Raport mówi, że zastąpienie mięsa roślinami może obniżyć emisje metanu w rolnictwie w Wielkiej Brytanii

Niezależny think tank Green Alliance opublikował raport opisując, w jaki sposób Wielka Brytania może zmniejszyć emisje metanu o 42% do końca dekady.

Liczba ta znacznie przekracza 30-procentowe zobowiązanie podjęte przez Wielką Brytanię i inne kraje na zeszłorocznym szczycie COP26. Osiągnięcie tego częściowo zależałoby od zastąpienia produktów mięsnych i mlecznych bardziej zrównoważonymi alternatywami, takimi jak białka roślinne, co może zmniejszyć emisje metanu w rolnictwie o 8%. Przejście w kierunku zdrowszego wzorca żywieniowego, z mniejszą ilością białka i większą ilością świeżych produktów, doprowadziłoby do dalszych 8% redukcji.

„Przy odpowiedniej inwestycji Wielka Brytania może z łatwością stać się światowym liderem w tej rozwijającej się dziedzinie”

Raport przedstawia również inne sposoby ograniczenia produkcji metanu w obszarach rolnictwa, energetyki i odpadów. Drastyczna redukcja jest niezbędna, ponieważ metan ma 80 razy większy potencjał ocieplający niż CO2 w ciągu 20 lat po emisji.

Sabra field hummus nasiona sezamu
©PRNewsfoto/Sabra Dipping Company, LLC

„Nieprzygotowany do przejścia”

W zeszłym roku raport sieci inwestorów FAIRR wzbudził obawy, że branża hodowli zwierząt nie była przygotowana na przejście na bardziej zrównoważony system żywnościowy. Organizacja wskazała, że ​​tylko 18% ocenianych firm produkujących białka zwierzęce śledziło jakąkolwiek z ich emisji metanu, przy czym liczby te często są tylko częściowe.

Jednak dane z ONZ pokazują, że 30% ludzi na całym świecie popiera promowanie diet roślinnych jako polityki klimatycznej, przy czym w niektórych regionach liczba ta wzrasta nawet do 42%.

“Ten [methane] Raport pokazuje, jak stworzenie dobrze prosperującego, zrównoważonego przemysłu białkowego byłoby kluczowym krokiem nie tylko w realizacji naszych celów, ale także ugruntowaniu statusu Wielkiej Brytanii jako mistrza klimatu” – powiedział Linus Pardoe, kierownik ds. polityki brytyjskiej w Good Food Institute Europe. „Przy odpowiedniej inwestycji Wielka Brytania może z łatwością stać się światowym liderem w tej rozwijającej się dziedzinie, zapewniając ekscytujące możliwości zielonego wzrostu, uzupełniając to, co najlepsze w brytyjskim rolnictwie i tworząc wysokiej jakości miejsca pracy. Ale musimy teraz zobaczyć ambitne i skoordynowane środki, aby upewnić się, że Wielka Brytania nie zostanie w tyle za innymi krajami, takimi jak Izrael i Stany Zjednoczone”.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *