Nowe badanie ujawnia, że ​​spożycie mięsa spada w Europie Zachodniej

A niedawna ankieta ujawnia że konsumenci przechodzą na alternatywy dla mięsa i wybierają mięso pochodzenia roślinnego. Obawy o hodowlę zwierząt, środowisko i chęć kupowania produktów mięsnych z upraw były jednymi z najistotniejszych ustaleń.

W ankiecie zapytano 4096 osób w Niemczech, Francji, Włoszech i Hiszpanii o ich nawyki związane z konsumpcją mięsa i stosunek do zrównoważonych białek.

„Oczywiste jest, że w Europie będzie znaczący rynek tej żywności. Rządy muszą słuchać opinii swoich obywateli i inwestować w potrzebne badania i infrastrukturę”

Badanie zostało zlecone przez GFIwiodąca organizacja pozarządowa promująca i edukująca na temat białek alternatywnych, współpracująca z Sposób Opiniifirma badawcza specjalizująca się w badaniach rynku, komunikacji i badaniach opinii.

Zgodnie z wynikami przeanalizowanymi przez GFI Europe, ponad 50% konsumentów z Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii stwierdziło, że ograniczyło spożycie mięsa w ciągu ostatnich pięciu lat.

Klaster steki z boczniaków Wicked Kitchen
© Zła kuchnia

Ponad 60% respondentów z każdego kraju uważa, że ​​powinny być dostępne alternatywy dla konwencjonalnych produktów pochodzenia zwierzęcego, a 57% Niemców, 33% Francuzów, 55% Włochów i 65% Hiszpanów odpowiedziało, że są skłonni kupować uprawiane mięso, jeśli jest dostępne w Europie. Wśród osób młodszych jeszcze większą popularnością cieszyło się mięso z upraw.

Carlotte LucasMenedżer ds. zaangażowania korporacyjnego w Good Food Institute Europe, powiedział: „Wspaniale jest widzieć, jak mięso roślinne tak mocno zadomowiło się w diecie wielu ludzi w całej Europie. Firmy muszą teraz wykorzystać to zainteresowanie i zainwestować w rozwój produktów, które mogą naprawdę konkurować z konwencjonalnym mięsem pod względem smaku i ceny, aby zapewnić zrównoważone opcje, których chcą Europejczycy”.

Blue Seafood_Uprawiane sashimi_copyright Blue GmbH_Wim Jansen
Sashimi z upraw owoców morza Bluu © Bluu GmbH/Wim Jansen

Badanie wykazało również, że we wszystkich krajach większość ludzi kwestionuje wpływ konwencjonalnej hodowli zwierząt na środowisko i zgadza się, że potrzebne są alternatywy, aby zastąpić białko zwierzęce.

60% ludzi we Francji i Niemczech, 71% we Włoszech i 66% w Hiszpanii odpowiedziało twierdząco na pytanie: „Czy zgadzasz się, że należy znaleźć alternatywy dla produkcji i konsumpcji mięsa zwierzęcego?”

Znaczenie ryb roślinnych

Na początku tego miesiąca Carlotte Lucas (z GFI) miała okazję mówić o alternatywach dla owoców morza na Fish International 2002, a vegconomist opublikowała tutaj swoje przemówienie. Alternatywne ryby i owoce morza zyskują na popularności, a obecność ryb pochodzenia roślinnego i ryb hodowlanych na Fish International jest pozytywnym znakiem dla sektora.

Według ankiety, ryby roślinne są preferowaną żywnością, którą konsumenci chcą dodawać do swojej diety. Po pytaniu: „Czy w ciągu najbliższych kilku lat zamierzasz zwiększyć spożycie ryb, mięsa roślinnego lub produktów z białego mięsa?” Francja, Włochy i Hiszpania wybrały ryby jako preferowany pokarm.

Uprawiane foie gras IntegriCulture
Uprawiane foie gras ©IntegriCulture

Uprawiana świadomość mięsa

Według sondażu większość krajów słyszała o mięsie hodowlanym. Postawione pytanie brzmiało: „Czy można stworzyć mięso z komórek pobranych od żywego zwierzęcia, które rosną w fermentorach zamiast w zwierzęciu? Czy słyszałeś kiedyś o tym jedzeniu? Niemcy objęły prowadzenie, a 69% ankieterów odpowiedziało twierdząco.

W odpowiedziach wielu uczestników wyraziło przekonanie, że hodowane mięso będzie miało pozytywny wpływ na środowisko. Badanie wykazało, że 38% we Francji, 56% w Niemczech, 58% we Włoszech i 68% w Hiszpanii chciało, aby rządy wspierały ten nowy sposób produkcji mięsa.

„A przy tak rosnącym wsparciu dla mięsa hodowlanego jasne jest, że w Europie będzie znaczący rynek na tę żywność. Rządy muszą słuchać opinii swoich obywateli i inwestować w badania i infrastrukturę niezbędną do zapewnienia, że ​​uprawiane mięso może przynieść korzyści środowiskowe, które wielu ludzi chce zobaczyć” – dodała Carlotte Lucas.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *