Kawa czy herbata – która zawiera więcej kofeiny?

Dzisiaj zadamy pytanie:

Kawa czy herbata – która zawiera więcej kofeiny?

Większość ludzi pewnie powiedziałaby, że kawa ma więcej kofeiny. Ale to może nie być prawda.

Ilość kofeiny w herbacie lub kawie zależy od różnych rzeczy. Na przykład, jeśli mówisz o ilości surowej kofeiny w liściach herbaty lub ziarnach kawy, możesz być zaskoczony tym, że liście herbaty zawierają więcej kofeiny niż ziarna kawy.

W swojej surowej postaci liście herbaty zawierają zazwyczaj 3,5% kofeiny, podczas gdy w ziarnach kawy jest to 2%.

Ale to nie jest takie proste.

Ważne jest, aby zrozumieć, że ilość kofeiny w Twojej kawie lub herbacie zależy od różnych czynników, takich jak odmiana i pochodzenie liści herbaty lub ziaren kawy oraz sposób przygotowania herbaty lub kawy.

Parząc herbatę lub kawę można śmiało powiedzieć, że generalnie w filiżance kawy jest więcej kofeiny, ponieważ zużywa się większą ilość kawy i parzy się ją w wyższej temperaturze.

Ale zagłębmy się trochę głębiej…

Ile kofeiny znajduje się w parzonej herbacie?

Kofeina w herbacie waha się pomiędzy herbatą białą, zieloną i czarną, a także sposób ich przetwarzania, a nawet termin zbioru.

Tak więc czarna herbata zawiera od 47 do 90 miligramów kofeiny

Wtedy zielona herbata zawiera od 20 do 45 miligramów kofeiny.

Wreszcie biała herbata zawiera od 6 do 60 miligramów kofeiny.

Następnie należy wziąć pod uwagę czas i temperaturę parzenia. Na przykład, jeśli zaparzysz czarną herbatę przez minutę, będzie zawierała 40 miligramów kofeiny. Ale jeśli zaparzysz tę samą czarną herbatę przez 3 minuty, będzie miała 60 miligramów kofeiny.

OK, a co z kawą – ile kofeiny jest w kawie?

Poziom kofeiny w kawie zależy od ilości kawy, stopnia zmielenia i temperatury zaparzania oraz odmiany kawy.

Tak więc pojedyncza dawka espresso zawiera 65 miligramów kofeiny, kawa rozpuszczalna 100 miligramów kofeiny, cappuccino 125 miligramów kofeiny, a kawa cold brew ma 200 miligramów kofeiny.

Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź dekadentdecaf lub sprawdź nasz kanał na YouTube, gdzie znajdziesz więcej filmów na temat kawy bezkofeinowej, kofeiny i kawy.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *