Proces prania na zdjęciach – kawa PT

Większość kawy spożywanej na całym świecie jest produkowana przez myty procesktóra polega na fermentacji ziaren kawy w wodzie przed ich umyciem w celu usunięcia resztek owoców kawowca. Proces płukania zapewnia bardziej spójne wyniki niż przetwarzanie naturalne/suche, łuskanie na mokro lub procesy eksperymentalne.

Poniżej przedstawiamy główne etapy procesu od świeżo zebranej wiśni do suszonej kawy pergaminowej. Podziękowania dla naszej Production Roaster Lara Prahm, która zrobiła te zdjęcia podczas swojej podróży do Finca Los Samoloty w Salwadorze Ostatnia zima!

~ ~ ~

Owocobranie

Zbiera się i zbiera dojrzałe wiśnie. Kolor powinien być jednolity, jak na zdjęciu poniżej, bez żółtego lub zielonego zabarwienia końcówek czereśni, co wskazuje na niedojrzałe owoce.

Zbieranie

Wiśnie trafiają do wyłożonego płytkami zbiornika zbiorczego.

Depulpacja

Stamtąd wiśnie są przesyłane przez urządzenie do usuwania miąższu, które usuwa skórkę i owoce otaczające wewnętrzne nasiona.

Sortowanie

Po wyjściu z rozdrabniacza wiśnie są przesiewane według wielkości. Ziarna, które są niezwykle duże lub nie całkowicie pozbawione miąższu, są oddzielane od reszty, aby zapewnić jednolitość gotowej partii.

Fermentujący

Po usunięciu miąższu i sortowaniu kawa zbiera się w wyłożonym ceramiką zbiorniku, aby namoczyć się w świeżej wodzie.

Mycie

W tym momencie do pergaminu nadal przylega warstwa śluzu (warstwa ochronna, która otacza nasiona). Zazwyczaj ziarna fermentują do 18 godzin w wodzie, a następnie są myte świeżą wodą, aby usunąć pozostały śluz i zatrzymać fermentację.

Wysuszenie

Po umyciu kawę pergaminową rozprowadza się na podwyższonych łóżkach lub tarasach, aby wyschła.

Łuszczenie

Po tygodniu lub dwóch suszenia, w tym wielokrotnym obracaniu, aby zapewnić, że cała kawa wysycha w tym samym tempie, zielone ziarno kawy kurczy się ze swojej ochronnej warstwy pergaminowej. Łuskacz usuwa pergamin, zanim zielona kawa zostanie zebrana w workach jutowych, aby odpocząć przez dwa do trzech miesięcy przed eksportem.

Aby uzyskać bardziej dogłębne spojrzenie na metody przetwarzania kawy, przeczytaj Przetwarzanie kawy: wprowadzenie lub eksperymentalne metody przetwarzania kawy, wyjaśnione na naszym blogu.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *