Ręczny vs. Automatyczny vs. Super Auto; To się skomplikowało! » CoffeeGeek

Kiedy po raz pierwszy zakochałem się w espresso i uczyłem się robić to w domu, istniały w zasadzie cztery rodzaje technologii maszynowych, które mogły zrobić prawdziwe espresso (nie wliczam bojlerów na kuchence i obozowych urządzeń do espresso):

  • Maszyny ręczneoparty na dźwigniach, które wykorzystywałyby siłę twoich rąk, aby przepchnąć wodę przez łóżko z kawą lub napiąć sprężynę, aby wykonać pracę.
  • Półautomatycznyktóre były maszynami, które miały wewnętrzną zasilaną pompę, która przepychała wodę przez złoże kawy po aktywacji przełącznika i przestawała przepychać wodę po dezaktywacji przełącznika.
  • Automatycznyktóre były maszynami, które wykorzystywały wewnętrzną pompę, ale miały również pewien rodzaj kontroli objętościowej ilości wody używanej do zaparzenia espresso. Naciskasz przycisk, a urządzenie automatycznie włącza pompę i dostarcza wstępnie ustawioną ilość wody przed wyłączeniem pompy.
  • Super autotechnologia, która pojawiła się w domowych ekspresach do kawy około 2000 roku; zawiera wewnętrzny młynek i mechanizm ubijania, który przejmuje cały proces robienia shota espresso. Za naciśnięciem przycisku maszyna miele kawę, przenosi ją do komory parzenia, zagęszcza i parzy za pomocą pompy zapewniającej ciśnienie, dostarczając wstępnie ustawioną ilość wody przed wyłączeniem. Zużyty krążek jest następnie wyrzucany do wewnętrznego kosza na odpady.

To był standard przez wiele dziesięcioleci (z późnym pojawieniem się Super Auto). Można było kupić ekspresy ręczne, półautomatyki i automaty z lat 80-tych do domowego espresso. Firma Super Auto dołączyła na dobre w 2000 roku (choć super automatyczne ekspresy do kawy do użytku komercyjnego zostały wynalezione na początku lat 90. przez jednego ze współwłaścicieli firmy Baratza, Kyle’a Andersona).

Jednak w ciągu ostatnich pięciu lat sytuacja się zmieniła. Trochę. Pierwsza i ostatnia kategoria — Manual i Super Auto — nie są takie, jak były. Na rynku pojawiły się nowe technologie (niektóre przerobione stare technologie), które znacznie rozszerzają te kategorie. Oto najpierw kategoria instrukcji.

Ręczne ekspresy do kawy

Ręczne ekspresy do kawy tradycyjnie opierały się na dźwigni.

Dźwignia jest używana na dwa sposoby: albo naciskasz dźwignię, aby napiąć mocną sprężynę wewnątrz ekspresu do kawy, a po puszczeniu dźwigni sprężyna odpręża się, naciskając tłok, który z kolei przepycha wodę do parzenia przez złoże kawy.

Druga konstrukcja dźwigni to coś, co niektórzy nazywają dźwignią bezpośrednią. Oznacza to, że twoja ręka, twoje mięśnie bezpośrednio popychają tłok, który przepycha zaparzoną wodę przez warstwę kawy.

Oba typy maszyn są zasilane i wykorzystują tę moc do ogrzewania i regulacji temperatury wody w bojlerze. Do uruchomienia pompy nie jest używana energia elektryczna. Nie ma włącznika/wyłącznika do parzenia, tylko włącznik/wyłącznik podgrzewacza wody. Są to w zasadzie duży kocioł z dołączonymi ramionami dźwigni.

W drugiej połowie pierwszej dekady tego stulecia na rynku pojawił się ręczny, podróżny ekspres do kawy Handpresso. Zamiast dźwigni lub pompek elektromechanicznych, urządzenie to wykorzystuje rodzaj pompki rowerowej do napompowania komory, aby zapewnić ciśnienie powietrza (aż do 6BAR!) do zaparzenia espresso. To był z pewnością ręczny ekspres do kawy, ale nie był elektryczny; trzeba było go zaopatrywać we wrzącą wodę.

Pompka rowerowa, pierwsza edycja ekspresu do kawy handpresso.

Kolejnym dużym urządzeniem, które pojawiło się i wstrząsnęło tym rynkiem, był zaparzacz do espresso Mypressi. Wyglądało jak narzędzie z 2001: Odyseja Kosmiczna. Był ręczny, ponieważ nie miał pompy ani włącznika, ale używał małych kapsułek azotu, takich samych, jakich używa się w dozownikach do bitej śmietany, aby przetłaczać wodę pod wysokim ciśnieniem przez warstwę kawy. (uwaga red. – nie jestem pewien, czy nazwałbym to maszyną ręczną, biorąc pod uwagę, że używa kapsuł ciśnieniowych gazu).

Handpresso obok niestety nieistniejącego już ekspresu gazowego MyPressi.

Od tego czasu pojawiły się inne urządzenia. Nawet jedna firma projektuje specjalną nasadkę do Aeropressa, dzięki czemu może wypchnąć napój zbliżony do prawdziwego espresso, w zależności od tego, jak mocno naciskasz tłok Aeropressa.

Niedawno mieliśmy Flair Espresso Machine i Cafelat Robot, które są bardzo ręcznymi ekspresami do kawy i oba wykorzystują system dźwigni do bezpośredniego wywierania ciśnienia na wodę do zaparzania, która jest następnie przepychana przez warstwę kawy. Ale oba są całkowicie mechaniczne, nie ma elektryczności. Dostarczasz wodę do urządzenia.

Ekspres do kawy Flair.

Posiadam urządzenie Flair i mogę ci powiedzieć, że parzy prawdziwe espresso. Jest to czasochłonne zadanie i nie mogę łatwo wyprodukować shot za shotem, ale zaparzy prawdziwe espresso, które jest smaczne i satysfakcjonujące. Nie może ugotować mleka na parze, ale zaparzy satysfakcjonujący zastrzyk espresso! Widzę właścicieli robotów na Facebooku cały czas opowiadających o swoich fajnych maszynach Cafelat io tym, jak bardzo je uwielbiają za ich użyteczność i wydajność.

Wygląda więc na to, że kategoria Manual wykracza poza zwykłą maszynę dźwigniową La Pavoni lub Elektra Micro Casa a Leva (pieszczotliwie nazywaną MCaL).

Super automatyka

Super Automatics są młodą kategorią, ale przeżyły poważne zmiany od czasu, gdy po raz pierwszy pojawiły się na rodzimym rynku na początku 2000 roku.

Breville Oracle i Breville Oracle Touch są uważane za superautomatyki według współczesnej definicji tego terminu, mimo że zdecydowanie nie przypominają żadnych super automatów na dzisiejszym rynku.

Zaznaczają prawie wszystkie pola:

  • Zmiel kawę automatycznie,
  • Dozuj kawę automatycznie,
  • Ubijaj kawę, automatycznie,
  • Kawę zaparzyć z ustaloną wolumetryczną dawką wody.
  • Parowanie i spienianie mleka, automatycznie i
  • W przypadku Oracle Touch, możesz budować napoje dla Ciebie prawie w 100% automatycznie poprzez system menu ekranowego.

Jedynym obszarem, w którym maszyny Oracle różnią się od wszystkich innych superautomatów, jest to, że używają tradycyjnego kolby 58 mm, a ty, jako użytkownik, musisz przenieść kolbę z obszaru szlifierki do głowicy i ponownie ją usunąć, aby dozować zużyty krążek kawy. Wszystko inne w maszynach jest zautomatyzowane, w tym parowanie z dokładną temperaturą i spienianie mleka.

Miałem okazję pracować z urządzeniami Oracle Touch, kiedy rok temu zostałem zatrudniony jako barista na specjalnych wydarzeniach w sklepie z kuchnią premium. To imponujący zestaw. Potrzeba koncepcji super automatycznego i toczy się w niektórych wypróbowanych i prawdziwych rzeczach „na poziomie baristy”, takich jak portafiltr klasy komercyjnej, aby zrobić zastrzyk espresso lub napój na parze lub spieniony tak samo dobrze, jak w każdej kawiarni .

Ogólnie rzecz biorąc, cały system kategorii ekspresów do kawy wydaje się chwiać, wprowadzając nowe i inne technologie. Ekscytujące czasy!


Natia uwielbia kawę i rozkoszuje się możliwością pisania o niej. W przeszłości brała udział w regionalnych konkursach baristów i chociaż nie jest już zawodem baristy, mówi, że w jej żyłach płynie espresso.


Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *