Projekt LIKE-A-PRO otrzymuje 13,9 mln euro z UE, aby wytwarzać alternatywne białka w głównym nurcie

Nowy projekt o nazwie JAK PROFESJONALISTAfinansowany przez Unię Europejską, rozpoczął działania mające na celu poprawę dostępności i akceptacji białek alt.

Projekt LIKE-A-PRO będzie działał w celu zapewnienia dostępności białek alternatywnych dla wszystkich grup ludności — od dzieci po osoby starsze — i we wszystkich regionach, w tym na obszarach wiejskich. W tym celu projekt opracuje 16 nowych produktów wykorzystujących siedem różnych źródeł białka. Celem jest sprostanie wyzwaniom w sektorze białek alternatywnych, o których mówi się, że obejmują nieprzyjemne smaki i niezrównoważone profile żywieniowe.

„Potrzebny jest większy wysiłek, aby ułatwić i przyspieszyć zmianę białka”

Organizacje członkowskie LIKE-A-PRO obejmują Revo Foods z Austrii, Flowfood z Norwegii i Centrum Kulinarne Basków w Hiszpanii, a także ponad 30 innych. Projekt otrzyma 13,9 mln euro dofinansowania w ramach unijnego programu FARM2FORK.

Plastry łososia Revo Foods
© Revo Foods

UE i białka alternatywne

UE jest głównym zwolennikiem białek alternatywnych, przeznaczając w zeszłym roku 32 miliony euro na zrównoważone badania nad białkami. Wszystkie białka roślinne, hodowane i fermentowane kwalifikowały się.

W ramach wcześniejszego projektu finansowanego przez UE o nazwie PROTEIN2FOOD badano zastosowanie wysokiej jakości roślin wysokobiałkowych i roślin strączkowych do produkcji pożywnych alternatyw dla mięsa i nabiału. W międzyczasie w ramach projektu FIT4FOOD opracowano „zestaw narzędzi”, aby pomóc podmiotom zajmującym się systemem żywnościowym w poprawie zrównoważenia.

„Europejscy konsumenci wykazują rosnące zainteresowanie alternatywnymi białkami jako realnym substytutem konwencjonalnego mięsa zwierzęcego” – powiedział LIKE-A-PRO. „Jednak do tej pory produkty pochodzenia zwierzęcego są kluczowe w diecie przeciętnego konsumenta, stanowiąc około 67% całkowitego spożycia białka. Chociaż chęć konsumentów do zmniejszenia spożycia białka zwierzęcego jest oczywista, potrzebny jest większy wysiłek, aby ułatwić i przyspieszyć zmianę białka, oferując szeroką gamę alternatyw, aby przyciągnąć nawet najbardziej niechętnego konsumenta.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *