Jaka jest różnica między kawą na zimno a kawą mrożoną?

Kawa na zimno czy mrożona? Wiele osób myli te dwie rzeczy, myśląc, że są jednym i tym samym. Ale tak naprawdę istnieje wiele różnic między tymi dwoma rodzajami kawy.

Jeśli jesteś kimś, kto latem lubi filiżankę orzeźwiającej kawy, być może zastanawiasz się, jaki rodzaj kawy jest najlepszy na upał. Tak więc dzisiaj przyjrzymy się bliżej cold brew i mrożonej kawie i tym, co je wyróżnia!

Co to jest kawa na zimno?

Kawa mrożona kontra zimny napar

Jeśli kiedykolwiek byłeś w kawiarni Starbucks, prawdopodobnie widziałeś znaki „cold brew”. Kawa parzona na zimno jest przygotowywana przez moczenie fusów w zimnej wodzie przez dłuższy czas, zwykle 12 godzin lub dłużej (bliżej 24 godzin jest jeszcze lepszy).

Ta metoda parzenia powoduje, że kawa jest mniej kwaśna i ma gładszy smak niż kawa parzona gorącą wodą. Kawa parzona na zimno jest również mniej podatna na drżenie lub rozstrój żołądka.

Powiązane Przeczytaj: Korzyści z zimnego naparu

Jak zrobić zimną kawę parzoną.

Aby najpierw zaparzyć kawę na zimno, potrzebujesz ekspresu do kawy na zimno. Jeśli go masz, możesz przejść do następnego kroku. Jeśli nie masz ekspresu do kawy na zimno, nie martw się, możesz go łatwo zrobić w domu, korzystając z kilku dostaw z lokalnego sklepu spożywczego.

Do samodzielnego wykonania ekspresu do kawy cold brew będziesz potrzebować:

  • Duży słoik lub dzban
  • Filtr do kawy lub gazę

Weź duży słoik lub dzbanek i dodaj fusy na dno (średnio drobno zmielona). Następnie powoli zalej fusy zimną wodą, upewniając się, że wszystkie fusy są równomiernie nasycone.

Przykryj słoik lub dzban filtrem do kawy lub gazą i odstaw na 12-24 godziny. Po 12-24 godzinach odcedź kawę za pomocą filtra do kawy lub gazy i ciesz się zimnym naparem!

Co to jest kawa mrożona?

Kawa mrożona od Starbucks

Prawda jest taka, że ​​kawa mrożona występuje w wielu odmianach. Kawę mrożoną można przygotować poprzez zaparzenie gorącej kawy, a następnie zalanie jej lodem lub przez zaparzenie kawy na zimno, a następnie zalanie lodu.

Kawa mrożona może również zawierać składniki takie jak mleko, śmietana, cukier i aromaty. Jednym z najpopularniejszych napojów jest na przykład mrożona mokkaczyli kawa mrożona ze spienionym mlekiem i syropem czekoladowym.

Dla każdego, kto chce prostej odpowiedzi na pytanie, czym jest kawa mrożona, to kawa podawana na zimno z lodem z dodanymi aromatami.

Jak parzona jest kawa mrożona?

Kawę mrożoną można zaparzyć za pomocą espresso lub zwykłej kawy. Jeśli chcesz zrobić mrożone espresso, po prostu zaparz porcję espresso i zalej je lodem. W przypadku zwykłej kawy mrożonej zaparz dzbanek kawy przy użyciu preferowanej metody (np. Moka Pot lub AeroPress), a następnie zalej ją lodem.

Kluczem jest tutaj schłodzenie kawy przed dodaniem lodu, w przeciwnym razie otrzymasz wodnisty napój. Aby to zrobić, możesz zaparzyć kawę bezpośrednio na lodzie (co zajmie więcej czasu) lub zaparzyć ją normalnie, a następnie poczekać, aż ostygnie.

Po schłodzeniu kawy dodaj mleko i lód (w razie potrzeby) i ciesz się!

WSKAZÓWKA: Nie zostawiaj kawy zbyt długo (w temperaturze pokojowej), ponieważ zacznie się utleniać i stracić swój smak.

Różnice między kawą mrożoną a zimnym naparem

Teraz nadszedł czas na moment, na który wszyscy czekaliście, różnice między kawą cold brew a kawą mrożoną. Porównamy te dwa w następujących kategoriach:

  • Smak
  • Czas przygotowania
  • Zawartość kofeiny
  • Cena £
  • Temperatura wody
  • Używane ziarna kawy

1. Smak.

Pod względem smaku różnice są oczywiste. Zimny ​​napar ma mniej kwaskowatość, łagodniejszy smak i jest mniej goryczkowy. Kawa mrożona smakuje bardziej jak tradycyjna kawa gorąca, ponieważ proces parzenia nie usuwa tak wielu olejków, które zawierają aromat.

Chociaż po dodaniu wszystkich dodatków, takich jak mleko i cukier, trudniej jest odróżnić oryginalny smak kawy. Ale to wciąż fajny zimny napój w upalny dzień!

2. Czas przygotowania.

Jak już wcześniej wspomniałem, zaparzenie cold brew trwa znacznie dłużej niż kawa mrożona lub dripa. Może to zająć 12 godzin lub więcej! Ideą cold brew jest pozostawienie fusów kawy przez długi czas w zimnej wodzie. W ten sposób powstaje koncentrat, który można przechowywać w lodówce i używać do robienia mrożonej kawy przez cały tydzień.

Natomiast kawa mrożona jest parzona gorącą wodą, a następnie schładzana. Jest to znacznie szybszy proces i można go wykonać w kilka minut.

3. Zawartość kofeiny.

Kiedy myślimy o kofeinie, często myślimy o kawie. Ale prawda jest taka, że ​​wszystkie napoje zawierające kofeinę mają inny poziom kofeiny. A cold brew zawiera więcej kofeiny niż kawa mrożona.

Dzieje się tak, ponieważ proces parzenia na zimno jest dłuższy, co oznacza, że ​​z ziaren wydobywa się więcej kofeiny. Również na porcję cold brew zawiera więcej kawy niż kawa mrożona. Więc jeśli szukasz zastrzyku kofeiny, cold brew jest najlepszym wyborem.

4. Cena.

Różnica w cenie zależy od tego, jak robisz kawę i skąd ją kupujesz. Jeśli kupujesz wstępnie przygotowaną kawę na zimno lub kawę mrożoną w kawiarni, najprawdopodobniej będą one kosztować mniej więcej tyle samo.

Na przykład grande cold brew ze Starbucks kosztuje 3,25 USD, a grande mrożona kawa kosztuje 2,95 USD. Jeśli robisz kawę w domu, cold brew będzie generalnie droższy. Dzieje się tak, ponieważ będziesz musiał kupić więcej ziaren kawy, ponieważ proces parzenia zużywa więcej kawy.

Również rodzaj ziaren kawy, których użyjesz, będzie miał wpływ na cenę. Na przykład, jeśli użyjesz kawy ziarnistej speciality do parzenia na zimno, będzie to droższe niż użycie zwykłej kawy ziarnistej.

5. Temperatura wody.

Ponieważ cold brew jest bardziej rozcieńczona niż kawa mrożona, należy wziąć pod uwagę temperaturę wody. Jeśli woda będzie zbyt gorąca, kawa będzie gorzka. Idealna temperatura wody do cold brew to 20-50 stopni Fahrenheita.

W przypadku kawy mrożonej temperatura wody nie jest tak ważna, ponieważ jest ona parzona gorącą wodą, a następnie schładzana. Jednak nadal ważne jest, aby używać świeżej, zimnej filtrowanej wody, aby kawa nie miała nieświeżego smaku.

6. Używane ziarna kawy.

Palenie Espresso będzie najlepszym rodzajem ziaren zarówno do kawy mrożonej, jak i do parzenia na zimno. Im ciemniejsza pieczeń, tym więcej z ziaren uwalnia się olej i to właśnie nada Ci więcej smaku mrożonej kawy, którego szukasz.

Ziarna Arabiki będą najlepszym wyborem, ponieważ mają słodszy smak i delikatniejsze ciało. Jeśli użyjesz ziaren Robusty, przekonasz się, że twoja kawa jest ostrzejsza i ma nieco przypalony smak.

Należy pamiętać, że cold brew i mrożona kawa nie są jak kawa przelewowa lub dripa, do której można użyć dowolnego rodzaju ziaren. Proces warzenia tych dwóch napojów jest inny i wymaga innego rodzaju fasoli, aby uzyskać najlepszy smak.

Powiązane Przeczytaj: Cold Brew vs Espresso

Zimny ​​​​napar czy mrożona kawa? Werdykt

Różnica między kawą zimną a kawą mrożoną

Porównując cold brew z kawą mrożoną, ważne jest, aby wziąć pod uwagę smak, czas przygotowania, zawartość kofeiny, cenę, temperaturę wody i rodzaj użytych ziaren. Jeśli szukasz szybkiej i łatwej kawy mrożonej, to kawa mrożona jest dobrym wyborem. Jeśli jednak szukasz mocniejszej kawy z większą ilością kofeiny, to najlepsza opcja to cold brew.

Dłuższy proces warzenia cold brew oznacza również, że w domu jest droższy. Jednak wiele kawiarni oferuje obecnie cold brew, więc różnica w cenie nie jest tak duża.

Jeśli chodzi o smak, cold brew jest mniej kwaśny i ma łagodniejszy smak. Kawa mrożona jest bardziej gorzka i ma wyższy poziom kwasowości.

Jeśli więc szukasz mocniejszej kawy o mniejszej kwasowości, cold brew jest najlepszym wyborem. Jednak kawa mrożona jest lepszym wyborem, jeśli szukasz szybkiej i łatwej opcji.

Przeczytaj także: Porady dotyczące zimnego parzenia

Często Zadawane Pytania

Często zadawane pytania dotyczące kawy mrożonej vs. cold brew

Czy zimne zaparzanie jest lepsze niż kawa mrożona?

Nie da się ukryć, że kawa mrożona jest pyszna. Ale czy to naprawdę lepsze niż zimny napar? Cóż, to zależy od twoich osobistych preferencji. Niektórzy wolą łagodniejszy, mniej kwaśny smak cold brew, podczas gdy inni uważają, że kawa mrożona jest bardziej orzeźwiająca.

Ostatecznie to Ty decydujesz, jaki rodzaj kawy preferujesz. Jeśli szukasz czegoś nowego do spróbowania, dlaczego nie dać szansy cold brew? Możesz być po prostu zaskoczony, jak bardzo Ci się to podoba.

Czy zimny napar jest mocniejszy niż mrożony?

Tak, cold brew jest mocniejsza niż kawa mrożona. Główna różnica między nimi polega na tym, jak długo ziarna kawy są moczone. Kawa mrożona jest przygotowywana poprzez zaparzenie gorącej kawy, a następnie schłodzenie jej kostkami lodu, natomiast zimny napar powstaje poprzez moczenie mielonej kawy w zimnej wodzie przez 12-24 godziny. Dłuższy czas parzenia skutkuje wyższym stężeniem kofeiny i intensywniejszym smakiem.

Jaka jest różnica między kawą na zimno a zwykłą kawą?

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego kawa cold brew smakuje tak inaczej niż zwykła kawa? To wszystko w procesie warzenia. Zwykła kawa parzona jest gorącą wodą, która wydobywa olejki i gorycz z ziaren. To dlatego parzona kawa może czasem posmakować „spalonej”.

Kawa cold brew parzona jest zimną wodą, dzięki czemu filiżanka kawy jest gładsza i mniej kwaśna. Proces warzenia na zimno wydobywa również więcej naturalnej słodyczy ziaren, co skutkuje bogatszym smakiem. Jeśli więc szukasz słodszej i gładszej filiżanki kawy, cold brew jest najlepszym wyborem. Pamiętaj tylko, aby dobrze zamieszać przed wypiciem – proces warzenia na zimno może czasami pozostawić osad na dnie kubka.

Końcowe przemyślenia

Podsumowując, kiedy nadejdzie czas na zamówienie lub zrobienie kolejnej kawy, zastanów się, czego najbardziej pragniesz od swojego napoju. Może się okazać, że cold brew jest lepszą opcją, jeśli szukasz mocniejszej, mniej kwaśnej kawy.

Jednak kawa mrożona jest nadal pysznym wyborem, jeśli szukasz szybkiego i łatwego sposobu na delektowanie się ulubionym napojem. Bez względu na to, co wybierzesz, zarówno cold brew, jak i mrożona kawa z pewnością trafią w sedno!

Miłego parzenia!

Evelina

Nie można było ukryć pasji Eveliny do kawy. Pracując jako barista, poznała prawdziwą wartość ziarna kawy i jego sekrety. W miarę jak rozwijała się jako baristka, rozwijała się jej wiedza, techniki przygotowywania różnych mieszanek kawy, a co najważniejsze, jak obsługiwać każdy rodzaj sprzętu, jeśli chodzi o kawę. Posiadanie dyplomu z biomedycyny i bycie baristą pozwala jej na dostarczanie naszej społeczności dogłębnej wiedzy na temat kawy.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *