Jak zrobić ekstrakt waniliowy

Tak łatwo zrobić domowy ekstrakt waniliowy! Potrzebujesz tylko dwóch składników i trochę czasu. Świetne do własnego wypieku lub na prezent!

Jak zrobić ekstrakt waniliowy

domowy estrakt z wanilii

Ekstrakt waniliowy jest podstawowym składnikiem wypieków. Nawet dodanie niewielkiej ilości do wypieków może znacznie poprawić smak.

Chociaż dostępnych jest wiele różnych marek ekstraktu waniliowego, naprawdę łatwo jest zrobić własny, używając tylko ziaren wanilii, alkoholu, pojemnika i odrobiny cierpliwości.

Wytwarzanie ekstraktu waniliowego jest nie tylko łatwe i ekonomiczne, ale butelki z domowym ekstraktem waniliowym są również wspaniałymi prezentami dla przyjaciół do pieczenia. Znajdź małe szklane butelki w sklepie z rękodziełem. Następnie zrób etykietę na ekstrakt za pomocą małych naklejek lub etykiet. Zakończ ładną wstążką lub sznurkiem.

Jakiego rodzaju ziaren wanilii użyć

Dostępne są różne odmiany ziaren wanilii, z których najczęściej używa się Madagaskaru, Meksyku i Tahiti. Każdy z nich ma swoje unikalne cechy smakowe. Madagaskar Burbon Vanilla Beans to najczęstszy rodzaj wanilii. Ich smak jest prawdopodobnie tym, co wyczarujesz, gdy myślisz o smaku waniliowym.

Wybór odmiany jest kwestią preferencji. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tych i innych waniliach, przygotuj mój przewodnik po wanilii.

Ziarna wanilii są również dostępne w różnych gatunkach. Fasola klasy A świetnie nadaje się do gotowania i pieczenia. Charakteryzują się wysoką zawartością wilgoci, dzięki czemu ich smak łatwo się przebija. Ziarna wanilii klasy B są ogólnie uważane za lepiej nadające się do wytwarzania ekstraktu waniliowego ze względu na niższą zawartość wilgoci. Ich smak z czasem będzie ładnie intensyfikował Twój ekstrakt.

ziarna wanilii na małej białej tacy

Ile ziaren wanilii użyć

Prawdopodobnie zauważysz pewne rozbieżności w zalecanej liczbie ziaren wanilii, które należy użyć do wytworzenia ekstraktu waniliowego. Sprowadza się to do preferencji smakowych, chociaż istnieją pewne standardy dotyczące tego, co jest uważane za czysty ekstrakt waniliowy.

W przypadku czystego ekstraktu waniliowego FDA podaje, że zawiera 13,35 uncji ziaren wanilii na galon alkoholu. My, piekarze domowi, prawdopodobnie nie wyprodukujemy ekstraktu waniliowego na galon, więc możesz trochę policzyć, aby dowiedzieć się, ile ziaren wanilii potrzebujesz na ilość alkoholu, którą chcesz użyć.

Możesz zmierzyć swoje ziarna wanilii wagowo lub dokonać przybliżenia. Uncja ziaren wanilii to zwykle od 6 do 8 ziaren wanilii.

Butelki, które widzisz na tych zdjęciach, mają pojemność 100 ml, czyli około 3,3 uncji. W zależności od wielkości ziaren do tej objętości używam 2 lub 3 ziarenka wanilii. Jeśli robisz butelkę o pojemności 4 uncji, użyj 3 lub 4 ziaren. Aby uzyskać butelkę o pojemności 8 uncji, wybierz od 6 do 8 ziaren wanilii.

Składana pojedynczo a podwójnie składana wanilia

Ekstrakt waniliowy może być składany pojedynczo lub podwójnie. Wspomniany powyżej stosunek jest standardem przy wytwarzaniu pojedynczej wanilii. To siła większości wanilii, którą znajdziesz w swoim sklepie spożywczym.

Podwójny ekstrakt waniliowy, jak można się domyślić, jest dwa razy silniejszy. Jeśli wolisz mocny smak wanilii, podczas robienia ekstraktu po prostu użyj dwa razy więcej ziaren wanilii.

Może się okazać, że lubisz robić coś pomiędzy składaniem pojedynczym a podwójnym, i to jest w porządku. Dostosuj, gdy zarabiasz więcej, aby znaleźć odpowiedni stosunek do swoich upodobań.

ziarna wanilii w szklanej butelce

Jakiego rodzaju pojemnika użyć

Wybierz szklaną butelkę lub słoik, który ma dobre zamknięcie. Butelka z korkiem lub słoik to dobry wybór. Możesz również zmienić przeznaczenie pojemnika do robienia ekstraktu waniliowego, jeśli wieczko nadal jest ciasno dopasowane. Wybierz rozmiar odpowiadający ilości ekstraktu, który chcesz zrobić. Jeśli robisz kilka butelek na prezent, możesz zrobić jedną dużą butelkę i porcję później lub zrobić mniejsze butelki od początku.

Dokładnie wyczyść i osusz butelkę przed rozpoczęciem przygotowywania ekstraktu. Możesz także zdezynfekować butelki, umieszczając je we wrzącej wodzie na 10 minut. Nie jest to absolutnie konieczne, ale możesz zrobić ten krok, jeśli chcesz.

Możesz użyć przezroczystych lub bursztynowych butelek szklanych. Bursztynowe butelki pomogą zablokować światło, dzięki czemu ekstrakt waniliowy będzie dobrze się przechowywał. Butelki z przezroczystego szkła są w porządku. Tylko pamiętaj, aby przechowywać je w ciemnym miejscu, takim jak szafka kuchenna. W obu rodzajach butelek przechowuj ekstrakt waniliowy w chłodnym, suchym miejscu.

Jedną z rzeczy, których należy unikać podczas przechowywania ekstraktu, jest zatyczka korkowa. Mogą one z czasem ulec pogorszeniu i wpuścić do butelki inne zapachy.

Jaki rodzaj alkoholu użyć do ekstraktu waniliowego

Następnie wybierz swój alkohol. Powinien to być alkohol o wysokiej zawartości alkoholu, taki jak wódka, rum, brandy lub bourbon. Alkohol 80-procentowy jest na ogół korzystną mocą. Wódka jest powszechnie stosowana, ponieważ nie dodaje żadnych dodatkowych smaków. Ale z pewnością możesz użyć dowolnego alkoholu, który wolisz lub masz pod ręką.

Wolę robić ekstrakt waniliowy z wódką. Nie ma potrzeby zaszaleć na drogiej wódce, ponieważ ostateczny smak pochodzi z ziaren wanilii.

Czy mogę zrobić bezalkoholowy ekstrakt waniliowy?

Chociaż nie próbowałem tego, możesz zrobić ekstrakt waniliowy bez alkoholu. Zastąp alkohol 3 częściami gliceryny spożywczej i 1 częścią wody. Konsystencja i smak będzie inny, ale powinien dobrze sprawdzać się jako zamiennik w pieczeniu.

Jak przygotować ziarna wanilii

Możesz użyć nienaruszonych lub zeskrobanych ziaren wanilii. Jeśli używasz nienaruszonej fasoli, pokrój ją wzdłuż ostrego noża. Można to zrobić nożem lub nożyczkami. Nie przecinaj całej; wystarczy je otworzyć na tyle, aby odsłonić wnętrze.

Jeśli używasz fasoli, która była wcześniej użyta w przepisie, upewnij się, że używasz ziaren wanilii, które zostały tylko zeskrobane, a nie ugotowane. Pamiętaj też, że jeśli używasz skrobanej fasoli, może być konieczne dodanie dodatkowej fasoli, aby uzyskać podobny smak.

szklany słój wypełniony ziarnami wanilii i wódką, z włożonym do góry małym lejkiem

Jak napełniać butelki

Następnie umieść ziarna wanilii w pojemniku. Jeśli są zbyt wysokie, aby się zmieścić, możesz je złożyć lub przyciąć tak, aby pasowały poniżej miejsca, w którym będzie linia płynnego wypełnienia. Jeśli to konieczne, użyj wąskiego przedmiotu, takiego jak pałeczka, aby wepchnąć fasolę do pojemnika.

Odmierz alkohol w miarce i wlej go do butelki tak, aby przykrył ziarna. Jeśli Twój pojemnik ma wąski otwór, użyj lejka, aby ten proces był prostszy i mniej brudzący.

Zamknij butelkę i delikatnie wstrząśnij. Dobrym pomysłem jest etykietowanie butelki, nawet jeśli jest to tylko data wykonania. Ci z was, którzy mają zdolności artystyczne, mogą chcieć stworzyć własny styl etykiety. Dla uproszczenia możesz po prostu oznaczyć zakupioną etykietą samoprzylepną. Umieść w chłodnym, ciemnym miejscu.

świeżo przygotowana butelka ekstraktu waniliowego

Co teraz?

Mniej więcej raz w tygodniu ponownie delikatnie wstrząśnij butelką. Zauważysz, że płyn staje się ciemniejszy. Po 4 tygodniach ekstrakt jest gotowy do użycia, ale najlepiej będzie po około 8 tygodniach. Niektórzy wolą czekać nawet 6 miesięcy! Ekstrakt powinien być przechowywany przez czas nieokreślony, jeśli jest właściwie przechowywany.

Gdy ekstrakt waniliowy będzie gotowy do użycia, dodaj go do przepisów, tak jak ekstrakt waniliowy kupiony w sklepie. W miarę wytwarzania większej liczby partii ekstraktu dokonaj niezbędnych korekt liczby ziaren lub odmiany alkoholu, aby dostosować ekstrakt do swoich upodobań.

Czy mogę ponownie napełnić butelki z ekstraktem waniliowym?

Kiedy używasz swojej wanilii, możesz ją uzupełnić, jeśli chcesz. Niektórzy ludzie wolą rutynowo uzupełniać butelki wanilii, aby fasola była przykryta. Dodaj więcej alkoholu, aby go wypełnić i wstrząśnij.

W zależności od tego, ile alkoholu musisz dodać, może być konieczne dodanie kolejnej fasoli, aby przywrócić pożądany smak. Jeśli zauważysz, że zapach nie jest tak silny, prawdopodobnie dobrym pomysłem jest dodanie kolejnej fasoli.

Pamiętaj, ile czasu zajmuje ekstraktowi waniliowemu osiągnięcie najlepszego stanu użytkowego przy podejmowaniu decyzji, czy chcesz ponownie napełnić istniejącą butelkę, czy zrobić nową.

kilka butelek domowego ekstraktu waniliowego

Czy ziarna wanilii można ponownie wykorzystać do ekstraktu waniliowego?

Z pewnością możesz ponownie wykorzystać ziarna wanilii do nowych partii ekstraktu waniliowego. Oczywiście za każdym razem stracą trochę smaku, więc prawdopodobnie najlepsze wyniki uzyskasz łącząc je z nową fasolą.

To zależy wyłącznie od Ciebie. Jeśli nie chcesz w swoim ekstrakcie żadnych drobinek wanilii, możesz przelać wanilię przez drobne sitko, aby je usunąć.

Jeśli twój ekstrakt waniliowy był w twojej szafce od dłuższego czasu, fasola może zacząć się rozkładać. W takim przypadku dobrym pomysłem jest odcedzenie tych dużych kawałków fasoli.

butelka domowego ekstraktu waniliowego ze szczegółową etykietą

Co zrobić z używanymi ziarnami wanilii?

Jeśli usuniesz ziarna wanilii z domowego ekstraktu, można z nich zrobić cukier waniliowy. Najpierw dobrze wysusz fasolę. Następnie umieść fasolę w granulowanym cukrze i przechowuj szczelnie zamknięte. Powinien być gotowy do użycia za około miesiąc.

Przepisy na pieczenie wanilii

Gdy twój ekstrakt waniliowy będzie gotowy do użycia, wypróbuj jeden z tych bardzo waniliowych przepisów.

świeżo przygotowana butelka ekstraktu waniliowego przed kilkoma butelkami dojrzałego ekstraktu waniliowego

świeżo przygotowana butelka ekstraktu waniliowego przed kilkoma butelkami dojrzałego ekstraktu waniliowego

Składniki

  • 6 do 8 ziaren wanilii (około 1 uncji lub 28g)

  • 8 uncji (236 ml) 80-procentowej wódki (lub innego 8-procentowego alkoholu, takiego jak bourbon, rum lub brandy)

  • szklany pojemnik ze szczelnym zamknięciem

Instrukcje

  1. Podzielić ziarna wanilii na środek ostrym nożem lub nożyczkami. Nie kroić całej fasoli.
  2. Umieść ziarna w pojemniku, składając lub krojąc je w zależności od potrzeb.
  3. Wlej alkohol na ziarna, upewniając się, że ziarna są całkowicie zanurzone.
  4. Szczelnie zamknąć pojemnik i przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu.
  5. Ekstrakt będzie gotowy do użycia już po 4 tygodniach, ale 8 tygodni jest lepszy i prawdopodobnie dłużej jest najlepszy.

Uwagi

Skaluj przepis według potrzeb, aby zrobić mniejszą butelkę do użytku osobistego lub kilka butelek do przechowywania i prezentowania. (Butelki na zdjęciu mają pojemność 100 ml.)

Przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu. Odpowiednio przechowywany ekstrakt waniliowy przetrwa lata.

rekomendowane produkty

Bake or Break jest uczestnikiem programu partnerskiego Amazon Services LLC Associates, programu reklam afiliacyjnych, którego celem jest zapewnienie nam środków do zarabiania opłat poprzez umieszczanie linków do Amazon.com i witryn stowarzyszonych.

Często Zadawane Pytania

Jaki jest najlepszy alkohol do robienia ekstraktu waniliowego?

Wódka jest ogólnie uważana za najlepszy wybór do robienia ekstraktu waniliowego, ponieważ nie dodaje żadnego dodatkowego smaku. Możesz jednak również użyć burbona, brandy, rumu lub innego alkoholu, który jest 80-procentowy.

Jakie ziarna wanilii tworzą najlepszy ekstrakt?

Naprawdę nie ma „najlepszego”, ale należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. W przypadku uniwersalnego ekstraktu waniliowego dobrym wyborem są ziarna wanilii z Madagaskaru. Jednak sprawdzi się też meksykańska, tahitańska lub inna odmiana.

Czy powinienem używać ziaren wanilii klasy A czy klasy B?

Fasola jest klasyfikowana jako klasa A lub klasa B. Te klasy dotyczą tylko sposobu ich użycia, a nie ich jakości. Fasola klasy B jest często oznaczana jako „klasa ekstrakcyjna”, ponieważ generalnie są one preferowane do produkcji ekstraktu ze względu na niską zawartość wilgoci.

Ile ziaren wanilii potrzebuję do zrobienia ekstraktu?

Dobrą ogólną zasadą jest 3 do 4 ziaren na 4 uncje alkoholu lub 6 do 8 ziaren na 8 uncji.

Czy ziarna wanilii można ponownie wykorzystać do produkcji ekstraktu?

Powinieneś być w stanie ponownie wykorzystać ziarna wanilii do wielu partii ekstraktu waniliowego. Z czasem otrzymasz malejące zwroty, ale możesz łączyć je ze świeżą fasolą, aby przedłużyć ich zastosowanie.

Udostępnij to:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *