Jak długo trzeba czekać, aż kofeina zacznie działać?

Błony twojego organizmu bardzo szybko wchłaniają kofeinę, więc powinieneś odczuć działanie kofeiny w ciągu 15 do 45 minut po spożyciu kofeiny, ale w zależności od fizjologii osoby, wiadomo, że kofeina wpływa na niektóre osoby w ciągu zaledwie 5 minut.

Jak organizm przetwarza kofeinę?

Po tym, jak błony organizmu wykonały pracę polegającą na wchłonięciu kofeiny, grupa enzymów w wątrobie metabolizuje i degraduje kofeinę.

Twój skład genetyczny określa, ile enzymu produkujesz, co oznacza, że ​​podczas gdy niektóre osoby metabolizują (lub rozkładają) kofeinę bardzo powoli, inne robią to tak szybko, że prawie nie zauważają jej stymulującego działania. To naprawdę zależy od osoby!

Możesz naprawdę zrozumieć, w jaki sposób przetwarzasz kofeinę, pijąc ją i obserwując, co się dzieje. Drżenie kawy, które może obejmować kołatanie serca, nudności, biegunkę, niepokój, lęk i drażliwość, mogą wystąpić u osób, które są nadwrażliwe na kofeinę, nawet w małych dawkach (jak pół filiżanki kawy).

Natomiast jeśli jesteś nadwrażliwy, oznacza to, że kofeina nie ma na ciebie silnego wpływu, normalna dawka nie będzie miała dużego działania stymulującego, nawet jeśli nigdy wcześniej nie piłeś kawy.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *