Informa Markets: „Prędkość, z jaką producenci wprowadzają nowe produkty roślinne, zapiera dech w piersiach” – vegconomist

Spośród wszystkich obecnych trendów w przemyśle spożywczym, boom na surowce i produkty pochodzenia roślinnego jest z pewnością tym, który najbardziej zmienia branżę i ofertę na półkach.

Po prezentacji raportu Fi Global insights Plant-based Report 2022, Peter Link rozmawiał z: Kinga Wojcicka-Świderskakierownik ds. treści – żywność, Rynki informacyjnena temat tego megatrendu oraz związanych z nim możliwości i wyzwań.

Peter Link: Kinga, masz doskonały, wszechstronny pogląd na przemysł spożywczy i składników na całym świecie. Co odróżnia trend w kierunku żywności i składników pochodzenia roślinnego od wszystkich innych trendów, które widzieliśmy w branży w ciągu ostatnich kilku lat?
Kinga Wojcicka-Świderska: To trend, który się utrzyma i stanie się głównym nurtem, bo napędza go wiele spraw. Z jednej strony mamy kryzys klimatyczny, skutki pandemii, rosnącą liczbę ludności na świecie i znaczny wzrost zachorowań. Z drugiej strony rośnie świadomość zrównoważonego rozwoju, zdrowej żywności i dobrostanu zwierząt.

„Można założyć, że dieta oparta głównie na roślinach stopniowo stanie się normą”

Można przypuszczać, że dieta w przeważającej części roślinnej stanie się stopniowo normą w niektórych grupach konsumentów. Jednak demografia odgrywa ważną rolę, ponieważ młodsi ludzie są bardziej zaniepokojeni przyszłością planety, a także są bardziej otwarci na nowe podejścia żywieniowe.

opcje wegańskie niemiecki supermarket
© Robert Kneschke-stock.adobe.com

Peter Link: Patrząc na konsumentów i rynek, jakie są najważniejsze zmiany?
Kinga Wojcicka-Świderska: Obecnie najważniejszą grupą kupujących alternatywy dla mięsa i nabiału jest rosnąca liczba fleksitarian. Na rynku jest również coraz większy wybór pierwszorzędnych produktów, które sprawiają, że dieta roślinna jest bardziej urozmaicona, smaczniejsza i łatwiejsza do przestrzegania. Jest to oczywiście efekt wzajemny, ponieważ rośnie zainteresowanie i popyt na takie produkty. Nawet dyskonty oferują alternatywy roślinne coraz więcej miejsca na półkach. Na przykład austriacka sieć supermarketów Billa niedawno otworzyła cały sklep zawierający wyłącznie produkty pochodzenia roślinnego. Byłoby to niewyobrażalne nawet kilka lat temu.

Peter Link: Co możemy powiedzieć o tym trendzie patrząc na branżę?
Kinga Wojcicka-Świderska: Po pierwsze, szybkość, z jaką producenci wprowadzają na rynek nowe produkty roślinne, zapiera dech w piersiach – niezależnie od tego, czy są to alternatywy dla mięsa lub nabiału, czy też inne kategorie, takie jak wegańskie batony energetyczne lub gotowe dania wegetariańskie lub wegańskie. W tym segmencie coraz częściej spotyka się szybkie prototypowanie, a liczba wprowadzanych na rynek produktów jest oszałamiająca.

JamnWegańskie danie z bliska
© Jam N Vegan

Po drugie, widzimy obecnie, jak wiele firm mięsnych i mlecznych rozszerza swoje portfolio o alternatywy roślinne. Robią to nie tylko dlatego, że dostrzegają atrakcyjność segmentu biznesowego, ale dlatego, że muszą zabezpieczyć swoje firmy na przyszłość.

Ponadto wielu producentów składników dostosowuje swoje portfolio, aby uwzględnić źródła białka pochodzenia roślinnego: niektórzy rozszerzają swoje zdolności na dużą skalę, a inni tworzą dedykowane jednostki biznesowe lub firmy dla swoich firm opartych na roślinach.

Peter Link: W jakich obszarach widzisz największy rozwój?
Kinga Wojcicka-Świderska: Ekscytujące jest to, że rozwój odbywa się niemal we wszystkich obszarach. Po pierwsze, rośnie różnorodność stosowanych źródeł białka. Podczas gdy w przeszłości myśleliśmy tylko o soi, owsie, pszenicy lub migdałach, teraz widzimy również groch, łubin, fasolę fava, grzyby i wiele innych źródeł, takich jak algi i produkty fermentowane.

Innowacje Triton Algi
© Innowacje Triton Algae

Ważnym aspektem stał się również zrównoważony rozwój: regionalność i jak najmniejsze zużycie zasobów w uprawie to zdecydowanie kryteria, które odgrywają rolę dla konsumentów. Wiele dzieje się również w zakresie technologii przetwarzania, ponieważ producenci pracują nad delikatnymi, fizycznymi procesami, które powinny ograniczyć lub wyeliminować potrzebę stosowania dodatków. Kolejnym obszarem rozwoju był ogromny postęp, jaki dokonał się w dziedzinie doskonalenia sensorycznego.

Peter Link: Jakie wyzwania stoją przed branżą w odniesieniu do produktów pochodzenia roślinnego?
Kinga Wojcicka-Świderska: Obecnie problemem jest dostępność i zaopatrzenie w surowce, podobnie jak utrzymujący się wpływ pandemii, niepewne łańcuchy dostaw i zbiory oraz braki kadrowe. Kolejnym wyzwaniem, przed którym stoi branża, jest potrzeba dalszego zmniejszania stopnia przetworzenia produktów roślinnych – czy to poprzez nową technologię procesową, czy nowe rozwiązania opakowaniowe, aby stosowanie konserwantów lub innych dodatków nie było konieczne.

„Widzimy wiele alternatyw dla mleka lub mięsa, które pozostają w tyle za „oryginalnymi” pod względem profilu żywieniowego”

Widzimy również, że wiele alternatyw dla mleka lub mięsa pozostaje w tyle za „oryginalnymi” pod względem profilu żywieniowego. Dlatego ważne jest, aby formułować produkty, a nawet wzmacniać je składnikami odżywczymi, w celu wzmocnienia profilu odżywczego, aby obejmował wszystkie ważne składniki odżywcze w wystarczających ilościach. Często dyskutuje się również o cenach, ponieważ surowce wysokiej jakości są drogie, a konsumenci muszą chcieć i być w stanie za nie zapłacić.

nowe mleko alternatywne od wunderkern
© Wunderkern

Peter Link: Czego oczekują konsumenci w zakresie przejrzystości i komunikacji?
Kinga Wojcicka-Świderska: Konsumenci są bardzo wrażliwi, jeśli chodzi o greenwashing. Chcą uczciwych produktów i uczciwej komunikacji. Jeśli chodzi o marketing, firmy muszą działać rozważnie. Rośnie również zainteresowanie pochodzeniem surowców: skąd pochodzą, jak są uprawiane i co to oznacza dla tamtejszej ludności?

Firmy, które ujawniają swoje łańcuchy dostaw i zapewniają przejrzystość, znajdują się w oczach konsumentów. Dotyczy to wszystkich kategorii produktów, ale te alternatywy dla mięsa i nabiału, które reprezentują etykę i zrównoważony rozwój, są traktowane najbardziej krytycznie. Nie należy również lekceważyć znaczenia odpowiedniego rozwiązania opakowaniowego.

Kolejnym kluczowym punktem dla konsumentów jest historia. Wiele produktów roślinnych ma młody i modny wizerunek i można je zaklasyfikować jako produkty lifestylowe. Jeśli marketerzy mają do opowiedzenia świetną historię o produkcie, to pomoże.

Hodowane orzechy
© Hodowany orzech

Peter Link: Jeśli firmy lub start-upy są zainteresowane tworzeniem lub przeformułowaniem produktów: Gdzie jest dla nich najlepsze miejsce na start?
Kinga Wojcicka-Świderska: Wizyta na Fi Europe 2022 w grudniu w Paryżu lub udział w wystawie online to dobry początek, ponieważ daje to wspaniałe możliwości do badań i nawiązywania kontaktów. Tutaj wystawcy prezentują nie tylko składniki, ale także kompletne koncepcje produktów. Oparte na roślinach są również jednym z głównych tematów programu treści z wieloma prezentacjami ekspertów branżowych na temat spostrzeżeń rynkowych i konsumenckich oraz strategii formułowania. Upewnij się również Ściągnij Fi Globalne spostrzeżenia Raport roślinny 2022!

„Segment jest samodzielną kategorią z licznymi podkategoriami”

Innova Market Insights uznała roślinność za drugi co do wielkości trend w branży. Według firmy zajmującej się badaniem rynku nie chodzi już tylko o naśladowanie mięsa czy produktów mlecznych. Segment jest samodzielną kategorią z licznymi podkategoriami, w których widać wyraźną „premium”.

supermarket z produktami PB
Zdjęcie dzięki uprzejmości Beyond Animal

Według Innova w latach 2018-2020 sprzedaż produktów roślinnych wzrosła o 49 procent w Europie, podczas gdy w ubiegłym roku odnotowano 59 procentowy wzrost nowych produktów roślinnych z roszczeniami premium lub pobłażliwymi.


Raport Fi Global insights Plant-based 2022 zawiera zwięzły przegląd wszystkich kluczowych zmian i trendów w tej kategorii. Podsumowuje trendy rynkowe i konsumenckie, przedstawia najważniejsze źródła białka pochodzenia roślinnego, a także przygląda się mniej znanym składnikom pochodzącym z alg lub otrzymywanym z kultur komórkowych lub fermentacji, takim jak np. tempeh. Raport dotyczy ważnych aspektów, takich jak tekstura, wygląd i wartość odżywcza produktów, a także przedstawia niektóre z najbardziej ekscytujących nowych produktów w tym segmencie, w tym alternatywy dla mięsa i nabiału, a także dania gotowe i produkty gotowe. Raport zawiera wyniki badań rynkowych przeprowadzonych przez Innova Market Insights, Mintel lub FMCG Gurus.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *