Ile kofeiny jest w herbacie?

To często zadawane pytanie:

Ile kofeiny znajduje się w herbacie?

Cóż, odpowiedź brzmi, że ilość kofeiny w herbacie zależy od rodzaju herbaty, takiej jak biała herbata, zielona herbata i czarna herbata, które mają różne ilości kofeiny, a także jak długo go parzysz i jaką temperaturę wybierasz.

Rozbijmy to. Zawartość kofeiny w herbacie zależy od:

– Metoda przetwarzania herbaty (herbata czarna, herbata zielona, ​​herbata biała) – Wszystkie herbaty są pozyskiwane z tej samej rośliny herbaty, zwanej także Camellia Sinensis, ale zawartość kofeiny zależy od metody przetwarzania, a nawet czasu zbioru, ponieważ mogą występować różnice w stopniu utlenienia herbaty.

– Jak długo parzona jest herbata – naprawdę oczywiste, ale im dłużej zaparzasz herbatę, tym więcej kofeiny zostanie wchłonięte przez herbatę, którą pijesz. Na przykład, jeśli parzysz czarną herbatę przez minutę, będzie ona zawierała 40 mg kofeiny. Ale jeśli parzysz przez 3 minuty, ilość kofeiny wzrośnie do 60 mg.

– W jakiej temperaturze parzona jest herbata – im wyższa temperatura podczas parzenia herbaty, tym wyższy stopień ekstrakcji kofeiny do herbaty, ponieważ wyższe temperatury powodują szybsze poruszanie się cząsteczek i przenoszenie większej ilości kofeiny z liści herbaty do herbaty.

Oto tabelaryczne przedstawienie ilości kofeiny w różnych postaciach herbaty.

Rodzaj herbaty

Ilość kofeiny w miligramach (mg)

Czarna herbata

47 do 90 mg

Zielona herbata

20 do 45 mg

Biała herbata

6 do 60 mg

Herbata Yerba Mate

85 mg

Herbata Matcha

35 do 40 mg

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *