Stray Dog Capital: „Nasze spółki portfelowe wytwarzają o 98% mniej emisji z gospodarstw rolnych w porównaniu z przemysłem mięsnym” — wegkonomista

Stolica bezpańskich psów to fundusz venture capital, który koncentruje się na firmach, które czynią system żywnościowy bardziej etycznym i zrównoważonym. Imponujące portfolio funduszu obejmuje firmy produkujące rośliny, uprawy i fermentację precyzyjną, w tym znane nazwiska, takie jak Mleczarnia MiyokoDobry połów i farmy Aleph.

Jako lider w inwestycjach w alternatywne białka i biotechnologię, Stray Dog zdaje sobie sprawę, że podejmowanie decyzji inwestycyjnych staje się coraz większym wyzwaniem, ponieważ sektory te nadal szybko się rozwijają. Partner Johnny Ream rozmawiał z nami o tym, jak fundusz zareaguje na zwiększoną konkurencję i co przyniesie przyszłość.

© Stray Dog Capital

Opowiedz nam o swoim podejściu do inwestycji w Stray Dog Capital.
W Stray Dog Capital koncentrujemy się na inwestowaniu w innowacyjne spółki na wczesnym etapie rozwoju w sektorach żywności i napojów oraz biotechnologii, które napędzają zdrowszą, humanitarną i bardziej zrównoważoną przyszłość.

Nasze portfolio składa się z ponad 30 startupów, w tym Upside Foods, Daring, BlueNalu i wielu innych. Byliśmy też pierwszymi inwestorami w Beyond Meat. Nasze zakładowe spółki portfelowe wytwarzają o 98% mniej emisji z gospodarstw rolnych w porównaniu z przemysłem mięsnym io 90% mniej emisji z gospodarstw rolnych w porównaniu z całym przemysłem spożywczym.

Jak zmieniła się scena inwestycji roślinnych, odkąd dołączyłeś do Stray Dog?
W ciągu ostatnich kilku lat w przestrzeni roślinnej pojawiło się więcej marek, a tym samym rozwinęła się większa konkurencja. Dlatego Stray Dog Capital koncentruje się na firmach, które odblokowują nowe produkty dzięki technologii i służą szerszemu rynkowi.

Odważny kurczak
©Odważny

Ostatnio coraz większy nacisk kładzie się na produkty roślinne o czystszej etykiecie. Na początku chodziło bardziej o powtórzenie doświadczenia z tradycyjnymi produktami mięsnymi lub mlecznymi; ten sam cel nadal istnieje, ale z ostrzejszym spojrzeniem na uatrakcyjnienie etykiety składnika dzięki profilom żywieniowym, które służą potrzebom konsumentów.

Na jakie produkty powinniśmy zwrócić uwagę pod względem potencjału destrukcyjnego w 2023 roku?
Bardziej niż cokolwiek innego interesują nas nowe technologie i podejścia, które różnią się od wszystkiego, co jest dostępne. Lubimy patrzeć, jak technologia jest wykorzystywana do tworzenia produktów roślinnych o wyższej jakości, najlepiej na poziomie kosztów, który zapewnia większy dostęp konsumentom, z metodami produkcji, które zapewniają możliwość szybkiego skalowania.

„nie mogę się doczekać inwestowania w więcej produktów na bazie grzybów, alternatywnych białek pełnoziarnistych i alternatywnych produktów z owoców morza”

Czysta etykieta i produkty roślinne lepsze dla Ciebie pozostają dla nas kluczowym obszarem, ponieważ zmienia się postrzeganie produktów roślinnych przez konsumentów, a krótka, rozpoznawalna lista składników staje się czynnikiem decydującym o zakupie produktów roślinnych zamienniki białka. W 2023 r. nie możemy się również doczekać inwestowania w więcej produktów na bazie grzybów, pełnowartościowych alternatywnych białek i alternatywnych produktów z owoców morza.

Aleph Farms_Technion – Izraelski Instytut Technologiczny
© Aleph Farms

Jak postrzegasz rosnący trend inwestowania celebrytów w alternatywne firmy białkowe?
Inwestycja celebrytów może być atrakcyjną okazją dla alternatywnych firm białkowych, szczególnie jeśli inwestor-celebryta jest zainteresowany zaangażowaniem się z punktu widzenia marketingu lub marki. Zaangażowanie wykraczające poza wypisanie czeku sprawia, że ​​jest to relacja o wartości dodanej i może służyć jako świetny sposób na wzbudzenie zainteresowania wschodzącej marki. Jednak ostatecznie to konsumenci zdecydują, które startupy odniosą sukces, a które poniosą porażkę — produkty będą musiały radzić sobie same. Postrzegam inwestycje celebrytów raczej jako potencjalny akcelerator niż gwarancję sukcesu.

Jak wygląda przyszłość rynku luksusowej żywności pochodzenia roślinnego?
Do tej pory widzieliśmy wiele firm dążących do rozwoju roślinnych alternatyw dla żywności, która jest uważana przez rynek za wykwintną, luksusową lub przysmak. Często startupy koncentrują się na początkowym produkcie tego rodzaju, aby zademonstrować swoją technologię, pozostając jednocześnie tak efektywnym kapitałowo, jak to tylko możliwe, ponieważ tego rodzaju żywność zazwyczaj osiąga wysokie ceny, co umożliwia startupowi generowanie przyzwoitych marż, które mogą finansować operacje.

W większości przypadków, które widzieliśmy, firmy te mają długoterminowe plany stworzenia większej linii produktów, które przypominają bardziej tradycyjne rodzaje żywności pochodzenia roślinnego, ale zrobią to dalej w procesie skalowania, w którym można uzyskać wydajność.

UPSIDE-Foods-Chicken-Nuggets
©UPSIDE Żywność

Jakie bariery wejścia istnieją w przypadku tych luksusowych produktów spożywczych?
Jedną z barier w produkcji luksusowych produktów spożywczych, zwłaszcza jeśli tak skategoryzujemy wiele produktów żywnościowych opartych na komórkach, jest prawodawstwo. Singapur jest jedynym krajem na świecie, w którym mięso hodowane w laboratorium jest dostępne na rynku. Stany Zjednoczone nie zezwalają obecnie na sprzedaż mięsa wyhodowanego z komórek zwierzęcych, chociaż wiele startupów opracowało produkty gotowe do produkcji na skalę komercyjną, w tym firmy z naszego portfolio, takie jak Upside Foods.

W tym momencie organy regulacyjne od lat aktywnie kształcą się na ten temat, więc jestem przekonany, że Stany Zjednoczone w najbliższej przyszłości przyjmą przepisy legalizujące sprzedaż mięsa hodowlanego, chociaż potrzeba czasu i znacznych zasobów, aby te oferty się rozszerzyły długoterminowy.

BlueNalu Uprawiane produkty z owoców morza
©BlueNalu

Gdy Stray Dog Capital powołuje swój trzeci fundusz, gdzie zamierzasz inwestować? Czy interesują Cię te „luksusowe produkty spożywcze”?
Zbierając nasz trzeci fundusz, jesteśmy szczególnie zainteresowani start-upami z nowymi technologiami, które otwierają nowe możliwości dla bardziej zrównoważonej żywności. Może to dotyczyć różnych kategorii produktów roślinnych lub komórkowych lub startupów wspierających firmy spożywcze za pomocą nowatorskich produktów i usług, które służą jako technologie wspomagające. Naszym celem jest pomoc w przeniesieniu naszego systemu żywnościowego na nowy poziom zrównoważonego rozwoju poprzez innowacje, które dają nam możliwość produkcji żywności, która zarówno zachwyci konsumentów, jak i będzie służyć naszej planecie w sposób odpowiedzialny. Wierzymy, że poprawa naszego systemu żywnościowego oferuje duży potencjał zarówno korzyści ekonomicznych, jak i wpływu na planetę.

National Venture Capital Association twierdzi, że średnio 25-30% wszystkich start-upów wspieranych przez venture upada. Nasze spółki portfelowe osiągają dobre wyniki — jesteśmy daleko poniżej średniej branżowej, jeśli chodzi o utrzymanie portfela. Planujemy nadal wspierać najlepsze możliwości, jakie widzimy w kategoriach, w które inwestujemy.

Jakie masz plany na najbliższe miesiące?
Planujemy zakończyć zbieranie funduszy dla naszego trzeciego funduszu do końca roku, a następnie skupić się na lokowaniu tego kapitału przez co najmniej kolejne dwa lata. Nadal widzimy wielkie możliwości w przestrzeni opartej na roślinach i czekamy na współpracę z przedsiębiorcami, którzy podzielają nasze pragnienie przekształcenia naszego systemu żywnościowego.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *