NAPAR Mikołaja Pociecha .a

Zdjęcie frontu książki BREW, mała żółta oprawa w twardej oprawie z dołączoną zakładką z niebieskiej wstążki.

ddd

TANYA NANETTI
STARSZY KORESPONDENT ONLINE

Zdjęcie na okładce dzięki uprzejmości SUEDHANG Kaffe

Mikołaja. Pocieszeniekierownik ds. jakości i palarni w Kawa SUEDHANGniedawno wydała małą książeczkę zatytułowaną NAPARopublikowane przez palarnię.

Opisywana jako „wstęp do ręcznego parzenia kawy” i „napisana z konieczności jasnego wyjaśnienia podstaw parzenia kawy”, książka okazuje się czymś więcej niż podstawowym przewodnikiem po parzeniu.

W trzech sekcjach, które obejmują co, dlaczego i jak warzyć, NAPAR dedykowana jest wprost osobom, które mają już pewne doświadczenie w ręcznym parzeniu kawy, posiadają przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu technik i sprzętu parzenia kawy.

Wymieniono rozdziały książki Brew.  Wśród nagłówków rozdziałów znajdują się sekcje: Co, Dlaczego i Jak.
NAPAR obejmuje co, dlaczego i jak parzyć kawę. Zdjęcie autorstwa Tanyi Nanetti.

Co?

“Co?” zajmuje się oceną surowca: kawy. W tej sekcji wskazówki dotyczące oceny sensorycznej i struktury kubków pomogą Ci lepiej zrozumieć konkretną kawę, aby zmaksymalizować jej potencjał.

Czemu?

“Czemu?” jest dogłębnym wyjaśnieniem wszystkich zmiennych, które mogą mieć wpływ na napar (takich jak właściwości wody, temperatura ziarna i wielkość mielenia), jak działają, jak można nimi manipulować i jakie wyniki przyniosą te zmiany w końcowej filiżance .

Jak?

Po omówieniu właściwości sensorycznych, chemicznych i fizycznych naparu, ostatni rozdział książki „Jak?” na koniec wyjaśnia wszystko, co musisz wiedzieć o najczęstszych metodach parzenia. Po „wspólnym zmieleniu” obejmującym proporcje kawy, rodzaje filtrów, etapy ekstrakcji i techniki nalewania, ostatnia część NAPAR oferuje podstawowy i skuteczny przepis dla wszystkich głównych producentów kawy.

Książka, dedykowana przede wszystkim doświadczonym baristom, wprowadzi Cię w całkowicie oszałamiające aspekty parzenia kawy.

Na przykład wielu z nas wie, że kwitnienie kawy pomoże uwolnić dwutlenek węgla, ale czy wiesz, jak różna ilość wody do kwitnienia może wpłynąć na końcowe cechy kawy, takie jak kwasowość i słodycz?

A może zgadniesz, na które dwa kluczowe aspekty kawy wpływają różne temperatury ziaren? Szlifowanie to jedno, ale co z drugim aspektem?

Kończąc książkę, Mikołaj zamieszcza interesujący krótki rozdział, który ujawnia jedną z jego najgłębszych pasji: kawę canephora, zwaną też robustą.

Strona tytułowa rozdziału Poproszę także uwarzyć canephorę.
Następna książka Mikołaja zagłębi się w kaneforę. Zdjęcie autorstwa Tanyi Nanetti.

Kanefora, proszę

„Uwarz też Canephorę, proszę” (która posłuży jako przesłanka do nowa książka autora) jest zachętą do wyjścia poza arabicę i rozpoczęcia warzenia czegoś innego.

Canephora, często postrzegana jako mniejszy kuzyn arabiki, może być gatunkiem wartym odkrycia. Na całym świecie pojawiają się nowe ruchy, a producenci kawy radykalnie poprawiają jakość kawy robusta, a naszym obowiązkiem (jako kupujących, palarni, kawiarni i konsumentów) jest wspieranie każdego producenta kawy, który chce czynić dobro, w tym producentów robusty .

I tutaj Mikołaj pomaga nam w kilku krótkich wskazówkach, czego można się spodziewać po warzeniu robusty i jak uwarzyć ją lepiej. (Możesz zamówić w przedsprzedaży kolejną książkę Mikołaja „Chciałabym mieć w menu twoją najbardziej owocową, funky, najbardziej sfermentowaną Canephorę” tutaj.)

W sumie, NAPAR to doskonale przyjemna lektura: krótka, profesjonalna, ale nie za ciężka do strawienia i pełna wskazówek, które pozwolą lepiej wejrzeć w skomplikowany świat parzenia kawy.

NAPAR to kompaktowa i pouczająca lektura dla miłośników kawy. Zdjęcie autorstwa Tanyi Nanetti.

Ten recenzent sugeruje poświęcenie kilku godzin na przeczytanie książki, a następnie złapanie ulubionego ekspresu do kawy i zabawę z nowo odkrytą wiedzą!

O AUTORZE

Zapytaj Nanettiego (ona/ona) jest baristką specjalizującą się w kawie, podróżniczką i marzycielką. Kiedy nie jest za ekspresem do kawy (lub odwiedza jakiś ukryty zakątek świata), jest zajęta pisaniem dla Kawowe Powstaniestronę o kawie speciality, którą tworzy wraz ze swoim chłopakiem.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *