne ekspresy do kawy przelewowej są droższe niż tradycyjne ręczne zaparzacze do kawy i prawdopodobnie skończysz na zakupie wielu kapsułek z kawą itp.

Więc jeśli chodzi o kawę, na co masz ochotę? Czy wolisz mieć filiżankę kawy zrobioną przez kogoś innego, czy też podoba Ci się pomysł zaparzenia własnego? Jeśli opierasz się na drugim pomyśle, czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tych dwóch ręcznych piwowarach!

Przegląd prasy francuskiej

French press to ekspres do kawy, który jest popularny ze względu na prostą konstrukcję i możliwość przygotowania mocnej filiżanki kawy. Prasa składa się z karafki, tłoka i filtra.

Aby użyć prasy francuskiej, musisz najpierw grubo zmielić ziarna kawy. Następnie wlej gorącą wodę do karafki i pozostaw kawę na cztery minuty przed naciśnięciem tłoka.

Prasa francuska jest idealna do zaparzania mocnej kawy, ponieważ pozwala na wydobycie wszystkich naturalnych smaków kawy. Jest to dość prosty proces, ale jest kilka rzeczy, które musisz wiedzieć, aby zaparzyć idealną filiżankę kawy za pomocą francuskiej prasy.

Obejmują one:

1. Właściwy stosunek wody do kawy

Aby zaparzyć idealną filiżankę kawy za pomocą French Pressu, musisz znać dokładny stosunek wody do kawy. Będziesz potrzebował około 2 lub 3 łyżki mielonych ziaren kawy na każde 6 uncji wody.

W ten sposób otrzymasz mocną, bogatą kawę. Jeśli wolisz słabszy smak, użyj mniej kawy i więcej wody.

2. Odpowiednie mielenie ziaren kawy

Prasy francuskie przeznaczone są do pracy z grubym mieleniem ziaren kawyale możesz użyć dowolnego rodzaju ziaren kawy, które lubisz. Jest jednak jedna wada. Jeśli użyjesz drobniejszego mielenia, fusy przesuną się przez prasę do filiżanki.

3. Temperatura wody

Jeśli chodzi o przygotowanie idealnej kawy French Press, kluczowa jest temperatura wody. Za gorąco, a skończysz z przypalonym, gorzkim naparem, a za zimno, a kawa będzie słaba i wodnista.

Jaka jest idealna temperatura wody dla kawy French Press?

Niektórzy twierdzą, że idealna temperatura wody dla kawy French Press wynosi od 195 do 205 stopni Fahrenheita. Ale myślę, że to trochę zbyt precyzyjne. W końcu kto ma czas na sprawdzenie temperatury wody przed zaparzeniem?

Oto moja niezawodna metoda, dzięki której kawa French Press będzie zawsze parzona w idealnej temperaturze: Po prostu zagotuj trochę wody, pozwól jej ostygnąć przez 30 sekund, a następnie zalej nią swoje fusy. Otóż ​​to! Nie potrzebujesz termometru ani żadnego wymyślnego sprzętu.

Te trzy rzeczy pomogą Ci uzyskać idealną prasę francuską za każdym razem. Notatka że dotyczą one każdej metody parzenia kawy, nie tylko French Press (z kilkoma różnicami tu i tam).

Dostępne rozmiary prasy francuskiej

Prasę francuską można znaleźć w wielu rozmiarach, ale 3 filiżanki, 4 filiżanki, 8 filiżanek i 12 filiżanek są na ogół najbardziej znane.

Po ustaleniu pożądanej ilości, jaką Twoja prasa francuska zarobi w danym momencie, możesz wybrać odpowiedni dla siebie rozmiar. Jeśli chcesz zaparzyć tylko niewielką ilość kawy, rozmiar 3 filiżanek jest dla Ciebie idealny. Jeśli chcesz zrobić trochę więcej ziemi, miseczki w rozmiarze 4 lub 8 załatwią sprawę.

Wreszcie, jak zapewne się domyślasz, kubek 12 jest przeznaczony na duże spotkania i kawiarnie.

Więc jaki rozmiar wybrać? Wybór należy do Ciebie, ale jeśli nie masz dużego doświadczenia z prasą francuską, zaleca się rozmiar miseczki 3.

Ekspres przelewowy: jak to działa?

Kawa przelewowa to proces polegający na powolnym, miarowym zalewaniu gorącej wody na fusy zawarte w papierowym filtrze.

Ważny jest rozmiar mielenia kawy przelewowej – zbyt drobne, a woda będzie filtrować zbyt długo, przez co kawa będzie gorzka; zbyt gruba, a woda przefiltruje się zbyt szybko, przez co kawa będzie słabo smakować.

Kluczem do idealnej filiżanki kawy przelewowej jest cierpliwość – musisz pozwolić, aby woda kapała powoli i równomiernie na fusy i nie ulegaj pokusie wyjmowania filtra papierowego, zanim cała woda przepłynie.

Spowoduje to mniej niż idealną filiżankę kawy.

Wielu baristów na całym świecie uważa, że ​​metoda przelewowa pozwala uzyskać lepszą filiżankę kawy niż jakakolwiek inna metoda.

Chemex jest najpopularniejszym z przelewowych ekspresów do kawy i został wynaleziony w 1941 roku przez Petera Schlumbohma, który urodził się w Niemczech, ale w młodości przeniósł się do Nowego Jorku.

Inne browary w stylu przelewowym oprócz Chemex to Hario V60 i Kalita Wave.

Evelina

Pasja Eveliny do kawy nigdy nie mogła być ukryta. Pracując jako barista poznała prawdziwą wartość ziarna kawy i jego tajemnice. W miarę jak rozwijała się jako baristka, rozwijała się jej wiedza, techniki przygotowywania różnych mieszanek kawy i, co najważniejsze, jak obsługiwać każdy rodzaj sprzętu, jeśli chodzi o kawę. Posiadanie dyplomu z biomedycyny i bycie baristą pozwala jej dostarczać naszej społeczności dogłębnej wiedzy na temat kawy.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *