Który zakup jest odpowiedni dla Twoich potrzeb? (2022)

 • Chemex to wyjątkowe i popularne urządzenie w świecie parzenia kawy.
 • 6-cup i 8-cup to najlepsze rozmiary Chemex dla większości gospodarstw domowych.
 • Wygląd, rozmiar czajnika i grubość mielonej kawy to trzy główne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze rozmiaru Chemex.
 • Jeśli próbujesz wybrać między ręcznie dmuchanym a klasycznym Chemexem. Idź z klasyką; jeśli szukasz całkowicie szklanej alternatywy, która jest łatwiejsza do noszenia i czyszczenia, wybierz wersję ze szklanym uchwytem.

W świecie parzenia kawy niewiele urządzeń dorównuje unikalnym wyglądem i funkcją Chemexowi.

Niemiecki wynalazek z 1941 roku przeszedł długą drogę od czasów parzenia herbaty i stał się jednym z najbardziej lubianych narzędzi do parzenia wśród koneserów kawy na całym świecie.

Jednak przy zakupie nowego Chemexa szeroka gama numerów i rozmiarów do wyboru może wydawać się przytłaczająca – w końcu jak wybrać odpowiedni dla siebie?

Najlepsze rozmiary Chemex dla większości gospodarstw domowych to 6-filiżanka i 8-filiżanka. Urządzenie jest również dostępne w formacie 3 filiżanek, 10 filiżanek i 13 filiżanek. 3-filiżanka to najmniejszy rozmiar i idealny, jeśli zawsze parzysz dla jednej. Modele 10 i 13 mogą być za duże dla przeciętnego gospodarstwa domowego, ale idealnie nadają się do warzenia dla dużej liczby osób.

Chemex 8-Cup

Chemex 8-Cup

 • Użyj filtrów wiązanych CHEMEX FP-1, FC-100, FS-100, FSU-100

Najlepiej dla gospodarstw domowych 2-3 osobowych

Chemex 6-Cup

Chemex 6-Cup

 • Użyj filtrów wiązanych CHEMEX FP-1, FC-100, FS-100, FSU-100

Chemex 3-Cup

Znakomity dla większych gospodarstw domowych

Chemex 10 filiżanek

Chemex 10 filiżanek

 • Użyj filtrów wiązanych CHEMEX FP-1, FC-100, FS-100, FSU-100

W tym artykule znajdziesz wszystkie informacje potrzebne do wybrania odpowiedniego rozmiaru Chemex do swoich potrzeb.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o najważniejszych czynnikach, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze Chemexu.

Nauczę Cię również więcej o opcjach doboru rozmiaru Chemex i o tym, jak podjąć najlepszą świadomą decyzję, która odpowiada Twoim potrzebom i pragnieniom.

Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze rozmiaru Chemex

Niestety, nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie, jaki rozmiar Chemex jest dla Ciebie odpowiedni.

Mimo że kilka modeli jest bardziej popularnych niż inne, nadal istnieje kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie, aby mieć pewność, że w pełni wykorzystasz swoją inwestycję.

Oto trzy podstawowe czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze rozmiaru Chemex:

 • Projekt
 • Rozmiar czajnika
 • Grubość mielonej kawy

Każdy z tych elementów odgrywa kluczową rolę w funkcjonalności konkretnego rozmiaru Chemex. Dlatego zanim bardziej szczegółowo omówię różne opcje rozmiaru, najpierw przeprowadzę Cię przez te trzy czynniki decyzyjne.

Projekt

Wygląd Chemexu wpływa nie tylko na jego estetykę, ale również na jego funkcjonalność.

Każdy model zawiera inne materiały, funkcje i niewielkie różnice w kształcie. W rezultacie mogą występować między nimi pewne różnice cenowe.

Rozłożony Chemex, gotowy do ponownego złożenia.

Dlatego jeśli próbujesz lepiej zrozumieć, czy ten drogi, ręcznie dmuchany Chemex jest wart inwestycji, czy też lepiej wybrać klasyczny projekt, czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o funkcjach każdej alternatywy.

Klasyczny Chemex

Klasyczne Chemexy historycznie składały się z Szkło borokrzemianowe. Ten bardzo wytrzymały materiał jest znany z tego, że radzi sobie z ekstremalnymi zmianami temperatury, przy niewielkim lub zerowym wpływie na integralność strukturalną.

Podczas gdy większość rodzajów szkła rozszerza się i kurczy po napotkaniu zbyt wysokich lub niskich temperatur, odmiana borokrzemianowa zawiera trójtlenek boruco daje mu wyjątkowo niski współczynnik rozszerzalności cieplnej.

Możesz sobie tylko wyobrazić, jak przydatna może być ta cecha, gdy codziennie masz do czynienia z palącą gorącą wodą.

Dodatkowo klasyczna obroża Chemex wykonana jest z drewna, co ułatwia podniesienie pojemnika i użycie go w razie potrzeby:

Chemex jest po swojej stronie.

Ze względu na ich ogólny kształt i konstrukcję modele te zwykle nie są dostępne w odmianie 13 filiżanek, co oznacza, że ​​prawdopodobnie znajdziesz tylko cztery możliwe opcje rozmiaru podczas zakupów.

Podczas gdy formaty na 6, 8 i 10 filiżanek mają więcej podobieństw, stożek na 3 filiżanki ma zupełnie inny kąt, co należy wziąć pod uwagę, jeśli zależy Ci na określonym wyglądzie, doświadczeniu, a nawet smaku (kąt stożek może wpłynąć na smak kawy).

Ręcznie dmuchany Chemex

Natura tego projektu jest dość oczywista. Modele te są tworzone ręcznie, wydmuchiwane w małych partiach.

W rezultacie ich kształt i rozmiar będą nieco mniej spójne w różnych Chemexach.

Ponieważ jednak są wykonywane ręcznie, zwykle zapewniają lepsze wyczucie i ogólną estetykę niż ich klasyczne odpowiedniki, co jest cechą, którą doceni wielu koneserów kawy.

Jak możesz sobie wyobrazić, wiąże się to z dodatkową opłatą. A ręcznie dmuchany Chemex może zwykle zwrócić ci setki dolarów, ponad dwukrotnie więcej niż musiałbyś zapłacić za klasyczną odmianę.

Dlatego jeśli chcesz kupić swój pierwszy Chemex, polecam wybór niezawodnego klasyka, aby lepiej zrozumieć, co sądzisz o sprzęcie i jakości parzonej kawy.

Jeśli jednak jesteś zapalonym entuzjastą kawy, który jest gotów zapłacić wyższą cenę za ten osobisty akcent w Chemeksie, nie ma powodu, dla którego nie miałbyś popisywać się ręcznie dmuchanym modelem.

Szklany uchwyt Chemex

Pamiętasz, jak wspomniałem, że klasyczny Chemex ma rustykalną drewnianą rączkę? Jeśli szukasz całkowicie szklanej alternatywy, która jest łatwiejsza do noszenia i czyszczenia, mam dla Ciebie odpowiednią opcję.

Szklany uchwyt Chemex ma elegancki, ale funkcjonalny design z pięknie zakrzywionym uchwytem.

Chemex – Seria ze szklanym uchwytem – 3 kubki

 • Użyj filtrów półokrągłych CHEMEX FP-2

Chociaż nie znajdziesz takiego samego kołnierza z polerowanego drewna i skórzanego krawata, wersja ze szklanym uchwytem będzie wspaniałym dodatkiem do Twojego blatu kuchennego.

Biorąc pod uwagę, że w tym przypadku materiał musi być bardziej izolujący, aby chronić palce przed poparzeniem, zauważysz, że Chemexy ze szklaną rączką są zwykle grubsze i cięższe niż ich klasyczne i ręcznie dmuchane odpowiedniki.

Jednak te modele są nadal łatwiejsze do noszenia, ponieważ narażają dłonie na znacznie mniej potencjalnych oparzeń.

Co więcej, generalnie są łatwiejsze do czyszczenia i pielęgnacji, ponieważ nie trzeba ich demontować przed czyszczeniem.

Wskazówka: Sprawdź ten artykuł, aby zobaczyć pięć różnych sposobów czyszczenia Chemexa!

W rezultacie można śmiało powiedzieć, że jeśli planujesz warzyć dla tłumu, lepszym wyborem mogą być Chemexy ze szklaną rączką.

Jeśli jednak mieszkasz w stosunkowo małym gospodarstwie domowym, ten rodzaj Chemexu może być zbyt nieporęczny w stosunku do tego, do czego zamierzasz go używać.

Rozmiar czajnika

Możemy tu stać cały dzień, dyskutując o tym, jaki rozmiar Chemexu jest najbardziej funkcjonalnym i estetycznym dodatkiem do Twojej kuchni. Jeśli jednak Twój idealny wybór jest niekompatybilny z Twoim czajnikiem, może on nawet stać się bezużyteczny. Dlatego.

Jeśli chcesz zaparzyć dla większej liczby osób i zdecydowałeś się na Chemex na 10 filiżanek, ale masz tylko 1-litrowy czajnik do podgrzania wody, ilość płynu, którą będziesz które można dodać do urządzenia do parzenia nie wystarczy.

W rezultacie będziesz musiał opróżnić czajnik i ponownie podgrzać trochę wody, co znacznie skomplikuje cały proces, niż powinien.

Dlatego zanim poświęcisz cały czas na zastanawianie się, jaki rozmiar Chemex najlepiej pasowałby do Twoich potrzeb, stylu lub kuchni, postaw na pierwszym miejscu praktyczność i zastanów się, który z nich będzie pasował do rozmiaru Twojego istniejącego czajnika.

Grubość mielonej kawy

Jeśli rano masz niesamowicie napięty harmonogram, wiesz już, że wyczucie czasu jest wszystkim.

Ogólnie rzecz biorąc, będziesz chciał, aby woda przepłynęła przez mieloną kawę w mniej niż cztery minuty.

Rozmiar mielenia kawy, który jest używany do kawy Chemex.

Jednak w zależności od grubości kawy będziesz musiał negocjować z ilością wody, aby kawa została zaparzona na czas.

Ten element może wymagać trochę dostosowania i eksperymentowania, aby uzyskać właściwy wynik. Pamiętaj, że grubsze fusy będą wymagały większej ilości wody, aby uwolnić swój smak i aromat w ciągu wymaganych 4 minut.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, możesz zapoznać się z tym kompletnym przewodnikiem dotyczącym parzenia kawy z Chemexem.

Rozmiary Chemexu

Chociaż pokrótce wspomniałem o wszystkich rozmiarach Chemex w poprzednich sekcjach, pomyślałem, że wymagają one własnej dedykowanej porcji, jeśli chcesz oprzeć na nich swoją decyzję o zakupie.

W poniższych akapitach wykluczę opcję 13 filiżanek z rozważań, ponieważ przez większość czasu jest ona niepraktyczna dla przeciętnego gospodarstwa domowego i trudna do znalezienia.

Oto niektóre z najpopularniejszych rozmiarów Chemex i co musisz o nich wiedzieć:

 • 3 filiżanki: 3-filiżanka to najmniejszy rozmiar Chemex. Zwykle parzy jedną lub dwie porcje kawy (16 uncji lub 473 ml), co czyni go idealnym rozwiązaniem dla osób mieszkających samotnie, które nie chcą zajmować większości miejsca na blacie nieporęcznym Chemexem.
 • 6 filiżanek: Ta odmiana ma pojemność 30 uncji (887 ml), co czyni ją doskonałym wyborem dla gospodarstw domowych liczących 2-3 osoby.
 • 8 filiżanek: 8-filiżanka to standardowy rozmiar Chemex, ponieważ jest najbardziej praktyczny i popularny wśród gospodarstw domowych spożywających kawę. Jego pojemność 40 uncji (1,2 litra) może przełożyć się na 6-8 filiżanek.
 • 10 filiżanek: Chociaż jest to mniej popularna odmiana, ten rozmiar jest doskonały dla większych gospodarstw domowych. Model na 10 filiżanek ma pojemność 50 uncji (prawie 1,5 litra), co pozwala na przygotowanie ponad 10 filiżanek kawy.

Jaki rozmiar Chemexu powinienem kupić?

Zwykle powinieneś kupić Chemex o pojemności 6 lub 8 filiżanek. 6-filiżanka umożliwia przygotowanie 2-3 filiżanek kawy na raz, podczas gdy 8-filiżanka pozwala na przygotowanie 6-8 filiżanek. Jeśli parzysz dla jednego, powinieneś kupić wersję na 3 filiżanki. Jeśli jednak chcesz zaparzyć dziesięć lub więcej filiżanek kawy na raz, wybierz opcję na 10 filiżanek.

Musisz więc pomyśleć o tym, ile kawy wypijesz ty i twoje gospodarstwo domowe, kiedy podejmiesz decyzję.

Być może będziesz musiał wziąć pod uwagę, ile nieruchomości masz na blacie kuchennym, ponieważ większe rozmiary Chemex mogą zajmować cenną przestrzeń. Spójrz na poniższą tabelę, aby ponownie zobaczyć najlepsze opcje:

Chemex 8-Cup

Chemex 8-Cup

 • Użyj filtrów wiązanych CHEMEX FP-1, FC-100, FS-100, FSU-100

Najlepiej dla gospodarstw domowych 2-3 osobowych

Chemex 6-Cup

Chemex 6-Cup

 • Użyj filtrów wiązanych CHEMEX FP-1, FC-100, FS-100, FSU-100

Chemex 3-Cup

Znakomity dla większych gospodarstw domowych

Chemex 10 filiżanek

Chemex 10 filiżanek

 • Użyj filtrów wiązanych CHEMEX FP-1, FC-100, FS-100, FSU-100

Wniosek

Właściwy rozmiar Chemexu dla Twoich potrzeb będzie zależał od ilości kawy, którą chcesz zaparzyć, preferowanego projektu, wielkości czajnika i grubości fusów.

Najpopularniejsze rozmiary Chemex to 6-filiżanka i 8-filiżanka, ponieważ mogą wyprodukować 2-8 filiżanek kawy, idealną ilość dla przeciętnego gospodarstwa domowego.

Jeśli chcesz wypróbować pyszne przepisy na kawę, które można przygotować z Chemexem, zajrzyj poniżej!

Przepisy na kawę do wypróbowania

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *