Rodzaje wanilii {Przewodnik domowego piekarza}

Ziarna wanilii, pasta, proszek i inne produkty są dostępne dla nas, piekarzy domowych. A wanilia pochodzi z różnych źródeł, co nadaje im niepowtarzalny smak. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o różnych rodzajach wanilii!

Baker's Guide to Vanilla bakeorbreak.com

Różne rodzaje wanilii

Wanilia to jeden z najczęściej używanych składników i smaków w wypiekach. Jego smak jest komplementarny do wielu innych smaków, od czekolady po cytrusy. I jest całkiem nieźle, gdy jest to również główny nacisk na smak.

Chociaż prawdopodobnie dodajesz ekstrakt waniliowy do prawie wszystkiego, co pieczesz, wanilia jest nie tylko dla ekstraktów. Z fasolą, pastą, cukrem i innymi produktami możesz wykorzystać idealną wanilię do swoich wypieków, aby stworzyć pyszne i piękne wypieki.

Teraz zagłębimy się w różne rodzaje wanilii dostępne dla domowych piekarzy.

Różne źródła wanilii

Zanim przejdziemy do różnych produktów waniliowych, przyjrzyjmy się bliżej niektórym źródłom wanilii. Przekonasz się, że nie tylko pochodzą z różnych regionów, ale także mają różne smaki. Wszystkie zachowują się podobnie w pieczeniu, więc smak jest głównym czynnikiem przy wyborze odmiany.

Istnieje wiele, wiele rodzajów wanilii uprawianych w różnych regionach. Skoncentrujmy się na niektórych bardziej popularnych dostępnych odmianach, w szczególności na Madagaskarze, Meksyku i Tahiti.

Każda wanilia zaczyna się od ziaren wanilii, które są długimi strąkami z nasionami w środku. Fasola jest uprawiana ze storczyka zapylanego przez pszczoły lub zapylanego ręcznie przez człowieka. Nazwa każdego rodzaju wanilii pochodzi od regionu, w którym jest uprawiana. Ze względu na różne warunki środowiskowe i metody uprawy storczyków, każdy rodzaj wanilii ma unikalny profil smakowy.

widok z góry na Madagaskar, meksykańską i tahitańską wanilię w szklanych miskach
Od góry: ekstrakty wanilii z Madagaskaru, Meksyku i Tahiti

Madagaskar Burbon Wanilia

Pomyśl o wanilii Madagaskar jako uniwersalnej wanilii. Ma bogaty, kremowy smak, który sprawdza się w większości wypieków. Kiedy wyczarujesz zapach i smak wanilii, prawdopodobnie jest to smak, jaki sobie wyobrażasz. Jest to również najczęściej dostępna wanilia, stanowiąca około dwóch trzecich wanilii produkowanej komercyjnie.

W przypadku tej wanilii Burbon odnosi się do regionu, w którym jest uprawiany, a nie do trunku. Madagaskar, Komory i Reunion (dawniej Burbon) tworzą grupę wysp na Oceanie Indyjskim, na których uprawiane są ziarna wanilii z Madagaskaru.

Meksykańska wanilia

Wanilia powstała wiele, wiele lat temu na obszarze dzisiejszego Meksyku. W rzeczywistości storczyki waniliowe z tego obszaru (Vanilla planifolia) zostały przewiezione na Madagaskar, aby tam rozpocząć produkcję.

Ziarna meksykańskiej wanilii mają śmiały smak z kremowymi, pikantnymi nutami. Można je również opisać jako mocne i dymne, z nutami przypraw, takich jak cynamon. Są dobrym wyborem w przepisach, w których głównym smakiem jest wanilia, ale możesz jej użyć w większości przepisów, w których użyjesz wanilii z Madagaskaru.

Tahitańska wanilia

Ziarna wanilii tahitańskiej mają kwiatowy, owocowy smak i aromat. Mają mniej waniliny, która jest głównym składnikiem wanilii odpowiedzialnym za wyraźny smak i aromat wanilii. Tutaj wanilia jest bardziej w zapachu niż w smaku. Należy pamiętać, że ta wanilia nie zawsze dobrze trzyma się ciepła, więc być może jest lepszym wyborem do zimnych i mrożonych smakołyków.

Ziarna te pochodzą z innego rodzaju orchidei (Vanilla tahitensis) niż ziarna wanilii z Meksyku i Madagaskaru. Są uprawiane i produkowane na Tahiti, ale także na innych obszarach, takich jak Papua Nowa Gwinea.

Inne rodzaje wanilii

Istnieje wiele, wiele regionów, w których produkuje się wanilię. Powyższe typy to te, które najprawdopodobniej znajdziesz łatwo dostępne. Ponadto przyjrzyjmy się pokrótce kilku innym odmianom.

  • wanilia indonezyjska – Smak indonezyjskiej wanilii skłania się bardziej w stronę drzewną i dymną z owocowymi i figowymi smakami. Czasami jest opisywany jako smak przypominający czekoladę. W przeciwieństwie do wielu wanilii zachowuje swój pełny smak podczas procesu pieczenia.
  • Ugandyjska wanilia – Te ziarna wanilii mają dość dużo waniliny, dzięki czemu mają wyrazisty smak i aromat, który dobrze pasuje do bogatych deserów. Ziarna wanilii ugandyjskiej mają również aromat podobny do mlecznej czekolady, rodzynek i fig.
  • Indyjska wanilia – Ten rodzaj wanilii ma pełny smak z nutą czekolady.
widok z góry ziaren wanilii na długim białym talerzu

Waniliowe fasole

Jeśli szukasz wanilii w najprostszej postaci, to są to ziarna wanilii. Nasiona ziaren wanilii można dodawać do większości przepisów na wypieki.

Aby użyć fasoli waniliowej, odetnij koniec fasoli. Następnie pokrój wzdłuż środka fasolę. Drobne nasiona można usunąć, zdrapując je czubkiem noża.

Zeskrobane nasiona są używane do aromatyzowania pieczywa. Jednak wygląd jest często również czynnikiem, ponieważ małe nasiona dają efekt nakrapiany.

Jakie są gatunki wanilii?

Ziarna wanilii są dostępne w różnych gatunkach. Ziarna klasy A są używane do pieczenia i gotowania. Fasola klasy B, zwana również klasą ekstraktu, ma niższą zawartość wilgoci i lepiej nadaje się do (zgadłeś!) Wytwarzania ekstraktu waniliowego.

Ocena nie jest wskaźnikiem jakości. Te dwa rodzaje mają po prostu różne zastosowania.

Podczas gdy ziarna wanilii dodają wspaniałego smaku do pieczenia, ich wyższa cena często uniemożliwia rutynowe stosowanie. Ekstrakt i inne produkty waniliowe są tańszymi alternatywami.

Jedno średnie ziarno wanilii odpowiada 1 łyżce ekstraktu waniliowego lub pasty z ziaren wanilii.

Ekstrakt waniliowy

Ekstrakt waniliowy powstaje poprzez moczenie ziaren wanilii w alkoholu w celu uzyskania płynu, który można stosować w większości rodzajów wypieków. Ekstrakt jest powszechnie dostępny i tańszy niż pojedyncze ziarna wanilii.

Czysty ekstrakt waniliowy jest regulowany przez FDA, dzięki czemu zawiera minimalną ilość ziaren wanilii. Aby być oznaczonym jako czysty ekstrakt waniliowy w USA, ekstrakt musi zawierać 35% alkoholu i 13,35 uncji wanilii na galon.

Dobrej jakości ekstrakt waniliowy będzie zawierał tylko ziarna wanilii, alkohol i wodę. Aby wzmocnić smak ziaren wanilii o niższej jakości, niektóre marki dodają również cukier.

Ekstrakty wykonane z ziaren wanilii z określonego regionu będą miały taką informację na etykiecie. Ekstrakty waniliowe, które nie określają regionu, są prawdopodobnie mieszanką różnych źródeł.

Imitacja wanilii, klarowna wanilia i aromat waniliowy

Ekstrakt z imitacji wanilii jest produktem syntetycznym i nie jest zrobiony z ziaren wanilii. Zamiast tego jest zrobiony z syntetycznej formy waniliny, głównego związku, który nadaje wanilii jej smak i aromat. Istnieje wiele sposobów, w jakie laboratorium może wytwarzać wanilinę z różnych źródeł. Nie będę się w to tutaj zagłębiał, ale szybkie wyszukiwanie w Internecie prawdopodobnie sprawi, że porzucisz sztuczną wanilię na rzecz prawdziwych rzeczy.

Czysty ekstrakt waniliowy to imitacja ekstraktu waniliowego. Chociaż może nie być to twój pierwszy wybór pod względem smaku, jego brak koloru może być korzystny, gdy nie chcesz dodawać koloru do czegoś takiego jak lukier.

Ponieważ prawdziwa wanilia zawiera o wiele więcej związków smakowych niż tylko wanilina, tym sztucznym waniliom generalnie brakuje głębi smaku, jaką zapewnia wanilia. Jednak ich smak zazwyczaj dobrze utrzymuje się po upieczeniu, chociaż może pozostawić gorzki posmak.

Chociaż imitacja wanilii jest tańsza niż czysta wanilia, należy pamiętać, że może być konieczne użycie większej ilości imitacji wanilii, aby osiągnąć podobny efekt końcowy.

Aromat waniliowy to połączenie czystego i imitującego ekstraktu waniliowego. Ma znacznie niższą zawartość alkoholu niż ekstrakt waniliowy, być może nawet w ogóle nie zawiera alkoholu. Oznacza to, że jest zwykle tańszy niż czysty ekstrakt waniliowy, ale droższy niż imitacja wanilii.

widok z góry ekstraktu waniliowego i pasty z ziaren wanilii w szklanych miseczkach
Od góry: ekstrakt waniliowy i pasta z ziaren wanilii

Pasta z ziaren wanilii

Pasta z fasoli waniliowej to gęsta pasta wykonana ze zdrapanych nasion wanilii, ekstraktu waniliowego i zwykle pewnego rodzaju zagęszczacza. Smak jest również bardziej skoncentrowany niż ekstrakt waniliowy.

Pasta może być używana w taki sam sposób jak ekstrakt, ale nadaje jej wygląd nakrapiany zwykle spotykany w przypadku ziaren wanilii. Często uważa się ją za dobrą równowagę między ceną ziaren wanilii a wygodą ekstraktu. Zobacz to w akcji w Serniku Waniliowym z Czarnym Dnem No-Bake!

Zazwyczaj zamiast takiej samej ilości ekstraktu waniliowego w przepisie można użyć pasty z ziaren wanilii. Różne marki różnią się jednak od siebie, dlatego w przypadku zamiany ekstraktu na pastę w przepisie należy sprawdzić na etykiecie informacje dotyczące zastępowania.

widok z góry proszku waniliowego w białej misce

Cukier waniliowy

Proszek waniliowy powstaje z suszonych, zmielonych ziaren wanilii. Puder ma znacznie jaśniejszy kolor niż ekstrakt. Jednak im ciemniejszy proszek, tym bardziej czysta wanilia zawiera. Niektóre wersje są bliższe białym, co oznacza, że ​​zawierają cukier lub inny składnik.

Jak stosuje się proszek waniliowy?

Proszek waniliowy można stosować zamiennie z ekstraktem waniliowym w wielu przepisach. Sprawdź na etykiecie informacje dotyczące zastępowania.

Sproszkowana wersja wanilii jest często używana w przepisach takich jak lukier, gdzie kolor dodawany przez ekstrakt nie jest pożądany, jak biały lukier. Proszek ma również tę zaletę, że nie odparowuje jak ekstrakt po dodaniu do gorących płynów. Korzystne może być również stosowanie w niektórych przepisach, w których dodanie dodatkowej ilości płynu może być problematyczne.

Cukier waniliowy

Cukier waniliowy to połączenie ziaren wanilii lub ekstraktu wraz z cukrem granulowanym lub cukierniczym. Może być używany do zastąpienia części lub całości cukru i wanilii w przepisie lub do dodania smaku zbożom lub kawie.

Jest on dostępny w handlu lub można go łatwo wyprodukować, umieszczając całe, podzielone lub już zeskrobane ziarno wanilii w słoiku lub innym pojemniku z 2 szklankami cukru. Po około dwóch tygodniach cukier waniliowy będzie gotowy do użycia. Użyj go w tych batonach z sernikiem waniliowym!

Sól waniliowa

Sól waniliowa to po prostu połączenie ziaren wanilii i soli. Jest często używana jako sól do wykańczania poprzez posypywanie solą waniliową wypieków, takich jak ciasteczka i ciasteczka.

Podobnie jak cukier waniliowy, sól jest dostępna w handlu lub można ją wytwarzać w domu. Połącz filiżankę soli morskiej z nasionami 2 do 3 ziaren wanilii. Alternatywnie użyj 1 lub 2 zeskrobanych ziaren wanilii w soli. Sól będzie gotowa do użycia za około dwa tygodnie.

Kochasz wanilię? Wypróbuj te przepisy waniliowe

Udostępnij to:

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *