Szkocka firma Roslin Technologies ujawnia przełomową technologię i planuje kultywację Haggisa

Technologie Roslin dokonał przełomu w zwiększaniu produkcji wieprzowiny hodowlanej. Dyrektor generalny Roslin ogłosił również osobistą ambicję stworzenia w przyszłym roku hodowanych haggis przez Burns Night.

We współpracy z Uniwersytetem w Edynburgu i Industrial Biotechnology Innovation Centre firma Roslin odkryła nową metodę, która usuwa różnice między partiami podczas generowania komórek. Według Wtajemniczony.

Pluripotencjalne komórki macierzyste

Roslin produkuje pluripotencjalne komórki macierzyste, które można wykorzystać do hodowli różnych typów tkanek zwierzęcych. Firma jest obecnie jedynym komercyjnym dostawcą tych ogniw, dostarczając je producentom mięsa hodowlanego na całym świecie.

Hodowana wieprzowina nie jest jedynym celem Roslin; wiosną tego roku firma ogłosiła, że ​​we współpracy z Agronomics rozpoczyna przedsięwzięcie z hodowaną karmą dla zwierząt domowych o nazwie Good Dog Food.

Roslin - Ernst van Orsouw
© Roslin Technologies – Ernst van Orsouw

Skalowanie do standardów branżowych

Roslin Technologies, firma spinoff z Uniwersytetu w Edynburgu, znana jest z powiązania z Roslin Institute, który w 1996 roku ujawnił owcę Dolly, pierwsze na świecie sklonowane zwierzę. Obecnie mówi się, że firma jest jedną z wiodących brytyjskich agrobiznesów perspektywy wzrostu.

W czerwcu 2021 r. Roslin zatrudniła nowego dyrektora generalnego Ernsta van Orsouwa, przygotowując się do komercjalizacji swojej platformy zwierzęcych komórek macierzystych. Pod koniec roku Roslin otrzymała od rządu Wielkiej Brytanii dotację w wysokości 1 miliona funtów na przyspieszenie tego procesu.

„Weryfikacja koncepcji pokazała, że ​​można obniżyć koszty, zmniejszyć zmienność między partiami, a teraz we współpracy z producentami mięsa uprawnego możemy przenieść wyniki do większych bioreaktorów i rozpocząć proces dostosowywania do standardów branżowych” powiedziała dr Karen Fairlie-Clarke, kierownik ds. innowacji i zaangażowania w Roslin Technologies. „Chociaż jest jeszcze wiele do zrobienia, aby osiągnąć równorzędność z ekonomiką produktów zwierzęcych, podejmujemy kroki, aby to osiągnąć, zajmując się wyzwaniami produkcyjnymi, przed którymi stoi sektor mięsa uprawnego”.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *