Objaśnienie 4 podstawowych rodzajów palenia kawy – Nomad Coffee Club

Kawę uprawia się na drzewach w postaci czerwonych wiśni. Po zbiorze usuwa się zewnętrzną warstwę i otrzymujemy zielone ziarna kawy.

Te zielone ziarna kawy są prawie bez smaku i nie mają aromatu. Są więc pieczone pod wysokim ciśnieniem i temperaturą w specjalnym rodzaju palarni. Ten proces palenia wydobywa pyszne i bogate smaki kawy.

Ziarna zielonej kawy są palone pod różnym ciśnieniem i w różnych temperaturach przez różne okresy czasu. Podczas procesu prażenia zachodzą różne zmiany chemiczne, wilgoć jest odparowywana, a kolor ziaren kawy zmienia się na ciemniejszy od zielonego.

Temperatura i czas palenia mają wpływ na wygląd fizyczny, profile smakowe i aromat produktu końcowego.

Ze względu na stopień procesu palenia, palenia kawy tradycyjnie dzieli się na 4 grupy: jasna pieczeń, średnia pieczeń, średnio ciemna pieczeńoraz ciemna pieczeń.

W tym artykule wyjaśnię profile smakowe, proces palenia, poziom kwasowości i goryczki oraz różne nazwy wszystkich 4 rodzajów palenia kawy.

Wykres poziomu palenia kawy

Wykres poziomu palenia kawy

Wraz ze wzrostem stopnia wypalenia, kolor ziaren kawy zmienia się z zielonego przez brązowy na ciemny. Podczas procesu prażenia zachodzi wiele zmian chemicznych i fizycznych i prawie cała woda jest odparowywana.

Zielone ziarna kawy są miękkie i nie zawierają oleju na powierzchni, a ciemne palone ziarna są kruche i mają bardzo tłustą powierzchnię.

Wykres wyjaśnia, jak poziom kwasowości, gorycz, tekstura powierzchni i kolor ziaren kawy zmieniają się wraz ze stopniem palenia.

Jakie są rodzaje palenia kawy?

1. Lekka pieczeń

Lekko palona kawa

Ziarna kawy palonej na jasno są palone w temperaturze od 375 do 410 stopni w automatach do palenia. Po pewnym czasie ziarna kawy zaczynają wydawać dźwięki podobne do tego, który słyszymy podczas robienia popcornu.

Nazywa się to „pierwszym pęknięciem”.

Podczas tego procesu ziarna kawy zwiększają dwukrotnie swój pierwotny rozmiar, a większość wilgoci zostaje odparowana. Proces palenia zostaje zatrzymany zaraz po pierwszym odgłosie trzaskania.

Ta pieczeń ma jasnobrązowy kolor i nie ma oleju na powierzchni.

Profil smaku

Lekko palona kawa nie jest palona przez dłuższy czas, więc profil smakowy zależy głównie od pochodzenia kawy i zachowuje większość oryginalnych smaków kawy.

Lekka pieczeń jest silnie kwaśna, z cytrusowo-owocowymi posmakami i łagodnym kwiatowym aromatem. Ta pieczeń ma największą ilość kofeiny pod względem objętości.

Jeśli wysoka kwasowość Ci nie przeszkadza, a lubisz cytrusowo-owocowe smaki, to lekka pieczeń jest dla Ciebie najlepszym wyborem.

Najlepszy dla

Lekko palone ziarna kawy są idealne do robienia naparów na zimno ze względu na ich owocowy smak.

Możesz je również wykorzystać do zaparzenia kawy przelewowej, ale nie uzyskasz przyjemnego aromatu.

Niektóre popularne nazwy dla jasno palonej kawy

 • Nowa Anglia
 • Pieczeń Cynamonowa
 • Pół miasta
 • Miasto światła
 • Biała kawa

2. Średnia pieczeń

Średnio palona kawa ziarnista

Kawa średnio palona ma brązowy kolor z niewielką ilością oleju lub bez oleju na jego powierzchni. Pieczona jest w temperaturze od 415 do 440 stopni przez nieco dłuższy czas niż pieczona jasna. Wyjmuje się go z palarni tuż przed drugim pęknięciem i ma nieco grubszy korpus niż pieczeń jasna.

Średnie palenie jest najpopularniejszym paleniem w Ameryce, a wielu miłośników kawy twierdzi, że jest to najlepsza palona kawa.

Profil smaku

Pieczeń średnia jest słodsza i mniej kwaśna niż palona jasna i ma znacznie bardziej zrównoważone smaki. Ma mieszankę profili smakowych od brązowego cukru, karmelu i orzechów po nuty cytrusowe i owocowe. Ponadto przedłużony proces prażenia wydobywa również aromatyczny aromat.

Najlepszy dla

Ta pieczeń nadaje się zarówno do naparu gorącego, jak i naparu zimnego, ponieważ ma zrównoważone smaki. Generalnie nadaje się do ekspresów przelewowych, dzbanek do kawy i przelewowych. Ale możesz również zaparzyć z nim French Press lub Espresso.

Oczywiście musisz odpowiednio zmielić fasolę.

Niektóre popularne nazwy dla średnio palonej kawy

Pieczeń średnia to najlepiej sprzedający się rodzaj pieczeni, który jest sprzedawany pod różnymi nazwami

 • Pieczeń Amerykańska
 • Pieczeń Miejska
 • Pieczeń śniadaniowa
 • Mieszanka domowa
 • Regularne pieczenie

3. Średnio ciemna pieczeń

Średnio ciemna palona kawa ziarnista

Średnio-ciemne pieczenie uzyskuje się przez wydłużenie procesu palenia, aż ponownie usłyszysz trzask. Jest to znane jako „drugie pęknięcie”.

Drugie pęknięcie pojawia się, gdy temperatura wewnątrz ziaren kawy dochodzi do 435 do 450 stopni.

Ta pieczeń ma ciemnobrązowy kolor i lekko oleistą powierzchnię.

Profil smaku

Dzięki wzmocnionemu procesowi prażenia prawie cała kwasowość zostaje usunięta i pojawia się lekko gorzki posmak. Profil smakowy ma nuty korzenno-czekoladowe z nutą karmelu i wędzenia.

Jeśli jesteś miłośnikiem bogatej filiżanki kawy o aromatycznym aromacie i lekkiej goryczce, która Ci nie przeszkadza, to średnio ciemna palona jest dla Ciebie idealna.

Najlepszy dla

Ta pieczeń jest najlepsza do zaparzania Francuska prasa oraz Espresso. Obie te metody parzenia zapewniają intensywną i pełną filiżankę kawy, dlatego wymagają również intensywnej palenia kawy, takiej jak średnio ciemna palona kawa.

To palenie nie jest idealne do kawy na zimno lub kawy mrożonej, ponieważ goryczka nie jest pożądana w tego typu kawach.

Niektóre popularne nazwy dla średnio ciemnej palonej kawy

 • Pełne miasto
 • Po obiedzie pieczeń
 • Jasny francuski
 • Lekkie Espresso
 • Pieczeń wiedeńska

4. Ciemna pieczeń

Ciemna palona kawa ziarnista

Ciemno palone ziarna kawy mają prawie czarny kolor z błyszczącą i tłustą powierzchnią. Aby osiągnąć ciemno paloną kawę, ziarna kawy są palone w temperaturze powyżej 450 stopni przez bardzo długi czas, znacznie po „drugim pęknięciu”.

Podczas tego procesu prażenia usuwana jest cała wilgoć, a większość olejów wymywa się na powierzchnię, co sprawia, że ​​ziarna stają się ciemne.

Tylko doświadczeni palacze mogą palić ziarna kawy do tego stopnia, ponieważ jeśli nie zostanie dobrze wypalona, ​​kawa będzie miała przypalony i wyjątkowo gorzki smak.

Ciemne palenie jest tańsze niż inne rodzaje palenia, ponieważ większość palarni używa do tego palenia ziaren kawy niskiej jakości. Ponieważ smak ciemnej palonej kawy zależy głównie od doświadczenia palarni, a nie od pochodzenia ziaren kawy.

Profil smaku

Podczas palenia usuwa się większość oryginalnych kwiatowych aromatów kawy, pozostawiając kawie bogaty i intensywny smak. Ciemne pieczenie ma najmniejszą ilość kofeiny w objętości i nie ma kwasowości. Ta pieczeń ma śmiały i aromatyczny aromat, który może sprawić radość każdemu miłośnikowi kawy.

Jeśli jesteś zdecydowanie przeciwny kwaśnym smakom kawy i jesteś fanem słodko-gorzkiego posmaku to ta pieczeń jest dla Ciebie.

Najlepszy dla

Ciemno palona jest idealna do zaparzania każdego rodzaju gorącej kawy, niezależnie od tego, czy jest to French Press, Pour-over czy Espresso. Tylko upewnij się, że używasz odpowiedniego rozmiaru mielenia.

Ekspresy do kawy Espresso i Drip wykorzystują średnio drobne fusy, a do zaparzania French Pressu bardzo grube fusy.

Smaki z ciemnej pieczonej fasoli są łatwo wydobyte. Twój napój może stać się bardzo gorzki, jeśli użyjesz bardzo drobnego fusu lub jeśli będziesz je parzyć przez dłuższy czas.

Niektóre popularne nazwy ciemnej palonej kawy

 • pieczeń francuska
 • Pieczeń Espresso
 • Włoska Pieczeń
 • Nowy Orlean
 • Neopolitan
 • Pieczeń Europejska

Często zadawane pytania dotyczące ziaren kawy

Który rodzaj palenia kawy jest najsilniejszy?

Kawa ciemna palona jest najsilniejsza i ma najbardziej intensywne i bogate smaki.

Ciemna pieczeń jest palona przez dłuższy czas, który spala wszystkie owocowe i kwaśne smaki, pozostawiając tylko gorzkie i intensywne smaki.

Jaka palarnia kawy jest mniej gorzka?

Lekka pieczeń jest najmniej gorzka ze wszystkich.

Ziarna te są palone przez bardzo krótszy czas w niższych temperaturach, dzięki czemu zachowują oryginalny owocowy i cytrusowy smak ziaren kawy.

Jaki rodzaj palenia kawy jest najlepszy?

Cóż, to zależy od gustu osoby, niektóre lubią smaki owocowe i kwaśne, a inne gorzkie i intensywne.

W Ameryce bardziej popularne są pieczenie jasne i średnie, podczas gdy w Europie bardziej popularne są pieczenie średnio ciemne i ciemne.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *