Herbata dla początkujących: część pierwsza

Nie wszystkie herbaty są sobie równe; dzisiaj rozpoczynamy dyskusję o różnych rodzajach herbat, o tym, jak różnią się smakiem i jak je prawidłowo parzyć.

EMILY MENESES
STARSZY WSPÓLNIK ONLINE

Główny obraz autorstwa Alice Pasqual za pośrednictwem Unsplash

Chociaż herbata jest podstawą kawiarni, wciąż jest w niej wiele rzeczy, których wielu nie rozumie. Z jakich roślin pochodzą liście herbaty i co odróżnia różne rodzaje herbaty od siebie? W jaki sposób różne rodzaje herbaty różnią się smakiem i czy muszą być parzone na różne sposoby? W naszej serii „Przewodnik po herbacie dla początkujących” przeprowadzimy Cię przez wszystkie te pytania i pomożemy Ci opanować sztukę herbaty, tak abyś mógł zaparzyć wspaniałą filiżankę w swojej kawiarni lub w domu.

Na ziemi stoi pleciony kosz.  Kosz wypełniony jest świeżo zebranymi liśćmi Camellia Sinensis.
Herbata biała, zielona, ​​oolong i czarna pochodzą z Camellia sinensis zakład.
Zdjęcie autorstwa Patricio Hurtado za pośrednictwem Pixabay.

Camellia Sinensis: gdzie zaczyna się cała herbata

Cała herbata pochodzi z liści jednej rośliny, Camellia sinensis—gatunek wiecznie zielonego krzewu. Liście tej rośliny zwykle pojawiają się wczesną wiosną. Po zbiorze liście są przetwarzane na różne sposoby, w wyniku czego powstają różne rodzaje herbaty.

W tej serii artykułów będziemy badać główne rodzaje herbaty: białą, zieloną, oolong i czarną. Będziemy również dotykać herbat fermentowanych (najbardziej znana z nich to pu-erh) oraz herbat ziołowych, które nie są wytwarzane z Camellia sinensis, ale z ziół, kwiatów i zbóż. W dzisiejszej pierwszej odsłonie przyjrzymy się herbacie białej i zielonej.

Biała herbata

Ze wszystkich rodzajów herbat biała herbata jest tą, która wymaga najmniejszego przetwarzania – w rzeczywistości zasadniczo nie wymaga żadnego przetwarzania. Biała herbata bierze swoją nazwę od puszystego białego puchu znajdującego się na młodych pąkach Camellia sinensis, z których jest zbierana. Tę herbatę wytwarza się po prostu przez zbieranie najmłodszych liści i pąków krzewu herbacianego, a następnie suszenie ich w bezpośrednim świetle słonecznym. Pozwala to na naturalne utlenianie.

Liście herbaty zwykle potrzebują jednego lub dwóch pełnych dni do wyschnięcia na powietrzu, aw przypadkach, gdy otaczający klimat jest zbyt wilgotny lub deszczowy, można je delikatnie suszyć w suszarce bębnowej na bardzo małym ogniu. Po zaparzeniu biała herbata ma zazwyczaj jasnozielony lub żółty kolor i znana jest z lekkiego ciała, delikatnego aromatu i subtelnie słodkich, kwiatowych, owocowych i orzechowych nut.

Zwykła biała porcelanowa filiżanka bez uchwytu jest pełna zaparzonej białej herbaty o jasnożółto-zielonym kolorze.  Obok kubka znajduje się mały biały czajniczek z pokrywką i uchwytem z boku, podobnym do uchwytu garnka.
Herbata biała to najdelikatniejszy smak z głównych rodzajów herbat. Znany jest z lekkiego ciała, subtelnych aromatów oraz łagodnie słodkich i owocowych smaków. Zdjęcie autorstwa Kirana Koka za pośrednictwem Unsplash.

Parzenie białej herbaty

Ze względu na delikatność białej herbaty nigdy nie należy jej parzyć wrzątkiem; staraj się utrzymywać temperaturę wody poniżej 170 stopni Fahrenheita. Jeśli nie masz czajnika z kontrolowaną temperaturą, możesz doprowadzić wodę do wrzenia, wyłączyć ogrzewanie i pozostawić na około minutę, zanim wylejesz ją na liście herbaty. Na każdą jedną lub dwie łyżeczki liści herbaty użyj ośmiu uncji wody. Zaparzaj herbatę przez trzy do pięciu minut, w zależności od tego, jak mocna ma być.

Zielona herbata

Zielona herbata wymaga minimalnego przetwarzania, podobnie jak biała herbata, z jednym dodatkowym etapem: inicjowanie utleniania poprzez zastosowanie ciepła poprzez wypalenie świeżych liści na woku lub gotowanie na parze przez 20-30 sekund. Metoda wypalania na patelni jest powszechnie stosowana w przypadku chińskich zielonych herbat (takich jak zielona herbata gunpowder lub zielona herbata dragonwell). Metoda gotowania na parze jest charakterystyczna dla japońskich zielonych herbat (takich jak sencha czy genmaicha).

Po zaparzeniu zielona herbata ma kolor zielony lub żółty. W porównaniu z białą herbatą jest bardziej ziemisty i pikantny, z aromatami tostowymi, trawiastymi i roślinnymi. Zielona herbata jest również bardziej orzechowa i maślana niż biała herbata, zachowując jednocześnie lekkie kwiatowe podteksty.

W biało-niebieskiej porcelanowej filiżance na białym spodku zaparza się zielona herbata liściasta.  Obok kubka znajduje się drewniana miarka z większą ilością suszonych liści zielonej herbaty.  Oba znajdują się na rzeźbionej drewnianej desce.
W porównaniu z białą herbatą zielona herbata ma bardziej trawiaste i bardziej roślinne smaki. Ma również bardziej smak umami, z lekkim tostowaniem, które pochodzi z liści podgrzewanych na woku lub gotowanych na parze. Zdjęcie Apple Deng za pośrednictwem Pixabay.

Parzenie zielonej herbaty

Podobnie jak biała herbata, zielona herbata jest delikatna i dlatego nie należy jej parzyć wrzątkiem. Podczas parzenia zielonej herbaty twoja woda powinna mieć temperaturę od 175 do 185 stopni Fahrenheita – w przeciwnym razie ryzykujesz, że twoja herbata rozwinie gorzki smak. Na każdą łyżeczkę liści zielonej herbaty użyj ośmiu uncji wody. Zaparzaj herbatę przez około trzy do pięciu minut przed podaniem.

Kilka wskazówek dla profesjonalistów

Podczas parzenia dowolnego rodzaju herbaty, aby uzyskać najlepsze rezultaty, pamiętaj o następujących wskazówkach:

  • Podając herbatę, najlepiej podgrzać filiżankę. Możesz to zrobić, wlewając do filiżanki niewielką ilość gorącej wody, a następnie wylewając ją przed nalaniem herbaty.
  • Unikaj używania wody z kranu lub twardej wody – może to zmienić delikatny smak herbaty. Staraj się zawsze używać wody źródlanej, filtrowanej lub oczyszczonej.
  • Jeśli nie masz czajnika z kontrolowaną temperaturą, użycie termometru może pomóc w uzyskaniu odpowiednich warunków parzenia.
  • Przykrywanie herbaty podczas parzania jest niezbędne, aby smaki mogły się w pełni rozwinąć. Dlatego najlepiej używać zakrytego czajnika lub czajnika.

Czekajcie na drugą część tej serii artykułów, w której szczegółowo omówimy herbaty oolong, czarne, fermentowane i ziołowe.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *