Nowa Zelandia: Daisy Lab ogłasza rundę nasion o wartości 1,5 miliona dolarów dla mikrobiologicznego białka serwatkowego

Daisy LabNowozelandzki startup zajmujący się technologią żywnościową, opracowujący białka przy użyciu precyzyjnej fermentacji, ogłasza rundę nasion o wartości 1,5 miliona dolarów, aby zwiększyć produkcję mikrobiologicznego białka serwatkowego firmy. Celem startupu jest zakończenie rundy przed końcem roku.

„Daisy Lab rozpoczęło już rozmowy z lokalnymi producentami lodów i jogurtów”

Daisy Lab dokonało ostatnio przełomowych odkryć, ustanawiając trzy systemy ekspresji białek serwatkowych – jeden z nich z pełnymi prawami własności intelektualnej – do produkcji białek serwatkowych przy użyciu gospodarzy mikrobiologicznych, wyjaśnia startup.

Irina Miller, współzałożycielka i dyrektor generalny Daisy Lab, uważa, że ​​„jeśli cel dotyczący nasion zostanie osiągnięty, do połowy 2023 r. będziemy mieć produkty na bazie serwatki, wyprzedzając to, co wcześniej przewidywaliśmy”.

Współzałożyciele Irina Miller (po lewej), dr Nikki Freed, Emily McIsaac (po prawej)/ © Daisy Lab

Skalowanie białek serwatkowych dla produktów mlecznych

Daisy Lab od 2021 roku eksperymentuje z drobnoustrojami do produkcji białek mlecznych. W tym roku startup otrzymał środki od Innowacje rządu Westpac w Nowej Zelandii rozszerzenie badań nad drobnoustrojowymi białkami serwatki, co doprowadziło do niedawnego opracowania białek serwatkowych. „Jedna z naszych kultur białek serwatkowych ulega ekspresji w punkcie, w którym jesteśmy gotowi na jej zwiększenie” – mówi Irina Miller.

Oprócz drobnoustrojowych białek serwatkowych firma badała kazeinę, korzystając z grantu od Innowacje Callaghan; jednak dalsze badania laboratoryjne muszą określić skalowalność produkcji kazeiny.

Niedawno Daisy Lab została zwycięzcą ogólnopolskiego konkursu Mam Nousktóry będzie dalej finansował i wspierał wysiłki badawczo-rozwojowe.

mikrobiologiczne białko serwatkowe
Emily McIsaac/ © Daisy Lab

Daisy Lab o fermentacji precyzyjnej

Fermentacja precyzyjna polega na zaprogramowaniu drobnoustrojów do produkcji określonych białek, np. kazeiny i serwatki. Daisy Lab wyjaśnia, że ​​białka te są identyczne pod względem odżywczym z nabiałem pochodzącym od krów i mogą być wykorzystywane do wytwarzania produktów mlecznych.

Daisy Lab stwierdza, że ​​„precyzyjna technologia fermentacji jest kluczem do utrzymania i rozwoju Nowa Zelandiasłynnego bogatego dziedzictwa mleczarskiego”.

„Daisy Lab rozpoczęło już rozmowy z lokalnymi producentami lodów i jogurtów”, dodaje startup i sugeruje, że „lody z limitowanej edycji zawierające mikrobiologiczne białko serwatkowe mogą znaleźć się na kartach w niezbyt odległej przyszłości”.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *