PETA oferuje 1 milion dolarów na gotową do wprowadzenia na rynek wegańską wełnianą alternatywę

Grupa praw zwierząt PETA uruchomiona w tym tygodniu nagrodę Vegan Wool Challenge w wysokości 1 miliona dolarów, aby znaleźć pierwszą osobę, grupę lub firmę który tworzy wegański materiał wełniany „wizualnie, teksturalnie i funkcjonalnie podobny do wełny owczej lub lepszy od niej”.

Zwycięska wełna wolna od zwierząt musi być biomateriałem, który ulega biodegradacji lub nadaje się do recyklingu i ma tradycyjne zalety wełny, takie jak utrzymywanie temperatury ciała, neutralizowanie drzwi i odpychanie wilgoci. M.in zasady wejścia w przypadku wyzwania związanego z wełną PETA wymaga od uczestników wykazania komercyjnej opłacalności innowacyjnego materiału.

czarne z czerwonymi kwiatami kimono z wegańskiego jedwabiu niluu
© w mieście

Alternatywy dla materiałów pochodzenia zwierzęcego

Ta nagroda za wegańską wełnę pojawia się w czasie, gdy kwitną innowacje w kategorii skór bezzwierzęcych, ze skórą wykonaną z przetworzonych strąków tamaryndowca i skórą kaktusa używaną do produkcji butów, rękawiczek i zegarków. Wegański jedwab pojawia się również na pokazach mody ze startupami takimi jak w Luu, firma z Miami, która we współpracy z PETA wprowadziła na rynek nową gamę wegańskich jedwabnych szlafroków.

Wegańskie skóry pochodzące z grzybni odnotowują znaczący rozwój, a firmy takie jak Ecovative i Bolt Threads tworzą materiały nowej generacji dla rynków modowych i motoryzacyjnych.

jagnięta w gospodarstwie
© PETA

Przemysł wełniany

Dzięki tej inicjatywie PETA nadal atakuje przemysł wełniany, twierdząc, że owce są traktowane jak maszyny do produkcji wełny, ponieważ istnieje rynek zbytu na ich runo i skórę. Grupa kampanii podkreśla również, że przemysł wełniany wytwarza ogromne ilości metanu, eroduje glebę i zanieczyszcza drogi wodne.

„Wśród zwierząt owce ustępują jedynie krowom, jeśli chodzi o wytwarzanie metanu będącego gazem cieplarnianym. Ogromne stada owiec hodowanych w przemyśle wełnianym wytwarzają ogromne ilości nawozu, zanieczyszczając wodę, ziemię i powietrze. Hodowla owiec może mieć szkodliwy wpływ na otaczające ekosystemy. Badania wykazały, że „zanurzanie” owiec, toksyczna substancja chemiczna stosowana do pozbywania się pasożytów zewnętrznych, może zatruwać pobliskie drogi wodne i zabijać ryby – mówi PETA.

Wnioski o nagrodę Vegan Wool Challenge o wartości 1 miliona dolarów zostały otwarte 17 listopada, przy czym zgłoszenia są ograniczone do każdej osoby, grupy lub firmy o rocznych przychodach poniżej 30 milionów dolarów.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *