Kopi Luwak – Najbardziej intrygująca, niepokojąca, najdroższa kawa świata – 2022

Nie przychodzi mi do głowy żadna inna kawowa specjalność, która dzieliłaby opinie tak bardzo, jak kawa Kopi Luwak z Indonezji, nazywana też kawą na kocie kupy.

Niektórzy przysięgają na jego wyjątkowo łagodny i łagodny smak, niektórzy chcą go spróbować ze względu na jego cenę, a inni potępiają go z powodu negatywnych nagłówków.

Czym jest Kopi Luwak i skąd pochodzi?

Kopi Luwak to nazwa jednej z najdroższych kaw na świecie. Przed przetworzeniem kawowiec musi zostać najpierw zjedzony, strawiony i wydalony przez przypominające łasicę zwierzę zwane azjatyckim cywetem palmowym. Proces trawienia fermentuje ziarno kawy, aby nadać mu wyjątkowe właściwości.

„Kopi” oznacza „kawa” po indonezyjsku, a „Luwak” to nazwa cywet palmowy (aka pluszowy kot, lis)gatunek najbliżej spokrewniony z mongeese i łasicami. Nocne zwierzę pochodzi z całej Azji Południowej i Południowo-Wschodniej.

Odmiana indonezyjska żyjąca na indonezyjskich wyspach Sumatra, Jawa i Sulawesi (wszyscy znani z wysokiej jakości kawy, która stamtąd pochodzi) jest najbardziej znana. Kopi Luwak jest teraz zarejestrowaną marką nazwę i tylko kawa indonezyjska z tych wysp może jej używać.

Cyvet Kot Mongusta

Jak powstaje fasola Kopi Luwak

Początki stosowania ziaren kawy fermentowanych w procesie trawienia zwierząt sięgają XVIII-wiecznych kolonii holenderskich.

W 1883Alfred Brehm, światowej sławy zoolog, obserwował, jak miejscowa ludność zbiera z ziemi ziarna kawy trawione przez dzikie zwierzęta i robi z nich napój. Była to jedyna kawa, którą miejscowi mogli zatrzymać dla siebie, nie zbierana przez szefów plantacji na eksport do krajów kolonialnych.

Oto jak zbiera się Kopi Luwak.

  1. Koty cywetowe uwielbiają podjadać dojrzałe wiśnie kawowe. Selektywnie jedzą tylko najbardziej dojrzałe, najsłodsze wiśnie, jakie napotkają.
  2. Jednak zwierzęta mogą trawić tylko miąższ wiśni, a nie ziarna kawy. Podczas procesu trawienia wilgotne środowisko i niektóre enzymy trawienne wywołują mokrą fermentację, która zmienia smak ziaren kawy.
  3. Tak jak kot ma swoją kuwetę, tak Luwak ma specyficzne miejsce, do którego zawsze wraca, aby załatwić swoje sprawy.
  4. Hodowcy kawy zbierają odchody.
  5. Odchody kota cywetowego zawierające ziarna kawy są poddawane intensywnemu czyszczeniu i suszeniu.
  6. Dopiero gdy ziarna są bez skazy trafiają do specjalnych ośrodków badawczych, gdzie określana jest jakość i są dalej przetwarzane lub wysyłane.
Kupa kota cywetowego

Ciekawe, prawda?

Czy Kopi Luwak można pić?

Pomimo swojego nieco dziwnego pochodzenia, ponieważ żartobliwie nazywa się ją również kawą „kocie kupy”, jest bezpieczna do spożycia.

Ziarna Kopi Luwak są dokładnie myte i dezynfekowane po zebraniu, a proces palenia 370°F+ zapewnia całkowitą sterylizację.

Kupa kawy? Jak właściwie smakuje Kopi Luwak?

To wszystko może początkowo wydawać się niezbyt apetyczne, ale zapewnia charakterystyczny, złożony profil smakowy, który doceniają koneserzy kawy.

Kopi Luwak ma pełny, ale łagodny smak, który wydaje się ziemisty, trochę stęchły, z nutą czekolady. Substancje gorzkie zawarte w kawie ulegają rozszczepieniu podczas procesu fermentacji, zawierają też mniej kwasu.

Miałem Kopi Luwak tylko raz i nie było o czym pisać. Kosztowało mnie to 39 dolarów…

Dlaczego Kopi Luwak jest tak drogi?

Pewnie słyszałeś, że ta kawa jest jedną z najdroższych na świecie. Całkowite „naturalne” zbiory Kopi Luwak rocznie wahają się od 200 do 300 kilogramów. To są ziarna zebrane na wolności.

Hodowcy kawy zaczęli trzymać Luwaki w klatkach i karmić je wiśniami kawowymi, co zwiększa ich plony. Porozmawiam o tym później.

Ile kosztuje Kopi Luwak w 2022 roku?

Hodowane Kopi Luwak kosztuje 50 USD za funt, a zebrane na wolności Kopi Luwak osiągają 600 USD za funt. Jeśli znajdziesz ją w kawiarni, cena filiżanki hodowlanej Kopi Luwak wyniesie około. Cena jednej filiżanki kawy kopi luwak wynosi około 35 USD, a dzika odmiana kosztuje około 100 USD.

Więc tak, prawdopodobnie nie zrobisz Kopi Luwak swojej zwykłej porannej kawy…

Czy Kopi Luwak jest wart swojej ceny?

Cóż, jeśli porównujesz ją do ogólnie dobrej jakości kawy, muszę powiedzieć nie, nie jest warta 10-krotność ceny.

Nie jest 10x lepszy.

Czy powinieneś spróbować, jeśli masz szansę?

Tak, zdecydowanie powinieneś dodać go do swojej listy wiader (jak zrobił to Jack Nicholson w swoim filmie) i spróbować, jeśli masz szansę. Wypicie filiżanki Kopi Luwak to wyjątkowa uczta, o którą chodzi w życiu.

Niepokojąca prawda o niektórych farmach Kopi Luwak

Ponieważ plantatorzy kawy mogą sprzedawać ją po wysokich cenach, szukali sposobu na zdobycie większej ilości ziaren Kopi Luwak.

Zaczęli trzymać koty cywetowe w ciasnych klatkach, gdzie karmiono je wyłącznie wiśniami kawowymi, mimo że naturalna dieta dzikich cywetów obejmuje inne owoce, owady i małe gady.

W takich gospodarstwach mieszkają w niewola w niedożywieniu i niehigienicznych warunkach. Jest to wyraźnie okrucieństwo wobec zwierząt i jest to niepokojące.

Civet Cat Kawa Mongoose

Ma to również negatywny wpływ na smak kawy, ponieważ zwierzę nie jest utrzymywane na właściwej diecie.

Niektórzy rolnicy rozwinęli i rozpoczęli uprawę ekologiczną. Budują dodatkowe wybiegi na swojej plantacji kawy, gdzie zwierzęta mogą swobodnie biegać, jeść najbardziej dojrzałe owoce kawy, tak jak na wolności, i znajdować inne źródła pożywienia, które w innym przypadku znalazłyby w swoim naturalnym środowisku.

Jeśli szukasz Kopi Luwak, pamiętaj o powyższym i upewnij się, że Twoja fasola pochodzi z dzikich cywetów lub z farm pochodzących ze zrównoważonych źródeł.

Inne ziarna kawy „zrobione” przez zwierzęta

Jak już wiecie, marką Kopi Luwak mogą używać tylko 3 indonezyjskie wyspy.

Ale inne lokalizacje stworzyły własną unikalną mieszankę sfermentowanych ziaren kawy:

  1. Kawa alamidowa: Kawa Civet cat z gór południowego Mindanao na Filipinach sprzedawana jest pod nazwą Kape Alamid lub Phillippine Civet.
  2. Czarna kość słoniowa: W Tajlandii ludzie nie polegają na cywetach, ale na znacznie większych zwierzętach: słoniach. „Ogromną” zaletą jest oczywiście to, że słonie jedzą i robią kupę znacznie więcej niż małe koty cywetowe, co zapewnia większe zbiory. Słonie są karmione rosnącymi w górach ziarnami tajlandzkiej Arabiki, a zrobiona z nich kawa trafia do specjalistycznych kawiarni pod nazwą Black Ivory.
  3. satipo: W Peru marka kawy bardzo wysokiej jakości powstaje z pomocą płaszcz peruwiański. Eksperci od kawy bardziej znani ode mnie twierdzą, że Satipo jest absolutnie najlepsze na świecie. Jest też bardzo, a ceny sięgają ponad 200 USD za funt.
  4. Małpa pergamin: Wiśnie kawowe zostały przeżute i wypluwane przez małpy rezus w odległych dżunglach Indii. To obecnie najdroższa kawa na świecie.

Nie miałam jeszcze tych kaw, więc nie mogę komentować ich smaku.

Więc co myślisz o kawie Civet Cat? Spróbowałbyś tego?

Daj znać w komentarzu!

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *