Jak kawa jest bezkofeinowa?

Istnieją trzy główne metody dekofeinizacji:

– Szwajcarski proces dekofeinizacji wody

– Proces dekofeinizacji CO2

– Proces dekofeinizacji chlorkiem metylenu

– Proces dekofeinizacji octanu etylu

Szwajcarski proces wodny

Decadent Decaf używa tylko bezkofeinowych ziaren kawy Swiss Water Process, które są certyfikowane w 99,9% bez kofeiny i używają wody (żadnych nieprzyjemnych chemikaliów) do odkofeinowania ziaren.

Opracowany w Szwajcarii w latach 80 Szwajcarski proces wodny jest procesem wolnym od chemikaliów. Zielone (surowe) ziarna kawy są zanurzane w wodzie w celu ekstrakcji kofeiny przy użyciu wody nasyconej pożądanymi składnikami kawy, zmniejszając w ten sposób ekstrakcję olejków kawowych i aromatów podczas procesu dekofeinizacji.

Oznacza to, że ekstrahowana jest kofeina, ale nie smak. Ten proces parowania trwa od 8 do 10 godzin i obejmuje przenoszenie partii kawy bezkofeinowej do różnych łaźni parowych. Obecnie Decadent Decaf używa tylko najwyższej jakości ziaren kawy bezkofeinowej najwyższej jakości przy użyciu szwajcarskiego procesu wodnego.

Możesz dowiedzieć się więcej na temat szwajcarskiego procesu bezkofeinowego wody tutaj na naszym Szwajcarska strona bezkofeinowa z wodą.

Proces bezkofeinowy CO2

Metoda CO2 została opracowana przez dr Kurta Zosela z Instytutu Maxa Plancka.

W naukowym języku nazywa się to ekstrakcją płynu w stanie nadkrytycznym. Zasadniczo proces rozpoczyna się od zanurzenia ziaren w dwutlenku węgla (ten sam gaz, co w wodzie gazowanej) na około 10 godzin.

Niektórzy palacze nazywają to Proces bezkofeinowy z wodą gazowanąale uważamy, że nie jest to dokładne i powinni używać właściwego terminu CO2.

Po dokładnym namoczeniu sprężony CO2 zawierający rozpuszczoną kofeinę jest usuwany z komory, która jest zawracana do ciśnienia atmosferycznego, umożliwiając odparowanie CO2.

Pozwala to na usunięcie kofeiny za pomocą filtrów węglowych. Ponownie, proces ten pozwala uniknąć stosowania jakichkolwiek szkodliwych substancji, a Decadent Decaf bada w przyszłości pozyskiwanie wysokiej jakości ziaren o doskonałym smaku przy użyciu procesu CO2.

Z punktu widzenia ochrony środowiska, używany CO2 jest w stałym obiegu, a nie jest odprowadzany do atmosfery – po usunięciu ziaren z systemu nastąpi dalsze odgazowywanie (żaden proces nie jest doskonały), ale w większości jest to system zamknięty, co jest dobrą wiadomością dla środowiska.

Proces bezkofeinowy z chlorkiem metylenu (MCP)

Dekofeinacja z użyciem chlorku metylenu jest staromodnym sposobem na pozbycie się kofeiny z kawy i nadal jest to sposób, w jaki zdecydowana większość kawy jest bezkofeinowa na całym świecie.

Kiedy pijesz bezkofeinową kawę rozpuszczalną, prawie na pewno zostanie pozbawiona kofeiny przy użyciu procesu rozpuszczalnika chlorku metylenu.

Podobnie, jeśli nie ma wzmianki o tym, jak palona kawa została pozbawiona kofeiny na opakowaniu, znowu prawie na pewno jest to MCP.

Ale co to jest?

Chlorek metylenu to bezbarwny rozpuszczalnik chemiczny w postaci płynnej o lekko słodkim aromacie o temperaturze wrzenia 104°F. Jest rozpuszczalnikiem chemicznym o wielu zastosowaniach, w tym do usuwania farby i lakieru do włosów.

Metoda dekofeinizacji rozpuszczalnikiem jest następująca:

  1. Najpierw ziarna kawy poddaje się działaniu pary w celu wyciągnięcia kofeiny z wewnętrznego ziarna kawy na zewnętrzną powierzchnię ziarna.
  2. Chlorek metylenu jest nakładany bezpośrednio na ziarna. Jako rozpuszczalnik chemiczny MC usuwa kofeinę.
  3. Następnie na ziarna kawy ponownie podawana jest para, aby usunąć resztki rozpuszczalnika.
  4. Na koniec ziarna są suszone i prażone, co usuwa wszelkie dalsze pozostałości rozpuszczalnika chemicznego.
  5. Wszelkie ilości chlorku metylenu pozostawione w parzonej kawie byłyby mniejsze niż jedna część na milion.

Proces bezkofeinowy z octanem etylu (EA)

Coraz popularniejszym procesem odkofeinowania jest proces bezkofeinowy z octanem etylu (EA), często nazywany „bezkofeinową trzciną cukrową”, ale o co chodzi w procesie bezkofeinowej kawy EA?

Mówiąc najprościej, metoda bezkofeinowa z octanem etylu wykorzystuje naturalny rozpuszczalnik – octan etylu – do usuwania kofeiny z ziaren kawy.

Niektórzy uważają, że octan etylu jest bardziej „naturalny” niż inne chemikalia, ponieważ występuje naturalnie w niewielkich ilościach w dojrzewających roślinach, takich jak trzcina cukrowa, jabłka i jeżyny.

Dlatego, ponieważ ten rozpuszczalnik występuje w naturze, często jest sprzedawany jako „naturalnie” bezkofeinowy lub jako Bezkofeinowa z trzciny cukrowej ponieważ octan etylu jest zwykle pozyskiwany jako produkt uboczny fermentacji trzciny cukrowej podczas produkcji przetworzonego cukru.

Jednak według różnych źródeł naukowych (źródło: Coffee Confidential), ze względu na koszty pozyskiwania naturalnego octanu etylu, substancja chemiczna używana do dekofeinizacji jest często w rzeczywistości syntetyczna.

Dzieje się tak dlatego, że octan etylu może być pozyskiwany i wytwarzany w bardziej przystępny sposób przy użyciu alkoholu etylowego i kwasu octowego, z których oba są zwykle wytwarzane z naturalnych składników i pochodnych ropy naftowej.

Jak wygląda naukowy proces dekofeinizacji octanem etylu?

i) Zielona fasola jest najpierw moczona w wodzie, a następnie gotowana na parze w celu rozszerzenia komórek fasoli.

ii) Zielona fasola jest następnie moczona i myta w roztworze octanu etylu, który przyciąga i usuwa kofeinę

iii) Po umyciu octanem etylu, kawa jest następnie płukana, suszona i pakowana do wysyłki.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *