Kawa rzemieślnicza a kawa specjalistyczna: wyjaśnienie głównych różnic

kawa rzemieślnicza a kawa specjalna

Jako pijący kawę prawdopodobnie słyszałeś już o kawie rzemieślniczej i kawie speciality. Jednak prawdopodobnie nie słyszałeś o różnicach między tymi dwoma lub czy są jakieś różnice.

Najpierw musisz znać definicje rzemiosła i specjalności. Rzemiosło z definicji to coś, co jest tworzone ręcznie. Ma to sens, ponieważ bariści tworzą kubki kawy własnymi rękami.

Kawa speciality jest uważana za kawę, którą często określa się mianem kawy najwyższej dostępnej jakości. Czym więc różni się to od robienia z miłością kubka kawy? Kawa rzemieślnicza charakteryzuje się kunsztem wykonania, co oznacza, że ​​jest wytwarzana przy użyciu precyzyjnych metod ręcznych. Kawa speciality to najwyższej jakości ziarna kawy, uprawiane na dużych wysokościach w optymalnych warunkach i spełniające rygorystyczne standardy jakości.

Omówimy te kawy i główne różnice w poniższym przewodniku.

przegroda 6

Przegląd kawy rzemieślniczej:

ziarna kawy arabika
Źródło obrazu: Ri_Ya, Pixabay

Aby marka została uznana za kawę rzemieślniczą, musi być przygotowana przy użyciu precyzyjnych, manualnych wysiłków, wykonanych z profesjonalną wprawą. Dzieje się tak również podczas procesu uprawy i przygotowania. Poniżej wymienimy podstawy rzemieślniczego procesu parzenia kawy.

Możesz zaparzyć rzemieślniczą kawę w domu, a wielu Amerykanów dobrze prosperuje dzięki wytwarzaniu i sprzedaży tego produktu. Krótko mówiąc, kawę rzemieślniczą można znaleźć w każdym sklepie spożywczym.

Plusy

 • Łatwy do zaparzenia w domu
 • Może zostać przekształcony w biznes
 • Można go znaleźć w każdym sklepie spożywczym

Cons

 • Musi być ręcznie przygotowany na każdym kroku

przegroda 3

Przegląd kaw Speciality:

mężczyzna trzymający świeżo paloną kawę
Źródło zdjęcia: SerhiyHorobets, Shutterstock

Chociaż można by pomyśleć, że kawa speciality byłaby również jak kawa rzemieślnicza, eksperci twierdzą, że tak nie jest. Jak wspomnieliśmy wcześniej, kawa speciality jest często uważana za najwyższą dostępną kawę. Ma mieć walory smakowe, bogaty kolor i żywy aromat.

Termin speciality pochodzi od zielonych ziaren kawy bez defektów lub przynajmniej bardzo nielicznych, a kawa musi mieć wysoki wynik cupping. Kawa speciality musi zostać oceniona przez certyfikowanego Q gradera lub eksperta ds. kawy przed wysłaniem do palarni.

Aby uzyskać doskonałą kawę speciality, w trakcie procesu musi się wydarzyć kilka rzeczy. To nie jest rodzaj kawy, którą możesz zrobić w domu i sprzedawać online. Większość kawy premium można kupić tylko w specjalistycznym sklepie.

 • Potrzebujesz doskonałych warunków wzrostu
 • Wymaga uprawy na dużych wysokościach
 • Konieczność przestrzegania przyjętych praktyk rolniczych
 • Musisz przejść testy jakości

Plusy

 • Najwyższa dostępna jakość kawy
 • Bardzo aromatyczny?
 • Bardzo aromatyczny

Cons

 • Może mieć bardzo mało wad
 • Musi mieć wysoki wynik w bańkach
 • Musi być oceniany przez Q oceniającego

Jakie są różnice między kawą rzemieślniczą a kawą specjalistyczną?

Trwa debata na temat znaczących różnic między kawą rzemieślniczą a kawą speciality. Niektórzy eksperci twierdzą, że kawa rzemieślnicza to to samo, co kawa towarowa, czyli kawa, którą można znaleźć w każdym sklepie. Główne różnice, jakie mogliśmy znaleźć między tymi dwoma, były bardzo nieliczne.

Kawa speciality jest najwyższą dostępną kawą, podczas gdy mówi się, że kawa rzemieślnicza znajduje się w prawie każdym sklepie spożywczym. Było nawet kilka osób, które same opracowały i sprzedały kawę rzemieślniczą; coś, czego nie można zrobić z kawą speciality.

Kawa speciality również musi mieć niewiele lub wcale defektów w ziarnach i musi mieć wysoki wynik bańki przyznany jej przez eksperta Q-gradera, zanim będzie mogła zostać wysłana do palarni. Ma wyrazisty, mocny smak i pachnący aromat, z którym nie może się równać rzemieślnicza kawa.

Chociaż wydaje się, że nie ma wielu głównych różnic między tymi dwiema kawami, jest wystarczająco dużo, aby je odróżnić.

przegroda 4

Wniosek

Chociaż nie ma zbyt wielu różnic między kawą rzemieślniczą a kawą speciality, warto zwrócić uwagę na kilka. Eksperci i miłośnicy kawy gorąco debatują nad tym, czy kawy rzemieślnicze i specjalne różnią się od siebie. Oboje starają się uprawiać i przygotowywać, aby wyprodukować tę pachnącą filiżankę kawy, którą pijesz każdego ranka, a czego chcieć więcej?


Wyróżnione źródło zdjęcia: Po lewej – Vietnamese_coffee, Pixabay | Po prawej – Nong2, Shutterstock

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *